Dončić je slabo začel tekmo v Moda Centru, a se je prebudil v drugi četrtini in bil znova najboljši strelec Mavericksov, ki so izgubili že na osmih zaporednih gostovanjih. Foto: Reuters

Spursi so v ponedeljek ugnali Golden State s 111:105 in bodo postavili nov rekord Lige NBA z 22. zaporedno uvrstitvijo v končnico. Zadnji poraz pred današnjim večerom so doživeli 25. februarja v Brooklynu, na domačem parketu pa so nanizali enajst zaporednih zmag. To je bila prva zmaga Miamija v San Antoniu po 31. marcu 2013, ko sta se ekipi nato junija pomerili tudi v finalni seriji. Vročica je bila boljša po sedmih napetih tekmah, leto zatem pa so slavili Spursi s 4:1 v zmagah.

MVP zadnjega evropskega prvenstva je blestel v drugi četrtini, ko je zadel tri trojke in nasul 15 točk za vodstvo Vročice ob odmoru s 15 točkami naskoka (47:62). Gostitelji so se vrnili v zadnji četrtini. Rudy Gay je znižal na 105:108 minuto pred koncem, nato pa zgrešil odprt met izza črte za izenačenje 38 sekund pred koncem. Ključna je bila ukradena žoga veterana Dwyana Wada devet sekund pred zadnjim piskom sirene, Kelly Olynyk pa je potrdil zmago z dvema prostima metoma.

DeMar DeRozan je po koncu tekme dobil dres legendarnega Wada, ki je v končnici znova dokazal, da bi lahko mirno igral še kakšno sezono, saj niti slučajno še ni za odhod v pokoj. Foto: Reuters

Posebno posvetilo in darilo za Wada
Na velikem ekranu so Wadu na zadnji tekmi v AT&T Centru pripravili posebno 90-sekundno posvetilo. V ospredju sta bili seveda nepozabni finalni seriji 2013 in 2014. Po koncu tekme se je pozdravil s trenerjem Greggom Popovichem in izmenjal dresa z DeMarjem DeRozanom. Dobil je tudi posebno darilo - podpisane drese nekdanje velike trojice Spursov Tima Duncana, Manuja Ginobilija in Tonyja Parkerja.

"Vedel sem, da me čaka nekaj posebnega v San Antoniu, saj mi je Popovich nekaj namignil že pred sezono. Res so se potrudili. Zelo spoštujem Duncana, Parkerja in Ginobilija. Res sme vesel, da sem dobil njihgove podpisane drese," je bil nasmejan Wade. Miami bo v petek gostoval v Milwaukeeju. Trenutno kaže, da se bo najboljša ekipa lige srečala prav z Vročico v uvodnem krogu končnice, ki se začenja 13. aprila.

Dončić znova najboljši strelec Dallasa
Portland je premagal Dallas s 126:118. Blazersi so bili drugo tekmo zapored oslabljeni, saj je manjkal CJ McCollum zaradi poškodbe kolena. Glavni zvezdnik ekipe Damian Lillard je zablestel s 33 točkami in 12 podajami, šestkrat je bil natančen izza črte, Seth Curry pa je dodal štiri trojke.

Dončić je bil znova najboljši strelec Mavericksov, ki nimajo več možnosti za končnico. Prispeval je 24 točk, 6 podaj in 5 skokov v 29 minutah.

Gostitelji, ki se borijo za prednost domačega igrišča v končnici, so z delnim izidom 13:0 povedli z 22:10 in dobili uvodno četrtino s 26:17. Dončić je prvi točki dosegel šele v prvi minuti druge čletrtine s polaganjem. Do odmora je nato nanizal 10 točk. Portland je odlično končal prvi polčas, z delnim izidom 9:0 je odšel na odmor s lepo prednostjo (65:52). Maurice Harkless je prehitel sireno z zabijanem.

Prednost gostiteljev je v tretji četrtini še narasla in devet minut pred koncem je bila tekma odločena (113:88). Dončić je ostal v igri in zadel trojko z devetih metrov po koraku nazaj, v naslednjem napadu pa je zadel vse tri proste mete, potem ko je osebno napako nad njim naredil Rodney Hood. Ryan Broekhoff ga je zamenjal pet minut pred koncem. Gostitelji so v zadnjih štirih minutah brez Lillarda na parketu dosegli le dve točki, a zmaga ni bila ogrožena.

