Luka Dončić je bil edini razigran košarkar pri Dallasu. Foto: Reuters

Najboljši slovenski športnik preteklega leta je dobro vodil igro Dallasa, a ni imel razigranih soigralcev. Iz igre je metal 10/23, zbral je tudi osem skokov in dve podaji. Gostitelji so izgubili 18 žog, izza črte so metali le 26-odstotno (8/30) in drugi polčas izgubili kar s 30:53.

V prvem polčasu so si Mavsi hitro nabrali 15 točk prednosti in na odmor odšli z lepim naskokom (67:54). Vse se je spremenilo v tretji četrtini, ki so jo Jezerniki dobili kar z 32:13. Dallas je deloval razglašeno, napake so se kar vrstile, tudi v končnici ni dišalo po preobratu. Lakersi so igrali ekipno, žoga je krožila, zbrali so 28 podaj, Dallas pa le 12.

Šele druga zmaga Jezernikov brez Jamesa
Jezerniki so dobili obe srečanji z Mavericksi v Staples Centru, na božični dan pa sta se v Oracle Areni poškodovala LeBron James in Rajon Rondo. Brez obeh nosilcev igre so izbranci Luka Waltona dobili šele drugo izmed zadnjih sedmih tekem. Izgubili so tudi proti zelo slabemu New Yorku v petek doma, a Dallas jim očitno zares leži.

Brandon Ingram je bil najboljši strelec tekme. Foto: Reuters

Šov Ingrama in Balla
Brandon Ingram se je izkazal z 29 točkami, Lonzo Ball jih je dodal 21. Josh Hart je 14 točkam dodal 12 skokov, šest podaj in kar pet ukradenih žog. Izkušeni Michael Beasley je v devetih minutah prispeval kar 13 točk. Le Kyle Kuzma, ki se je vrnil po poškodbi hrbta, ni imel svojega večera (13 točk, 4/20 iz igre).

Dallas vseskozi poviševal prednost v prvem polčasu
Lakersi že kar nekaj sezon ne igrajo dobre obrambe in vse od prve akcije na tekmi so Mavericksi zlahka dosegali koše. Dončić je po prodoru zadel ob osebni napaki Brandona Ingrama in dodal še prosti met za 11:3 po treh minutah. Gostitelji so vseskozi vodili, po prvi četrtini so si nabrali osem točk prednosti po trojki Dwighta Powlla (33:25).

Na začetku druge četrtine je v značilnem slogu s šestih metrov zadel še veteran Dirk Nowitzki in gledalci so bili navdušeni. Legendarni Nemec ima kultni status in vsaka njegova uspešna poteza poskrbi za velik aplavz. Powell je sredi druge četrtine povišal na 48:33.

Pri Lakersih je Ball zadel tri trojke do odmora, Ingram je prispeval 14 točk, Hart pa je ob sireni znižal na 67:54. Razglašen je bil Kuzma (2/14 iz igre). Dončić je v prvem polčasu prispeval 12 točk (4/10 iz igre), štiri skoke in dve podaji.

Spretni Josh Hart je povzročal ogromne težave Mavericksom. Ukradel je kar pet žog. Foto: Reuters

Dončić brez pomoči soigralcev v nadaljevanju
Že začetek tretje četrtine je nakazal, da se obeta preobrat. Lakersi so prišli iz garderobe kot prerojeni, obramba je postala granitna in težave Dallasa so se začele. Kuzma je zadel dvakrat izza črte in le Dončiću je s sedmimi zaporednimi točkami uspelo držati korak z Jezerniki. Sredi tretje četrtine je navdušil navijače s trojko po koraku nazaj za 74:66. Harta je sijajno preigral in nato tudi zadel izza črte.

Beasley zrežiral preobrat
Štiri minute pred koncem tretje četrtine je Ball izenačil na 76:76. To je bilo prvo izenačenje na tekmi po 0:0. Rick Carlisle nikakor ni našel prave peterke, Walton pa je v igro poslal Beasleyja, ki je nanizal šest zaporednih točk in Lakersi so si priigrali šest točk naskoka po 36 minutah (80:86).

Ingram in McGee potrdila zmago Lakersov
Dončić je vstopil že enajst minut pred koncem, saj Carlisle ni imel drugega razigranega igralca. Zadnjo četrtino so gostje začeli z delnim izidom 10:2. Po košu Ingrama so imeli že 14 točk naskoka (82:96). Dončić je odgovoril s petimi zaporednimi točkami in približal Dallas na 87:96.

