Kevin Durant in Stephen Curry sta bila izjemna na obeh tekmah v Oracle Areni. Foto: Reuters
LeBron James
LeBron James je nanizal nekaj izjemnih prodorov, ni se odločal za mete od daleč. Foto: Reuters
Steve Kerr
Steve Kerr se je vrnil na klop Golden Stata, potem ko je enajst tekem vodil njegov pomočnik Mike Brown, ki je bil trener Clevelanda med letoma 2005 in 2010. Leta 2007 je vodil ekipo v finalu Lige NBA, a je bil San Antonio boljši s 4:0 v zmagah. To je bil prvi izmed štirih finalnih porazov Jamesa. Brown je bil trener Clevelanda tudi v sezoni 2013/14, a je bil maja 2014 odpuščen. Po pogodbi je še vedno na plačilni listi Clevelanda, odpravnino bo prejemal vse do leta 2020. Foto: Reuters
Klay Thompson
Klay Thompson je zadel štiri trojke iz sedmih poskusov. Foto: Reuters
Carlos Santana
Eden najboljših kitaristov vseh časov Carlos Santana je občinstvo navdušil z ameriško himno. Foto: Reuters
Neymar
Med številnimi znanimi obrazi je bil tudi zvezdnik Barcelone Neymar. Foto: Reuters

n vodi že z 2:0 v zmagah.
Warriorsi v končnici ne poznajo poraza, dobili so vseh 14 tekem. Po izenačenem prvem polčasu (67:64) so se gostitelji znova razigrali v tretji četrtini (35:24) in si priigrali neulovljivo prednost. 100 točk so dosegli že v 35. minuti, sredi zadnje četrtine pa so povedli s 121:99 in zadnje minute so odigrali rezervisti. Golden State je zadel kar 18 trojk in tudi 20 izgubljenih žog ni bilo usodnih.
James in Curry do trojnega dvojčka
Pri gostiteljih je bil znova neustavljiv Kevin Durant, ki je prispeval 33 točk, 13 skokov in 6 podaj. Izjemen je bil tudi v obrambi, blokiral je kar pet metov gostov. Stephen Curry je dosegel trojni dvojček (32 točk, 11 podaj in 10 skokov), zadel je vseh 14 prostih metov, vendar je tudi izgubil osem žog. Pri Cavsih je pričakovano izstopal LeBron James, ki je že v tretji četrtini prišel do trojnega dvojčka (29 točk, 14 skokov in 11 podaj).
Šele drugič v bogati zgodovini Lige NBA se je zgodilo, da sta dva igralca iz različnih ekip dosegla trojni dvojček na tekmi končnice. Walt Frazier (New York) in Lew Alcindor (kasneje se je preimenoval v Kareema Abdula Jabbarja; Milwaukee) sta dosegla trojna dvojčka na drugi tekmi finala Vzhoda leta 1970.
Kerr se je vrnil na klop
Glavni trener Golden Stata Steve Kerr se počuti bolje in je bil znova na klopi. Voditi namerava vse tekme do konca finala. V lanskem finalu je Cleveland prav tako izgubil obe tekmi v Oaklandu (104:89 in 110:77) in nato zaostajal celo z 1:3 v zmagah, sledila pa je veličastna vrnitev in prvi naslov v zgodovini kluba, zato je Kerr po tekmi večkrat poudaril, da niti slučajno še ni čas za slavje.
James zadeval po prodorih, Curry s prostih metov
Gostje so začeli zelo dobro, James se ni odločal za mete od daleč, ampak je prodriral pod obroč (3:9). Warriorsi so hitro izenačili (11:11) in po minuti odmora sta Curry in Green zadela izza črte za vodstvo z 19:14. Gostitelji so blesteli v napadu, Curry je kar dvakrat izsilil prekršek pri metu za tri točke, v prvi četrtini je zadel vseh deset prostih metov, skupaj je prispeval 15 točk za vodstvo Bojevnikov s 40:34.
Vrnitev Clevelanda v drugi četrtini
Drugo četrtino je Golden State začel z delnim izidom 7:1, Klay Thompson je z osmih metrov povišal na 47:35. Ko je že kazalo, da bodo Bojevniki znova prišli do visoke prednosti, so izgubili preveč žog (kar 13 v prvem polčasu, na celotni prvi tekmi pa le štiri). Cleveland se je s serijo 0:8 približal in po košu Kyrieja Irvinga dve minuti pred odmorom ujel priključek (59:58). Ob odmoru je imel Golden State le malenkostno prednost (67:64). James je v prvem polčasu prispeval 18 točk, 10 podaj in šest skokov, niti enkrat pa ni metal za tri točke.
Znova prelomna tretja četrtina
Na začetku drugega polčasa se je ponovila zgodba s prve tekme. Gostitelji so zadevali z vseh položajev. Durant, Curry in Green so zadeli izza črte in prednost je narasla na deset točk (83:73). James je uspel približati goste (86:82), vendar je zaključek tretje četrtine znova pripadel Golden Statu. Curry je zadel izjemno trojko z devetih metrov z leve strani za 102:86 in navijači so bili na nogah.
Prednost narasla na 22 točk
Irving je s trojko znižal na 108:97 devet minut pred koncem, več pa Clevelandu ni uspelo. Durant je nanizal pet točk, nato pa je Curry po protinapadu zadel z osmih metrov za 121:99 in tekma je bila odločena. Štiri minute pred koncem je trener branilcev naslova Tyronn Lue vse zvezdnike poslal na klop.
Kerr: Lani smo vodili z 2:0 in na koncu izgubili
"Cleveland je spremenil veliko stvari v primerjavi s prvo tekmo, v drugem polčasu smo se dobro prilagodili. Ključna je bila odlična obramba Duranta, znova je bil sijajen na obeh straneh parketa. 14 zmag v končnici je velik dosežek, vendar ničesar še nismo osvojili. Lani smo prav tako vodili z 2:0 in izgubili smo finalno serijo. Ravno na tretji tekmi se je lani vse skupaj obrnilo. V Clevelandu bo precej teže, James igra najbolje v karieri. Tokrat je od prve akcije na tekmi prodiral pod koš in nismo imeli veliko rešitev," je poudaril Kerr.
Lue pričakuje boljšo obrambo
"Golden State vedno dobro igra na domačem parketu. Zadržali so prednost v domači dvorani. Zdaj smo mi na potezi in moramo izenačiti na 2:2. Ključna je obramba, ki jo moramo nujno izboljšati. Ne smemo zaspati niti za sekundo, saj imajo ogromno dobrih strelcev," je razlagal Lue, ki mu je v lanskem finalu uspelo upočasniti ritem, saj Cleveland v igri "run and gun" ne more konkurirati Golden Statu, kar sta prvi tekmi tudi pokazali.

