Filippo Baroncini je poleti postal
Filippo Baroncini je poleti postal "vajenec" pri ekipi svetovne serije Trek Segafredo. Z ameriško ekipo je podpisal pogodbo do konca sezone 2023. Foto: Reuters

Slovenski državni prvak do 23 let Matevž Govekar, ki je bil zaradi premalo osvojenih točk edini reprezentant Slovenije, se je vse do zadnjega kroga po ciljnem mestu Leuvnu držal v glavnini, iz katere so se zadnjih 50 km nenehno vrstili napadi in protinapadi.

Brez odgovora na napad favoriziranega Italijana

V domačem Trentinu je bil Filippo Baroncini drugi za Belgijcem Thibaujem Nysom. A tokrat se je slika obrnila: gostitelj je bil šesti, gost pa zlat. Foto: Reuters/Bettini Photo

V zadnji krog je šel kot osamljeni ubežnik Švicar Mauro Schmid, ko pa so ga ujeli, se je zgodila odločilna akcija. Šest kilometrov pred ciljem je napadel favorizirani Italijani Filippo Baroncini, podprvak z nedavnega evropskega prvenstva v Trentinu. Samostojni beg se je Baronciniju posrečil in postal je svetovni prvak med mlajšimi člani do 23 let. Nasledil je rojaka Samuela Battistello iz Yorkshira 2019, skupno pa je že šesti Italijan z mavrično majico do 23 let.

Srebro Eritrejcu Ghirmayu, bron Nizozemcu Kooiju

Sprint razredčene zasledovalne skupine, ki se je sicer uštela pri lovljenju Italijana, je suvereno dobil Biniam Ghirmay Hailu, ki je priboril Eritreji prvo odličje na svetovnih prvenstvih v cestnem kolesarstvu. Bron je osvojil sprinter Olav Kooij za Nizozemsko, ki je v zadnjem krogu večino časa narekovala tempo in nadzirala napadalce, ne pa tudi Baroncinija, ki so ga zgrešili le za dve sekundi.

Italijani so novo zmago dopolnili še s 4. in 7. mestom, ki sta ju osvojila Michele Gazzoli in Luca Colnaghi.

Matevž Govekar si je z naslovom državnega prvaka v Kopru tudi izboril nastop na svetovnem prvenstvu, kjer je bil sicer edini Slovenec s pravico nastopa na cestni dirki za mlajše člane. Foto: www.alesfevzer.com

21-letni Idrijčan Govekar, sicer kolesar avstrijske ekipe Tirol KTM, je bil na koncu 65. z zaostankom 2:59.

"Izid na koncu res ni tisto, kar sem upal. V zadnjem krogu me je pobralo. Popustil sem, noge niso več nesle in to je realnost," je bil po nastopu trdno na tleh, a hkrati razočaran Govekar.

Med mladinci slavil Norvežan Hagenes

Med mladinci (121,4 km) je zmagal Norvežan Per Strand Hagenes, ki mu je v zaključku uspel samostojen pobeg. Srebro je z 19 sekundami zaostanka osvojil Francoz Romain Gregoire, bron pa Estonec Madis Mihkels.

Jeromel po padcu končal v bolnišnici

Jaka Špoljar (64. mesto) in Fabjan Kralj (65.) sta prišla v cilj s skupino, ki je zaostala osem minut in pol in zasedla 64. in 65. mesto, Aljaž Turk in Vid Jeromel sta odstopila. Slednji je zaradi padca končal celo v bolniški oskrbi.

U-23: Govekarju v zadnjem krogu zmanjkalo moči