Primož Roglič je dosegel že 76. zmago v karieri. Letos je bil najboljši na štirih večetapnih dirkah – Dirki od Tirenskega do Jadranskega morja, Dirki po Kataloniji, Dirki po Italiji in Dirki po Burgosu. Foto: EPA

Na 160 km dolgi etapi od Golmaya do Lagunas de Neile je kolesarje na koncu čakal sedemkilometrski vzpon ekstra kategorije s povprečnim naklonom 8,7 odstotka. Drugi del vzpona je bil strmejši, naklon ceste je na posameznih odsekih dosegel celo 16 odstotkov.

Vodilni trije kolesarji, že pred zadnjo etapo najboljši v skupnem seštevku, so bili skupaj v ospredju. Tik pred ciljem je napadel Yates, vendar se zasavski orel ni dal presenetiti in ga je v zadnjih metrih prehitel ter prvi prečkal ciljno črto.

Roglič je vodstvo na petdnevni dirki prevzel v četrtek, ko je bil najboljši na tretji etapi. Dan prej je Jumbo Visma dobil tudi ekipni kronometer.

Vlasov je skupno obdržal drugo mesto, za slovenskim šampionom je zaostal 39 sekund. Yates je imel končni zaostanek 42 sekund.

Glavnina je skupaj prišla na zadnji vzpon, v končnici se je z najboljšimi poskušal pomeriti tudi Avstralec Jay Vine, ki pa je na koncu v cilj pripeljal pol minute za vodilno trojico in zasedel četrto mesto.

Roglič: Dirka je bila zelo dobra

"Dan je bil spet vroč, a počutil sem se odlično. Naši fantje so ves dan nadzirali etapo, na koncu pa 'gas do konca' na vzponu. Dirka je bila zelo dobra, da sem dobil nekaj potrebne intenzivnosti v noge. Seveda sem vesel tudi zmage. A sem sem prišel predvsem zato, da dobim še tiste zadnje potrebne občutke. Etape so bile težke in bilo je izjemno vroče," je povedal Roglič, ki je prvič zmagal na Dirki po Burgosu.

Evenepoel zanikal, da bo zamenjal ekipo

Za Rogliča je bila Dirka po Burgosu idealna priprava za Dirko po Španiji (na njej je do zdaj zmagal trikrat – v letih 2019, 2020 in 2021), ki se bo z ekipnim kronometrom v Barceloni začela prihodnjo soboto. Eden glavnih Rogličevih konkurentov bo seveda branilec lanske zmage Remco Evenepoel, ki se na španski krog te dni pripravlja v Andori.

V zadnjem času je bilo veliko namigovanj, da se seli k Ineosu (zanj naj bi se zanimala tudi Israel Premier Tech in Bora Hansgrohe), sploh ker je Remcov oče Patrick (ki je tudi njegov agent) v enem od intervjujev dejal, da ne more potrditi, da njegov sin ostaja pri ekipi Soudal Quick Step.

Remco Evenepoel je ugibanjem naredil konec in potrdil, da ne bo menjal ekipe, saj ima pogodbo do konca sezone 2026. A vendarle je izrazil željo, da se belgijska ekipa okrepi, da bo na podobni ravni kot UAE in Jumbo Visma in da bo lahko prihodnje leto ciljal na zmago na Dirki po Franciji.