Cleveland se lahko vrne v finalno serijo le z večjim učinkov košarkarjev s klopi. Deron Williams, Kyle Korver in Channing Frye so popolnoma odpovedali, tudi J. R. Smith in Tristan Thompson se nista izkazala. Na prvih dveh tekmah so Warriorsi skupaj dosegli kar 245 točk. V Quicken Loans Areni jim bo zagotovo precej teže.

Finale, druga tekma:
GOLDEN STATE (1) - CLEVELAND (2) 2:0
132:113 (40:34, 27:30, 35:24, 30:25)
19.596; Durant 33 (13/22 iz igre, 4/8 za tri), 13 skokov, 6 podaj in 5 blokad v 41 minutah, Curry 32 (7/17 iz igre, 4/11 za tri, prosti meti 14/14), 11 podaj, 10 skokov in 8 izgubljenih žog v 36 minutah, K. Thompson 22 (8/12 iz igre, 4/7 za tri) in 7 skokov, Green 12, Clark in Livingston po 10, Iguodala 5, Pačulia, West, McAdoo in McGee po 2; James 29 (12/18 iz igre), 14 podaj in 11 skokov v 39 minutah, Love 27 (12/23 iz igre), Irving 19, Korver in T. Thompson po 8, Jefferson 7, Shumpert 6, Derrick Williams 5, Frye in D. Jones po 2.

Met iz igre: 46/89; 45/100
Met za tri točke: 18/43; 8/29
Prosti meti: 22/24; 15/19
Skoki: 53; 41
Podaje: 34; 27