Center JaVale McGee se je nato dvakrat sprehodil pod obroč in s silovitima zabijanjima potrdil zmago Lakersov. Dallas je skoraj vse napade zaključeval prek Dončića, ki pa v končnici ni bil več zbran. Zgrešil je prosti met, nato met z bližine in še trojko.

Dončić pohvalil obrambo Lakersov
"Mislim, da so Lakersi igrali precej bolje v obrambi v drugem polčasu. Nismo ujeli ritma, žoga ni krožila v napadu," je pojasnil Dončić.

Precej bolj nasmejan je bil trener Lakersov Walton, ki je po nedeljskem polomu v Minnesoti (86:108) našel pravi odgovor: "Ob odmoru sem naložil breme na ramena Ingrama in Balla. Mislim, da sta sposobna takih predstav. Prevzeti sta morala odgovornost, ker imamo poškodovana dva ključna igralca."

V sredo popravni izpit proti Phoenixu
Dallas je izgubil četrtič na domačem parketu na 20. tekmi. Popravni izpit bo imel že v sredo proti Phoenixu, ki zaseda zadnje mesto na Zahodu. Sunsi so dobili obe domači tekmi proti Mavsom v letošnji sezoni.

Najboljši strelec Lige NBA James Harden je že 13-krat v letošnji sezoni presegel 30 točk. Foto: Reuters

Denver devetič zapored izgubil proti Houstonu
Na derbiju ekip z vrha zahodne konference je Houston premagal Denver s 125:113. James Harden je dosegel 32 točk, Clint Capela pa jih je dodal 31. Rocketsi so zadeli kar 22 trojk. P.J. Tucker je bil sedemkrat natančen izza črte, Gerald Green pa šestkrat.

Denver še vedno vodi na zahodu s 26 zmagami in 12 porazi. Obe letošnji tekmi proti Houstomu so Nuggetsi izgubili, skupno pa so klonili že devetkrat zapored. Trener Michael Malone je poudaril, da je Hardna nemogoče zaustaviti in dodal, da je vse igralce v Ligi NBA lažje pokrivati.

Ponedeljkove tekme:
DALLAS - LA LAKERS 97:107
Dončić 27 (10/23 iz igre, 2/6 za tri, prosti meti 5/7), 8 skokov in 2 podaji v 35 minutah, Barnes, Smith Jr. in Barea po 11, Jordan 10 in 19 skokov, Powell in Finney Smith po 8, Matthews 5, Harris 4, Nowitzki 2; Ingram 29 (12/21 iz igre) in 6 podaj, Ball 21 (4/8 za tri), Hart 14, 12 skokov, 6 podaj in 5 ukradenih žog, Beasley (5/6 iz igre v 9 minutah) in Kuzma po 13, McGee 8 in 10 skokov, Zubac 4, Caldwell Pope 3, Chandler 2.

DETROIT - SAN ANTONIO 107:119
Griffin 34 (13/21 iz igre), Drummond 19 in 14 skokov, Jackson 14, Bullock 13; DeRozan 26 (12/21 iz igre) in 9 podaj, Aldridge 25 (9/12 iz igre), White 17, Forbes 15.

BOSTON - BROOKLYN 116:95
Irving 17, Tatum 16; Kurucs 24 (5/8 za tri), Dinwiddie 15.

HOUSTON - DENVER 125:113
Harden 32 (6/15 za tri) in 14 skokov, Capela 31 (13/18 iz igre) in 9 skokov, Tucker (7/11 za tri) in Green (6/10 za tri) po 21; Jokić 24 (11/20 iz igre) in 13 skokov, Morris 21.

MILWAUKEE - UTAH 114:102
Antetokounmpo 30 (13/30 iz igre) in 10 skokov, Brogdon 21, Maker in Lopez po 15; Mitchell 26 (6/12 za tri), Gobert 14 in 15 skokov.

NEW ORLEANS - MEMPHIS 114:95
Davis 36 (14/20 iz igre) in 13 skokov, Jackson 17, Randle 15; Conley 22 (4/6 za tri) in 10 podaj, Green 16.

PORTLAND - NEW YORK 111:101
Nurkić 20 in 8 skokov, Lillard in McCollum po 17; Kanter 18 in 14 skokov, Mudiay 17, Vonleh 16 in 14 skokov.

SACRAMENTO - ORLANDO 111:95
Fox 20, Bogdanović 15, 8 skokov in 7 podaj, Hield 13; Ross 20 (5/10 za tri), Vučević 18 in 13 skokov, Fournier 15 (4/6 za tri).