Mikael Granlund je z Nashvillom hitro izpadel iz končnice Lige NHL, zato bo lahko igral na domačem svetovnem prvenstvu. Foto: EPA

Kellman je v 3. minuti (ob drugem švedskem strelu na tekmi) že poskrbel za skandinavsko vodstvo. Za Švede, ki se bodo na turnirju na Finskem še okrepili z NHL-igralci, sta bila uspešna še Max Friberg (17.; podajalec Kellman) in Joakim Nordström (33.).

Avstrijci (nastop med elito so si zagotovili zaradi kazni Rusije in Belorusije) so se kar dobro upirali favoritom, a več kot enega zadetka (Peter Schneider pol minute pred koncem uvodne tretjine) jim ni uspelo doseči.

Češka je potrebovala dobrih 27 minut, da je strla britansko obrambo, na koncu pa je slavila s 5:1. Matej Blümel je načel nasprotnikovo mrežo, v 49. minuti pa je 21-letni napadalec zadel za 5:0. Zatem je častni zadetek za Veliko Britanijo dosegel Ben Lake.

Granlund odločil ob prednosti igralca več
Finci so v petek odpravili Norveško s 5:0, tokrat pa so imeli precej težje delo v Deck Areni v Tampereju.

Latvija je povedla že v 8. minuti, jo je zadel napadalec San Joseja Rudolfs Balcers. Sakari Manninen je izenačil po pol ure igre ob prednosti igralca več.

Odločitev je padla tri minute pred koncem. Na kazensko klop je moral Martins Dzierkals zaradi zadrževanja. Po 18 sekundah "power playa" je zadel Mikael Granlund. Zvezdnik je prišel na domače prvenstvo, potem ko je Nashville izpadel v uvodnem krogu končnice Lige NHL z 0:4 v zmagah proti Coloradu.

Danska je zanesljivo opravila s Kazahstanom, Joachimu Blichfeldu je uspel hat-trick. Foto: AP

Danska napolnila mrežo Kazahstana
V predtekmovalni skupini A je danska reprezentanca, sedma na letošnjem olimpijskem turnirju, za uvod kar z 9:1 odpravila Kazahstan. Trikrat je zadel napadalec San Joseja Joachim Blichfeld, vselej ob prednosti igralca več. V peti minuti je Danska, ki je z napadalno učinkovitostjo izenačila svoj rekord (pred tremi leti je z 9:0 ugnala Veliko Britanijo) že vodila s 3:0, potem ko je v razmiku dveh minut in 48 sekund dosegla tri zadetke.

Švica je s 5:2 odpravila Italijo. Tri gole je dosegla že v prvi tretjini, pri vseh treh pa se je kot podajalec podpisal Jonas Siegenthaler. Italijani so med elito klonili osmič zapored. Švicarji so dobili šesti medsebojni obračun na svetovnih prvenstvih v nizu. Razmerje v strelih je bilo kar 47:14.