Zmago Sagadin in glavni sodnik Luigi Lamonica. Italijan je poskrbel za kar nekaj spornih odločitev. Foto: Vladimir Nikolič
Leo Westermann je dokazal, da je verjetno najboljši posameznik na tem evropskem prvenstvu. Foto: Vladimir Nikolič
Alena Omića in ostale slovenske visoke igralce je močna francoska centrska linija brez težav "pospravila v žep". Foto: Vladimir Nikolič
Slovenija se bo tako bojavala le za uvrstitev od petega do osmega mesta. Najprej se bo pomerila z Nemčijo. Foto: Vladimir Nikolič
Generalka pred evropskim prvenstvom 2013 tako z rezultatskega vidika ni izreden uspeh. Znova je bil za Slovenijo usoden četrtfinale. Foto: Vladimir Nikolič
Francozi v drugem polčasu nadigrali Slovence

Za slovensko reprezentanco je bil kot že ničkolikokrat tudi tokrat usoden četrtfinale. Po bleščečih predstavah v Domžalah in šestih zaporednih zmagah je na najpomembnejši tekmi na turnirju sledil popoln razpad sistema v drugem polčasu in posledično grenak poraz s Francijo ter s tem konec sanj o boju za medalje. Tako slovenske mladeniče, ki so na prvenstvu pokazali nesporen talent in so jamstvo za svetlo prihodnost košarke v Sloveniji, čaka le boj za uvrstitev od petega do osmega mesta, ki pa, roko na srce, ne pomeni prav veliko.

Slovenci so v prvem polčasu celo imeli pobudo in po polovici srečanja še vodili, v drugem delu pa je sledil popoln mrk. Francozi so se po zaslugi fantastičnega Lea Westermanna, ki bo v novi sezoni nosil črno-beli dres Partizana, razigrali. V trenutkih nemoči, ko enostavno ni šlo ne v napadu ne v obrambi, pa so se slovenski mladeniči nekoliko (pre)zaletavo tudi spuščali v dvoboje s sodniško trojko. Sojenje res ni bilo nič kaj "domačinsko", marsikatera odločitev je bila sporna, a vseeno je treba priznati, da so se košarkarji ob tem tudi preveč ukvarjali s sodniki in njihovimi odločitvami. Francozi so se zasluženo uvrstili med štiri najboljše na stari celini. Boljši so bili tako rekoč v vseh elementih košarkarske igre. Prepričljivo so dobili skok s 43:33, Slovenci so zbrali skupaj vsega osem podaj, izjemno slab pa je bil tudi odstotek meta, še posebej so bili tokrat nenatančni slovenski strelci iz razdalje.

Sodniški kriterij na škodo Slovenije
Sojenje je sicer izpostavil tudi selektor Zmago Sagadin: "Žal mi je, da v tem prekrasnem ambientu nismo naredili boljšega rezultata. Francozi so bili fizično premočni za nas. Bolj kot se je tekma odvijala, bolj je njihova fizična moč prihajala do izraza. Zraven dodamo še kriterij sojenja, ki jim je dovolil takšno ostro igro in ni kaznoval kontaktov v prodorih. V prvem polčasu smo igrali solidno in imeli neko iniciativo. Imeli smo le težave pri skoku. V tretji četrtini so Francozi izvedli večji pritisk, igrali ostreje, agresivneje. Z nekaj blokadami so nas odrinili izpod koša. Z zunanjih pozicij enostavno nismo prišli do pravih metov. Potem je bilo pravo mučenje. Nismo našli prave rešitve za agresivno in široko obrambo. Imeli smo preslab met z razdalje. Francozi, na čelu z Westermannom, ki je igral briljantno in je vse niti igre držav v svojih rokah, so bili premočni za nas, sojenje pa je bilo sramotno na našo škodo."

Westermann potegnil vso ekipo
V slovenski vrsti ni bilo skoraj nobenega razigranega igralca. Na koncu je bil še najboljši Klemen Prepelič, ki je dosegel 17 točk, a je v odločilnih trenutkih tako kot vsa ekipa povsem odpovedal."Žal mi je, da enostavni ni šlo na zakleti četrtfinalni tekmi. Kot kaže, se nam ni usojeno boriti za medalje. Zmagali smo šest tekem zapored, kar je eden izmed izjemnih dosežkov, saj je treba iti šestkrat na igrišče in zbrati motivacijo. Pokazali smo, da lahko zmagamo tudi proti najboljšim. Francija je bila fizično bolje pripravljena. Tudi taktično so se dobro pripravili, saj so me dobesedno odrezali od žoge. V prvem polčasu smo igrali zelo dobro, zapirali in našli tudi pot do obroča. Na začetku drugih 20 minut se je razigral njihov najboljši igralec, Westermann, ki je verjetno najboljši organizator igre tega evropskega prvenstva. Za sabo je potegnil celo ekipo. Mi v napadu nato nismo našli poti do koša, dobili nekaj blokad, z razdalje pa bili prav tako nenatančni. Enostavno ni bilo dovolj za uvrstitev v polfinale," je povedal kapetan po koncu srečanja.

"V drugem polčasu smo začeli res slabo. Dopustili smo Westermannu, da se je razigral. Je igralec kova, ki lahko za sabo potegne vso ekipo in ves strokoven štab. Bil je ključni za ta preobrat in ob tem še ostali trije dejavniki, ki pa jih ne morem komentirati. To je bilo nekaj res nekoretnega. Usodna je bila serija na začetku drugega polčasa. Enostavno so bili boljši," je tudi Prepelič izpostavil izjemnega Westermanna, ki je bil z 21 točkami in sedmimi podajami prvi mož tekme. Dokazal je, da upravičeno velja za enega izmed najbolj nadarjenih evropskih košarkarjev v svoji generaciji.

Slovenci dali svoj maksimum
Prav tako je skoraj perfektno predstavo odličnega organizatorja igre Francije poudaril tudi prvi "play" Slovenije Luka Rupnik, ki je dobro začel tekmo, nato pa se tako kot vsa ekipa izgubil v sivem povprečju: "Nedvomno, ko te nasprotnik v četrtfinalu premaga za 20 točk, faktor ni le eden, ampak jih je več. Razočaranje je več kot očitno. Igralci smo pričakovali več. Žal se nam ni izšlo. Žal nam je zaradi zares prekrasnega ambienta v Stožicah. Lahko trdim, da smo dali vsi svoj maksimum. Od sebe smo dali vseh sto odstotkov, a je bil žal ta 20. julij za nas usoden. Prvi polčas smo imeli Lea pod kontrolo. Na začetku drugega se je z nekaj, lahko bi rekli srečnimi, zadetimi meti razigral. Nato se mu je odprlo. Vsa ekipa Francije je dobila dodatno širino. Vsa ekipa se je z njim razigrala tako v napadu kot tudi v obrambi, kjer so nam povsem zaprli poti do koša."

Poleg Westermanna, ki je izjemno igral v napadu, dosegal na začetku drugega polčasa, ko je Francija naredila odločilno razliko, točke kot po tekočem traku in sijajno razigraval soigralce, sta bila pri polfinalistih prvenstva Louis Labeyrie, ki je prispeval 19 točk in šest skokov, ter Rudy Gobert, ki je kraljeval pod obema obročema, v statistiko pa je odlični center, ki se je izkazal z dvojnim dvojčkom, vpisal 16 točk, 12 skokov in tri blokade.