Luka Dončić ni imel strelskega večera (7/20 iz igre, 2/8 za tri), še vedno ima težave s palcem na levi roki. Foto: AP

Kristaps Porzingis je že peto tekmo zapored presegel 20 točk in 10 skokov. Latvijec je ujel pravo formo v zadnjih tednih in to je vsekakor odlična novica za Maverickse pred začetkom končnice. S 26 točkami in 11 skoki je bil neustavljiv. Dallas je prevzel pobudo z delnim izidom 19:2 v drugi četrtini, nato pa je tretjo četrtino dobil kar s 34:16 in si priigral 30 točk naskoka (95:65).

Grizliji, ki so zadnji dve tekmi na gostovanjih v Atlanti in Brooklynu dobili z 39 točkami razlike (to se je zgodilo prvič v zgodovini Lige NBA), niso imeli razigranega posameznika. Najboljši strelec je bil Josh Jackson s 16 točkami. Odlični novinec Ja Morant je razočaral z 11 točkami, iz igre je metal le 4/11. Memphis ostaja na osmem mestu z 31 zmagami in 32 porazi.

Porzingis je po premoru za tekmo zvezd ujel pravi ritem. Foto: AP

Porzingis zrežiral preobrat v drugi četrtini
Tim Hardaway ni bil v postavi zaradi bolezni, Dorian Finney Smith pa je manjkal zaradi poškodbe desnega kolka.

Porzingis je že v uvodni minuti dvignil gledalce na noge s silovitim zabijanjem. Dončić se je razigral ob koncu prve četrtine, ko je nanizal šest točk in še sijajno podal do Delona Wrighta, ki je zaključil protinapad. Po 12 minutah je imel Dallas pet točk naskoka (33:28).

Na začetku druge četrtine so Grizliji nanizali devet zaporednih točk in prevzeli vodstvo (33:37). Ko je Dončić sedel na klopi, so njegovi soigralci z delnim izidom 19:2 prevzeli nadzor nad srečanjem. Porzingis je zadel dve zaporedni trojki in še dodal tri proste mete za vodstvo Dallasa s 56:41. Memphis je ob odmoru še imel priključek (61:49).

Dončić počival zadnjih sedem minut in pol
V tretji četrtini so Mavericksi z delnim izidom 12:0 prišli do ogromne prednosti (86:55). Maxi Kleber je bil dvakrat zapored natančen izza črte, tudi Justin Jackson se je razigral. Piko na i sijajni tretji četrtini je s trojko po koraku nazaj z desne strani dodal Dončić. Dallas je povedel s 95:65.

Na začetku zadnje četrtine je Dončić dodal še pet točk. Pri vodstvu Dallasa s 103:82 ga je Rick Carlisle sedem minut in pol pred koncem vzel iz igre.

"Po letu in pol premora sem potreboval nekaj časa, da sem se znova navadil na ritem lige. Zdaj se mi zdi popolnoma normalno, da dosegam več kot 20 točk. Ujel sem ritem v napadu, precej bolj agresivno igram in bolje se postavljam na parketu," je bil zadovoljen Porzingis.

Dallas ima prvič v tej sezoni 14 zmag več od števila porazov (39-25). Ostaja na sedmem mestu Zahoda, saj ima poraz več od Oklahome. V nedeljo bo gostil Indiano.

Nova kazen za Cubana – tokrat bo odštel pol milijona
Vodstvo Lige NBA je lastnika Mavericksov Marka Cubana kaznovalo s 500.000 ameriškimi dolarji kazni zaradi neprimernih in škodljivih javnih komentarjev, uperjenih proti sodnikom in sodniški organizaciji lige.

Vodstvo lige na čelu s komisarjem Adamom Silverjem je najprej zavrnilo pritožbo, ki so jo na sedež tekmovanja poslali iz Dallasa v povezavi s sodniškimi napakami na tekmi v Atlanti 23. februarja, nato pa kaznovalo lastnika zaradi neprimernih komentarjev po tekmi.

