Najboljši strelec Slovenije je bil tokrat nekoliko presenetljivo Mirza Begić. Foto: EPA
Goran Dragić
Velik dolžnik je bil na tekmi proti Ukrajini Goran Dragić, ki je zaradi petih osebnih napak celo predčasno končal tekmo. Foto: EPA
Božidar Maljković
Za vrsto Božidarja Maljkovića je v petek prost dan. V soboto jih čaka Gruzija, ki se je v Litvi izkazala za zelo solidno ekipo. Foto: EPA
Mike Fratello
Izkušeni Mike Fratello, ki je uspešno deloval tudi v Ligi NBA, je s predstavo svojih varovancev v zadnji četrtini lahko zelo zadovoljen. Foto: EPA
Viktor Hrjapa, Zaza Pačulija, Andrej Kirilenko
Prvi mož gruzijske izbrane vrste Zaza Pačulija v boju z ruskima zvezdnikoma Viktorjem Hrjapo in Andrejem Kirilenkom. Foto: EPA

Celo prve pol ure je Slovenija praktično imela vse niti v svojih rokah. Predvsem v prvem polčasu so varovanci Božidarja Maljkovića prikazali povsem drug obraz kot proti Bolgariji - odlično so igrali v obrambi in povsem dominirali v skoku (na koncu 23:39). Posledično so si priigrali tudi visoko prednost, ki je narasla celo na več kot 20.

V zadnji četrtini je sledil popoln razpad igre. Znova se Slovenija ni znašla proti coni in v zadnjih desetih minutah dosegla le devet točk, vsega dve iz igre! S črte prostih metov so na koncu Slovenci le iztržili novi dve točki. Zdaj jih čaka dan počitka in nato v soboto srečanje proti Gruziji.

Begić in Lorbek tvorila udarno centrsko navezo
Mirza Begić
je bil najboljši v slovenskem taboru. Visoki center je prispeval 14 točk, uspešno pa je igral predvsem v prvem polčasu. Z Erazmom Lorbkom sta se dobro ujela. Krilni center Barcelone je tokrat prispeval 12 točk. V zasedbi izkušenega NBA-trenerja Mika Fratella je bil najbolj razpoložen Američan Stiven Bertt (14), Kirilo Fesenko pa je dodal 11 točk.

Tokrat žoge le prišle pod obroč
V prvo peterko je Maljković v nasprotju s tekmo proti Bolgariji uvrstil Begića, ki je na položaju centra zamenjal Uroša Slokarja. Več žog so tokrat slovenski branilci spravili pod koš, kjer je odlično odigral prav Begić, svoje pa je dodal še Lorbek. Najvišji v slovenski izbrani vrsti je uspešno igral tudi v obrambi, svoj delež pa je po prihodu v igro pod košem dal še Slokar. Prvo četrtino je Slovenija dobila z 18:12.
Slovenci so tudi v nadaljevanju dobro igrali v obrambi, nekaj težav pa so imeli s cono Ukrajine, vendar so tudi to kmalu prebili. Takoj po vrnitvi na parket je Begić zadel dva prosta meta in Slovenija je prvič na tekmi povedla za 10 (13:23). Sledile so minute, ki so bile povsem v znamenju Maljkovićevih košarkarjev. V 18. minuti je kapetan Jaka Lakovič uspešno zaključil prodor za 21 točk prednosti (15:36). V prvem polčasu so Slovenci ujeli kar 26 odbitih žog, Ukrajinci pa le devet, posledično tudi visoka prednost ob odhodu v garderobi (20:41).

Trša obramba Ukrajini prinesla rezultat
Ukrajinci so silovito začeli drugi polčas, a je manjši nalet Fratellove vrste s trojko prekinil Lorbek in znova povišal na +20. Ukrajinci so prek Serhija Lisčuka, ki je bil uspešen izza črte, znižali na 36:51, vendar je takoj z enako mero odgovoril Samo Udrih, z drugo zaporedno trojko pa je Šempetrčan postavil izid prve pol ure igre (38:57).
V zadnji četrtini so Ukrajinci nadaljevali agresivno igro v obrambi, v napadu pa so s serijo 17:1 znižali na vsega tri točke zaostanka! V prvih sedmih minutah zadnje četrtine so Slovenci dosegli le tri točke. Proti trdi ukrajinski obrambi so bili slovenski branilci brez idej, za nameček pa je štiri minute pred koncem Goran Dragić dobil peto osebno napako, takoj za tem pa je predčasno srečanje končal še Matjaž Smodiš, ki ni našel rešitve za robustnega Fesenka.

Le en koš iz igre!
Šele v zadnji minuti četrtine so Slovenci dosegli prvi koš iz igre. Izjemno pomembni točki je ob zvoku sirene za iztek napada prispeval Zoran Dragić in Slovenija je povedla za 7 (58:65). Štiri sekunde do konca je pri izidu 64:66 Sašo Ožbolt zadel oba prosta meta in postavil končni rezultat tekme.

Gruzijcem ni uspelo presenetiti
V prvi tekmi skupine D so Bolgari, ki so prvi dan prvenstva nudili dober odpor Sloveniji, z 68:65 premagali Belgijo. Znova sta se izkazala Earl Rowland in Filip Videnov, ki sta skupaj dosegla 37 točk.

Bolj zanimivo je bilo na tekmi med Gruzijo in Rusijo. Zmaga nad Rusi bi za Gruzijce pomenila nekaj neprecenljivega, vendar so evropski prvaki izpred štirih let upravičili vlogo favorita in v drugem polčasu zadržali prednost, ki so si jo priigrali v prvem polčasu, ter tako preprečili presenečenje. Pri Gruziji, ki jo v Klaipedi spodbuja okoli 3.000 navijačev, je z 21 točkami blestel nekdanji košarkar Uniona Olimpije Manučar Markoišvili, pri Rusiji pa je bil znova najboljši Andrej Kirilenko.