V zadnjih 20 letih je samo trem košarkarjem v končnici uspelo zbrati 30 točk in ob temu zadeti vseh pet metov za tri. Johnson se je pridružil Danielu Gibsonu (2007) in Kirku Hinrichu (2005). Foto: Reuters
Derrick Rose (Chicago Bulls)
Derrick Rose je na 81 tekmah rednega dela sezone v povprečju dosegal 25,0 točke, 7,7 podaje in 4,1 skoka na tekmo. Foto: EPA
Dirk Nowitzki in Jason Kidd (Dallas Mavericks)
Nowitzki in Kidd - moža odločitve 1. tekme v seriji Los Angeles - Dallas. Nemec je 11 od skupno 28 točk dosegel v zadnji četrtini, v katero so gostje vstopili s 7 točkami zaostanka. Foto: Reuters
Pau Gasol (Los Angeles Lakers)
Čudenje Pauja Gasola nad sodniško odločitvijo 3,1 sekunde pred koncem tekme ni pomagalo - veteran Jason Kidd je prelisičil nespretnega Španca, mu ukradel žogo in izsilil prekršek v napadu. Foto: Reuters

"Dvojka" Hawksov je s 34 točkami in petimi zadetimi trojkami iz petih poskusov poskrbela za zmago gostov pri prvopostavljenem moštvu s 103:95. Johnson je razplet uvodne tekme serije napovedal s trojko na začetku zadnje četrtine, s katero je Atlanta pobegnila na +12. V zadnji minuti je Jamal Crawford (22 točk) prav tako s trojko potrdil zmago, nato pa je prav na njegovo nogo nerodno stopil Rose, ki je zatem odšepal z igrišča.

Rose najmlajši MVP lige NBA
22-letni organizator igre Bikov je po poročanju vodilnih ameriških medijev postal MVP rednega dela sezone, v katerem je popeljal Chicago do iztržka 62-20. Rose bo tako z 22 leti postal najmlajši prejemnik te prestižne nagrade in hkrati po Michaelu Jordanu šele drugi Bik s tem priznanjem.

"Težko je, ko vidiš, da najboljši igralec odšepa z igrišča zaradi poškodbe, za katero veš, da jo je imel že pred tem. Težko je, a že čez 48 ur imamo v sredo novo tekmo," je Joakim Noah razkril, da je šepajoča podoba Rosa prestrašila njegove soigralce.

In tudi ob zmagi se za Atlanto ponavlja znana zgodba, skoraj vedno jim kdo ukrade naslovnice. "Preprosto smo moštvo, o katerem nobeden ne govori," je temu potrdil Crawford, katerega stopalo lahko usodno vpliva na razplet dvoboja.

Bryant in Nowitzki vlekla vsak svoj voz
V Staples Centru so videli napeto končnico, v kateri so domači Lakersi potegnili krajši, gostujoči Mavericksi pa daljši konec. Los Angeles je ob polčasu proti Dallasu vodil za 9 točk, prvi zvezdnik Kobe Bryant pa je bil skorajda nezaustavljiv (36 točk). Teksačane je v igri ohranjal Dirk Nowitzki (28 točk). Nemec je v zadnji minuti s serijo prostih metov 20 sekund pred koncem popeljal goste v vodstvo s 95:94.

Zadnje sekunde v znamenju Kidda
Ker so imeli Mavsi še neizkoriščen bonus osebnih napak, je Jason Kidd najprej naredil prekršek nad Bryantom, nato pa tri sekunde pred koncem še ukradel žogo Pauju Gasolu, ki ga je nato hitro ustavil s prekrškom. Veteran Dallasa je zadel le en prosti met in ponudil Kalifornijcem, da s trojko celo dobijo uvodno tekmo serije. Pričakovano je metal Bryant, ki pa je iz težkega položaja zgrešil, in Dallas je zmagal s 96:94.

VZHOD, konferenčni polfinale

CHICAGO (1) - ATLANTA (5) - 0:1
95:103 (18:28, 32:23, 21:21, 24:31)
Rose 24 (iz igre: 11/27) in 10 podaj, Deng 21, Boozer 14 in 8 skokov, Noah 11 in 9 skokov, Korver 9; Johnson 34 (iz igre: 12/18), Crawford 22, Teague 10, Horford 9 in 13 skokov, Smith 8.

Torek:
MIAMI (2) - BOSTON (3) - 1:0

ZAHOD, konferenčni polfinale

LA LAKERS (2) - DALLAS (3) - 0:1
94:96 (23:25, 30:19, 25:27, 16:25)
Bryant 36 (iz igre: 14/29), Gasol (11 skokov) in Odom (12 skokov) po 15, Bynum in Fisher po 8; Nowitzki 28 (11/22) in 14 skokov, Terry 15, Chandler 11, Marion 10, Kidd 7 in 11 podaj.

Torek:
OKLAHOMA (4) - MEMPHIS (8) - 0:1

V odebeljenem tisku je izid v zmagah. Igrajo na štiri zmage po sistemu 2-2-1-1-1.