Branilec Seth Jones, sin pomočnika Indiana Pacersov Popeye Jonesa, je končal izreden preobrat Columbusa. Kako se bo odzvala Tampa Bay, ki je bila letos razred zase v rednem delu NHL-a? Foto: Reuters

Ena redkih hib Strel ob popolni prevladi v rednem delu sezone so bili slabi začetki tekem. Ne nazadnje so kar 10 od rekordnih 62 zmag dosegli po preobratih v zadnjih 20 minutah. A končnica 2019 se je začela s popolnoma drugačnim scenarijem. Specialist Lightninga za ubijanje kazni Alex Killorn je v 5. minuti ukradel plošček in s protinapadom kot iz hokejskega učbenika povedel Tampo v vodstvo. Do konca 1. tretjine sta sledila še gola Anthonyja Cirellija in Yannija Gourda. Četa Jona Cooperja je pokazala vso svojo moč s številnimi napadalnimi aduti, ki podpirajo prva zvezdnika Nikito Kučerova in Stevena Stamkosa.

Kapetan začel preobrat, pomočnik dokončal
Vendar Columbus, ki se je kljub velikemu tveganju in odmevnim okrepitvam ob prestopnem roku komajda izrinil v končnico in v zgodovini ni dobil niti ene serije playoffa, se ni vdal. Sredi tekme je znižal kapetan Nick Foligno, a še v 47. minuti je bilo 3:1 za Strele. S samostojnima akcijama in nekaj sreče sta izenačila David Savard in Josh Anderson. Junak velikega preobrata je šest minut pred koncem postal branilec Seth Jones, ki je zaključil izredno kombinacijo Artemija Panarina in Zacha Werenskega.

Glede na napovedi, razmerje moči in zlasti potek prvih 20 minut je že prva tekma končnice 2019 postregla s šokom in omajala položaj največjega favorita za končno slavje.

Na 840. tekmi kariere, vseh v dresu NY Islandersov, je Josh Bailey takole skoraj iz mrtvega kota dosegel svoj sploh prvi gol v podaljških, in to na začetku serije playoffa s Pingvini, ki so sicer že dolgo mora Otočanov. Foto: Reuters

Slalom Barzala, Bailey po vratnici v gol
Dramatično je bilo tudi na drugi tekmi na Vzhodu, kjer sta se v legendarnem, a zastarelem Colliseumu na Long Islandu udarila NY Islanders in Pittsburgh. Prvaki iz sezon 2016 in 2017 so podaljšek izsilili v predzadnji minuti po zaslugi za končnico zakrpanega superzvezdnika Jevgenija Malkina. Samo šest sekund pred koncem je vratnico stresel Josh Bailey, ki pa je vseeno postal junak vzhodnih predmestij New Yorka. V peti minuti podaljška je obrambo Pensov na čelu z vratarjem Mattom Murrayjem na pravi vrtiljak poslal Mathew Barzal, vendar z bekhendom stresel le vratnico, a nato je pridrsal Bailey in ekspresno pospravil plošček v mrežo za uvodno vodstvo Otočanov.