Duncan Robinson je zadel kar osem trojk, a to ni bilo dovolj za peto zaporedno zmago Miamija. Foto: Reuters

Obračun proti Atlanti so Mavsi brez Dončića in Porzingisa izgubili s 107:111. Sporen je bil koš Johna Collinsa 8,4 sekunde pred koncem srečanja, ki je bil priznan, potem ko so sodniki pogledali posnetek. Najprej so dosodili, da se je žoga že dotaknila table in priznali dve točki Atlanti, a je posnetek pokazal, da je bila blokada pravilno izvedena, Collins pa je nato ujel žogo in dosegel dve pomembni točki.

Cuban je zaradi številnih kritik sojenja v zadnjih dveh desetletjih moral plačati že 2.990.000 ameriških dolarjev. Skupno je prejel 22 kazni.

Osem trojk Robinsona premalo za zmago Miamija
Serija štirih zaporednih zmag Miamija se je končala v New Orleansu. Pelikani so na začetku zadnje četrtine povedli s 93:79 po zabijanju Ziona Williamsona. Vročica je odgovorila z desetimi zaporednimi točkami in šest minut pred koncem je ujela priključek (93:89).

Izjemni Duncan Robinson je s četrto trojko v zadnji četrtini znižal na 100:99. Brandon Ingram, ki je imel slab strelski večer (4/20 iz igre, 2/8 za tri) je nanizal pet točk v končnici, ključna je bila trojka za 105:100 minuto in pol pred koncem.

Novinec Robinson je zadel kar osem trojk iz 14 poskusov, v letošnji sezoni je že 233-krat zadel izza črte, kar je rekord za novinca, ki ni bil izbran na naboru. Jimmy Butler je bil najboljši strelec Miamija s 26 točkami, Goran Dragić je dosegel 15 točk v 27 minutah, zgrešil pa je vseh pet metov za tri točke.

"Imel sem občutek, da sem zgrešil prvih 20 metov iz igre. Na srečo sem zadel dva ključna v zadnjih minutah. Soigralci so mi ves čas govorili, da se mi bo odprlo na koncu tekme. Nisem jih smel razočarati," je poudaril Ingram, ki je poleti prišel iz Los Angelesa.

James in Antetokounmpo uprizorila šov v Staples Centru
Derbi večera je bil v Staples Centru, kjer sta se pomerili najboljši ekipi lige. LA Lakersi so premagali Milwaukee s 113:103. Srečala sta se glavna kandidata za najkoristnejšega igralca rednega dela sezone. LeBron James je bil najboljši strelec srečanja s 37 točkami, 8 skoki in 7 podajami. Giannis Antetokounmpo je prispeval 32 točk in 12 skokov.

Jezerniki z delnim izidom 18:0 do odločilne prednosti
Jezerniki so si odločilno prednost priigrali na začetku drugega polčasa, ko so s serijo 18:0 prevzeli nadzor nad srečanjem. Danny Green je s trojko povišal na 68:55.

Donte DiVincenzo in Khris Middleton sta sredi zadnje četrtine s trojkama znižala na 98:94. Anthony Davis se je razigral v končnici, ko je nanizal kar 10 točk in Lakersom zagotovil prestižno zmago. V končnici so zadnjič igrali aprila 2013, po sušnih šestih sezonah pa bodo letos zelo nevarni.

Giannis Antetokounmpo in LeBron James sta navdušila gledalce v Staples Centru. Foto: Reuters

LeBron misli že usmeril proti nedeljskemu derbiju s Clippersi
"V drugem polčasu smo precej bolje igrali v obrambi. Zanimajo me le zmage ekipe, sploh nisem razmišljal o dvoboju z Giannisom. Res ga je težko pokriti. Tokrat smo mu zares otežili delo. Zdaj me čaka večerja, nato pa bom jutri zjutraj začel razmišljati o Clippersih," je povedal 35-letni James. V nedeljo ob 20.30 bo na sporedu tretji letošnji mestni derbi v Los Angelesu. Prva dva so dobili Clippersi, ki bodo tokrat v vlogi gostitelja.

Waiters podpisal za Lakerse
Za Jezernike je podpisal prosti igralec Dion Waiters, ki je zadnjič igral 28. januarja za Miami. Lakersi so prejšnji teden odpustili Troya Danielsa, ki je že podpisal za Denver. Waiters naj bi na položaju organizatorja igre razbremenil Jamesa in Rajona Ronda. Tokrat je sedel na klopi v obleki in se veselil vsake uspešne poteze novih soigralcev.

