Novinec Jayson Tatum v končnici igra kot izkušeni veteran in je na pragu izenačitve rekorda Kareema Abdula Jabbarja. Foto: Reuters
LeBronu Jamesu grozi, da bo prvič v osmih sezonah ostal brez velikega finala. Foto: Reuters

Celticsi so še desetič v končnici slavili na svojem parketu (96:83) in v finalu Vzhodne konference Lige NBA vodijo s 3:2. Za napredovanje v veliki finale, prvi po letu 2010, jim na preostalih dveh tekmah zadostuje že ena zmaga. Še nobeno moštvo se v finalni seriji ni veselilo uspeha na gostovanju.

Spet je blestel novinec Jayson Tatum, ki je bil prvi strelec Keltov s 24 točkami. To je že njegova deveta 20+ tekma v končnici, s čimer le še eno zaostaja od rekordne uvodne sezone slovitega Kareema Abdula Jabbarja. "Uživam igrati v pomembnih trenutkih na velikih tekmah. Takrat se najbolj zabavam. Le še eno zmago smo oddaljeni od velikega finala. Končnica iz igralca iztisne največ," je povedal Tatum, ki je dodal še sedem skokov, štiri podaje in štiri ukradene žoge.

17 točk je vknjižil Jaylen Brown, z dvojnim dvojčkom - 15 točk, 12 skokov, se je izkazal Al Horford. Dvomestna sta bila še rezervista Marcus Morris in Marcus Smart s po 13 točkami.

Pri Clevelandu je bil s 26 točkami najučinkovitejši LeBron James, ki pa mu je obramba Keltov v zadnji četrtini dovolila le dve točki. Imel je še 10 skokov in 5 podaj, a tudi šest izgubljenih žog. Več kot osem točk je dosegel le še Kevin Love (14). James je priznal, da ga načenja utrujenost: "Imel sem svoje trenutke, toda menim, da smo na tej točki že vsi utrujeni. Kljub temu sem še vedno poskušal popeljati svojo ekipo do zmage." V zadnji četrtini je sprožil le štiri mete, skupaj je za tri metal 1/6. Met Clevelanda izza črte je bil 9/34.

Boston je v prvi četrtini povedel z dvomestno razliko, ki jo je zadržal do konca. Cleveland je v zadnji četrtini dosegel devet zaporednih točk, se približal na 83:71, a bližje ni šlo.

Ekipe, ki so v preteklosti vodile s 3:2 v seriji, so napredovale v 83 odstotkih primerov. Šesta tekma bo v Clevelandu v soboto ob 2.30.