Z zmago so si zmaji zagotovili tretji zaporedni, skupno pa že jubilejni dvajseti naslov slovenskega prvaka. Helios se je v letošnjem finalu zelo dobro zoperstavil favoriziranim tekmecem na prvih treh tekmah, eno izmed teh so tudi dobili. A danes je Cedevita Olimpija pokazala vso svojo moč, Helios so ugnali v vseh statističnih elementih, izstopa predvsem razlika v skoku (44:23).

Najkoristnejši igralec Lige Nova KBM je bil organizator igre Cedevite Olimpije Yogi Ferrell. Foto: www.alesfevzer.com

Zmaji odločni na četrti tekmi
Tekmo so bolje začeli Domžalčani, povedli so s 6:10. Olimpija je prevzela vodstvo (13:12) in prednost višala (23:17). Prvo četrtino so varovanci Mira Alilovića končali z naskokom petih točk (27:22). V drugi četrtini so zmaji podvojili prednost (40:30), na odmor pa so odšli z 11 točkami prednosti (51:40).

V tretji četrtini so zmaji nadaljevali odločno, vodstvo so višali iz minute v minuto, Helios je izgubljal žoge kot za šalo, Ljubljančani pa so bili neustavljivi v napadu. V 25. minuti so vodili že za 25 točk (69:44). Premoč zmajev je z atraktivnim zabijanjem ob koncu tega dela igre potrdil Karlo Matković – Olimpija je vodila za 28 točk (78:50).

V zadnji četrtini so zmaji vodstvo povišali na 31 točk (83:52). Matic Rebec je zadel trojko, nad njim je bila storjena še osebna napaka, prosti met je zadel in Olimpija je vodila za 35 točk (90:55). Matković je znova zabil za +37 (92:55). Prednost so Ljubljančani ohranjali brez težav (96:59; 99:62).

Pri Olimpiji so izstopali Zoran Dragić z 21 točkami, Alen Omić in Karlo Matković sta jih dosegla po 16, Yogi Ferrell pa 13. Pri poražencih je Austin Luke vknjižil 14 točk, Blaž Mahkovic pa 12.

Domžalčani so izgubili v zadnjih petih finalih proti Cedeviti Olimpijo in po šestem nastopu v finalu državnega prvenstva ostajajo pri dveh naslovih iz 2007 in 2016. Foto: www.alesfevzer.com

Trojna krona za Cedevito Olimpijo
Za Ljubljančane je to druga zaporedna trojna krona v domačih tekmovanjih. Enako kot lani so tudi v sezoni 2022/23 osvojili še slovenski superpokal in pokal Spar.

Izjavi po tekmi
Miro Alilović
, trener Cedevite Olimpije: "Vedeli smo, da bo ta tekma nekoliko lažja, saj smo imeli prvič v zadnjih petnajstih dneh, v katerih smo odigrali sedem tekem, malo več časa za pripravo. Dosegli smo cilj, ki smo si ga zadali, zato lahko le čestitam igralcem za prikazano tekom dolge in naporne sezone ter se zahvalim sodelavcem in pokroviteljem, da smo uspešno zaključili tekmovanje."

Dejan Jakara, trener Helios Suns: "Če bi se lahko Cedeviti Olimpiji zoperstavili v skoku, bi bila finalna serija zagotovo bolj izenačena. Nam je primanjkljaj višine pod obročema povzročal težave tekom cele sezone. Vseeno moramo biti zadovoljni s finalom, fantje so si namreč želeli presenetiti, dali so vse od sebe, a fizična razlika med ekipama je bila prevelika."