Tekme 6. marca:
NEW ORLEANS - MIAMI
110:104 (32:26, 33:25, 24:23, 21:30)
Holiday 20 (3/5 za tri), Hart 19 in 12 skokov, Williamson 17 (7/9 iz igre) in 6 skokov, Ball 16, Ingram 12, Melli 9, Favors in Moore po 6, Jackson 5; Butler 28 (8/17 iz igre), Robinson 24 (8/14 za tri), Dragić 15 (5/15 iz igre, 0/5 za tri, prosti meti 5/7), 3 podaje in 1 skok v 27 minutah, Iguodala 10, Adebayo 9 in 12 skokov, Jones Jr. 7, Hill 5, Nunn 4, Crowder 2.

DALLAS - MEMPHIS
121:96 (33:28, 28:21, 34:16, 26:31)
Porzingis 26 (9/19 iz igre, 4/9 za tri) in 11 skokov, Dončić 21 (7/20 iz igre, 2/8 za tri, prosti meti 5/8), 6 podaj in 4 skoki v 30 minutah, Se. Curry 15, Lee 13, Wright 11, Ju. Jackson 10, Kleber in Marjanović po 9, Cauley Stein 4, Barea 3; Jo. Jackson 16, Brooks 15, Valančiunas 14 (7/8 iz igre) in 11 skokov, Morant 11 in 8 podaj, Jones 9, Tolliver 8, Anderson in Konchar po 6, Uthoff in Watanabe po 4, Dieng 3.

WASHINGTON - ATLANTA 118:112
Beal 35 (13/21 iz igre, 7/10 za tri), Bertans 17, Robinson 14; Reddish 28 (5/7 za tri), Collins 26 (10/15 iz igre) in 10 skokov, Huerter 14 in 11 podaj.

BROOKLYN - SAN ANTONIO 139:120
LeVert 27 (9/16 iz igre), 11 skokov in 10 podaj, Harris 20, Dinwiddie in Luwawu Cabarrot po 19; DeRozan 24 (10/13 iz igre), Lyles in White po 19.

NEW YORK - OKLAHOMA CITY 103:126
Payton 18 (7/12 iz igre), Barrett 17; Gallinari 22 (7/13 iz igre), Paul 21 (4/6 za tri) in 12 podaj, Gilgeous Alexander 18, Schröder 16.

BOSTON - UTAH 94:99
Smart 29 (6/15 za tri), Tatum 18, Walker 13; Conley 25 (6/10 za tri), Clarkson 17, Mitchell 11.

CHICAGO - INDIANA 102:108
White 26 (10/21 iz igre), Harrison 25 (5/6 za tri), Valentine 13; Sabonis 24 (10/14 iz igre) in 12 skokov, Oladipo 16, Turner 15 in 8 skokov, Sampson 14.

MINNESOTA - ORLANDO 118:132
Beasley 29 (14/21 iz igre), Reid 16, Layman in McLaughlin po 14; Vučević 28 (12/21 iz igre) in 12 skokov, Fultz 24 (11/14 iz igre), Augustin 18.

PHOENIX - PORTLAND 127:117
Baynes 37 (12/23 iz igre, 9/14 za tri) in 16 skokov, Šarić 24, Booker 23 in 12 podaj; McCollum 25 (10/20 iz igre), Lillard 24, Whiteside 23 (11/14 iz igre) in 20 skokov.

LA LAKERS - MILWAUKEE 113:103
James 37 (12/21 iz igre, 1/7 za tri, prosti meti 12/15), 8 skokov in 7 podaj, Davis 30 (10/24 iz igre, prosti meti 10/11) in 9 skokov, Kuzma 11, Caruso 8, Green 6, McGee (11 skokov), Morris in Rondo po 5, Caldwell Pope 4, Bradley 2; Antetokounmpo 32 (10/21 iz igre) in 12 skokov, DiVincenzo 17, B. Lopez 13 (3/4 za tri), Middleton 12, Connaughton 7, Williams 5, Korver in Matthews po 3.