Slovenski košarkarji so proti Grkom slabe tri četrtine tekme igrali izjemno, nato pa so popustili in Grkom dovolili skorajšnjo vrnitev. Vseeno so v končnici zdržali pritisk in zmagali. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Božidar Maljković je rotiral vseh 12 igralcev, najpomembneje pa je tisto, kar nas krasi, to sta borbenost in obramba. Če vseh pet igralcev igra obrambo, mislim, da je to nekaj najlepšega, da vidimo, kako smo povezani, kot ena družina. Na koncu dobimo takšen rezultat. Vedeli smo, da nas bodo hoteli uspavati, njim ta hitra igra ne leži. Tekmo smo odprli zelo agresivno in z nekaj "kontrami". Na koncu ste pa videli, da so mojstri, da te uspavajo. Imeli smo probleme, vesel sem, da smo zdržali in da nas je publika bodrila, ko je bilo najtežje.

Goran Dragić
Zoran in Goran Dragić
Brata Dragić sta znova prikazala izjemno predstavo. Goran je bil z 28 točkami prvi strelec tekme, Zoran je k zmagi Slovenije prispeval še 11 točk. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Slovenija - Grčija
Nebojša Joksimović, ki je zbral pet točk, je v obrambi odlično pokrival Vassilisa Spanoulisa, ki je kljub čvrsti obrambi predvsem v končnici tekme nevarno pretil in na koncu zbral 21 točk. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Vassilis Spanoulis in Nebojša Joksimović
Vassilis Spanoulis (desno) je zbral 21 točk. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Analiza po tekmi Slovenija - Grčija

Kakšna predstava Gorana Dragića, ki je tekmo začel bliskovito in že po treh minutah dosegel dvomestno število točk. Na pomoč mu je najprej priskočil brat Zoran Dragić, pozneje pa še drugi soigralci, ki so s čvrsto obrambo onesposobili nevarne Grke. Še najbolj sta se izkazala Nebojša Joksimović in Z. Dragić, ki sta dobro zaustavila najnevarnejšega grškega igralca Vassilisa Spanoulisa.

Vseeno brez drame ni šlo. Čeprav so Slovenci še v 27. minuti vodili za 26 točk, so proti koncu tretje in v zadnji četrtini precej popustili in Grkom dovolili, da so nadoknadili 20 točk in se približali na vsega šest točk razlike, a so vendarle zdržali zadnji nalet nasprotnika ter se z zmago uvrstili v četrtfinale. Prvo mesto v skupini F bodo iskali na zadnji tekmi drugega dela proti Fincem.

1. četrtina (13:26): Šov Gorana Dragića!
Tekmo je sanjsko začel Goran Dragić, ki je že v uvodnih dveh minutah zbral osem točk. Šest jih je dosegel z zadetima trojkama, uspešen je bil tudi pri polaganju. Slovenski organizator igre ni popuščal, v slabih štirih minutah je dosegel vseh 11 slovenskih točk. Ko se je med strelce vpisal še brat Zoran (6:13), je grški selektor Andrea Trinchieri zahteval prvo minuto odmora. Šele po dobrih sedmih minutah tekme sta brata Dragić na seznamu slovenskih strelcev dobila družbo, ko sta oba prosta meta zadela Domen Lorbek in Jaka Blažič (8:19). Gorana Dragića je na parketu zamenjal Jaka Lakovič in že takoj zadel trojko za 11:22. Grkom zaradi dobre slovenske obrambe ni uspelo razviti svoje igre, po prvi četrtini so zaostajali s 13:26.

2. četrtina (14:17): Strelski post prekinila brata Dragić
Grki so v drugi četrtini strnili vrste v obrambi, nalet Slovencev jim je uspelo zaustaviti in z delnim izidom 7:2 nekoliko zmanjšati zaostanek, a sta jim milo za drago vrnila neverjetna brata Dragić. Najprej je krajši strelski post s trojko v 15. minuti prekinil Zoran, takoj zatem je za tri zadel še Goran (22:37). Po odlični obrambi in hitrem protinapadu Gorana Dragića so Slovenci povedli že za +17 (22:39). V dvorani je vladala prava evforija, še 13. slovensko točko iz protinapada je v 19. minuti dosegel Nebojša Joksimović (26:41). Ob zadnji minuti odmora v drugi četrtini je grški selektor svojim varovancem naročil, naj zaostanek pred odmorom zmanjšajo na od 10 do 12 točk in zaigrajo bolje v drugem polčasu. Kljub vsemu so šli Grki na odmor z zaostankom -14 (27:41), potem ko je ob sireni pod košem zadel Zoran Dragič.

3. četrtina (19:19): V 27. minuti prednost že +26
V 22. minuti si je zaradi ugovarjanja na sodniško odločitev selektor Trincheri prislužil tehnično napako, prek katere so Slovenci povedli že za 19 točk (27:46), po trojki Joksimovića je prednost v 23. minuti narasla že na +20 (29:49). Grki na letošnjem EP-ju nimajo pretirane sreče s poškodbami, poškodoval se je Loukas Mavrokefalidis, sredi tretje četrtine pa je nerodno padel še Kostas Papanikolaou. Slovenci sicer niso popuščali, trojko je zadel tudi Boštjan Nachbar. Po prodoru Gorana Dragića je bilo že +26 (34:60). Pred zadnjo četrtino je na semaforju pisalo 47:62.

4. četrtina (19:11): Na koncu trepetali za zmago
V zadnji četrtini so se Grki še nekoliko bolj približali gostiteljem, s prostim metom Spanoulisa so zaostanek dobrih šest minut pred koncem zmanjšali na -12 (52:64), v naslednjem napadu je nad sijajnim Grkom osebno napako ob metu za tri točke storil Zoran Dragić, tako da je prednost skopnela že na -9 (55:64). Slovenci so strnili obrambo, Grki so dvakrat izgubili žogo, a je kljub vsemu prednost še naprej kopnela, na -6 (62:68) jo je po napaki v slovenskem napadu s polaganjem zmanjšal Antonis Fotsis. Ko je že kazalo na najslabše, se je Begić sijajno odzval in prekinil grški napad, Goran Dragić pa je iz protinapada zadel za 62:70. Končnica je bila izjemno napeta, končala pa se je po okusu Slovencev, ki so zdržali končni nalet nasprotnika in slavili s 65:73.