Najboljši strelec lige James Harden je nasul 57 točk v Memphisu. Foto: Reuters

57 točk Hardna ni zadostovalo za zmago Houstona
Za predstavo večera je znova poskrbel James Harden. Najboljši strelec Lige NBA je v Memphisu dosegel kar 57 točk, a so Grizliji vseeno presenetili favorizirane Rocketse s 126:125 po podaljšku. To je bil šele drugi poraz Houstona na zadnjih 14 tekmah.

Mike Conley je prispeval 35 točk, rekord kariere pa je s 33 točkami postavil Jonas Valančiunas. S prostim metom desetinko pred koncem podaljška je tudi odločil tekmo, potem ko je osebno napako nad njim naredil Clint Capela.

Sredine tekme:
SAN ANTONIO - MIAMI 105:110
Mills, Belinelli in Aldridge (9 skokov) po 17, DeRozan 16 in 15 skokov, Gay 15, Bertans 10, Forbes 8, White 3, Pöltl 2; Dragić 22 (8/17 iz igre, 4/7 za tri, prosti meti 2/3), 2 skoka in 2 podaji v 22 minutah, Waiters 18 (4/9 za tri), Richardson 15, J. Johnson 13 (3/5 za tri), Whiteside 12, Wade 11, Olynyk 8, Adebayo 6 in 15 skokov, Jones 5.

PORTLAND - DALLAS 126:118
Lillard 33 (9/18 iz igre, 6/12 za tri) in 12 podaj, Se. Curry 20 (4/7 za za tri), Kanter 14 in 10 skokov, Nurkić (10 skokov) in Layman po 13, Harkless 10, Hood 8, Aminu 6, Turner 4, Collins 3, Simons 2; Dončić 24 (8/16 iz igre, 1/4 za tri, prosti meti 7/7), 6 podaj in 5 skokov v 29 minutah, Jackson 21, Brunson 16, Burke 15, Hardaway 14, Mejri 7, Harris in Powell po 5, Nowitzki in Broekhoff po 3, Lee in Finney Smith po 2, K. Antetokounmpo 1.

CLEVELAND - MILWAUKEE 107:102
Sexton 25 (4/7 za tri), Clarkson 23, Knight 13; Middleton 26 in 12 skokov, Bledsoe 24, 8 skokov in 8 podaj, Lopez 19 (3/5 za tri).

ORLANDO - NEW ORLEANS 119:96
Fournier 22 (3/5 za tri), Gordon 20 (4/7 za tri), Ross 19 (5/10 za tri), Vučević 15 in 17 skokov; Johnson 18, Clark 17.

PHILADELPHIA - BOSTON 118:115
Embiid 37 (prosti meti 20/21) in 22 skokov, Harris 21, Redick 17; Irving 36 (12/29 iz igre) in 9 skokov, Horford 22, Rozier 20.

NEW YORK - UTAH 116:137
Knox 27 (10/17 iz igre) in 8 skokov, Hezonja 23 (4/5 za tri), Dotson 21; Mitchell 30 (5/9 za tri), Gobert (7/7 iz igre) in Ingles (6/9 za tri) po 18, Crowder 15.

CHICAGO - WASHINGTON * 126:120
Markkanen 32 (5/8 za tri) in 13 skokov, Dunn 26 in 13 podaj, Harrison 18; J. Parker 28 (3/5 za tri), Beal 27, Satoransky 16.

MEMPHIS - HOUSTON * 126:125
Conley 35 (12/23 iz igre, 6/9 za tri) in 8 podaj, Valančiunas 33 (10/19 iz igre) in 15 skokov, Caboclo 15, Parsons 11 (3/7 za tri); Harden 57 (18/39 iz igre, 9/17 za tri), 8 podaj in 7 skokov, Paul 18, Capela 14 in 10 skokov.

OKLAHOMA CITY - TORONTO * 114:123
Westbrook 42 (16/29 iz igre, 5/10 za tri), 11 skokov in 6 podaj, George 19; Siakam 33 (14/21 iz igre) in 13 skokov, VanVleet 23, Leonard 22 in 10 skokov, Green 17 (5/9 za tri).