Na začetku je Slovenija veliko igrala na Gašperja Vidmarja, ki je že v prvi akciji preizkusil trdnost obročev v dvorani Zlatorog. Foto: EPA

Prva tekma je vedno najtežja, to se je tudi izkazalo. Celo tekmo se nismo mogli sprostiti, igrali smo v krču, slabo. To je Češka izkoristila in nam delala veliko preglavic. Na koncu smo imeli mi več sreče, lahko pa bi v drugem razpletu zmagala tudi Češka.

Kapetan Jaka Lakovič
Jaka Lakovič
Jaka Lakovič še ni v pravi formi in v 15 minutah igre ni dosegel nobene točke. Foto: EPA

Ne vem, ali so se tresle roke, morda smo se preveč vrgli v tekmo in zgodilo se je, da je bilo težko do konca. Prebili smo led, jutri nas čaka še težja tekma proti Španiji. Enostavno se moramo spočiti in dobro zaigrati proti Španiji.

Jaka Blažič
Led je prebit, prva zmaga je tu, igra pa bo šla hitro v pozabo. Foto: EPA
Goran Dragić
Goran Dragić je prvič zadel šele v 23. minuti. Met nikakor ni stekel in je zgrešil vseh svojih sedem poskusov za tri točke. Foto: EPA
Božidar Maljković
Selektor Slovenije Božidar Maljković ni našel razpoložene peterke, skrbi pa ga lahko tudi igra v obrambi. Foto: EPA

Neverjetno, kako napeto je bilo. V zadnjo minuto sta šli reprezentanci poravnani (60:60). Boštjan Nachbar je imel priložnost, da odloči tekmo, toda zgrešil je oba prosta meta in Češka je imela napad za zmago. Jiři Welsch se je prehitro odločil za met s polrazdalje in zgrešil. Na drugi strani je Nachbar spet zapravil prvi prosti met in zadel drugega. Čehi so imeli še eno priložnost, s trojko bi lahko zmagali, vendar je Luboš Barton naredil korake.

Balažič z 11 točkami prvi strelec
Ali je bila Slovenija res tako slaba ali Češka tako dobra? Ni pomembno, šteje samo zmaga. Led je prebit. Pod bremenom zmage igra še zdaleč ni bila takšna, kot bi si želeli. Preveč napak, preveč divjanja in metov za tri točke. Pozitivno sta presenetila le Jure Balažič (z enajstimi točkami prvi strelec Slovenije) in Gašper Vidmar. Čehi so bili presenetljivo iznajdljivi v napadu, Slovenijo pa je "ubijal" zlasti Jan Vesely, ki je dosegel 17 točk in blestel tudi v obrambi.

Popoldne je Španija že dokazala, da je prišla po tretji zaporedni naslov, saj je Hrvaško premagala kar z 68:40. Na uvodnih tekmah prvenstva smo že videli nekaj presenečenj in senzacijo v Kopru. Preverite, kateri favorit se je opekel.

Prva četrtina (21:19): Nervoza in divjanje

Uvod je obetal lepšo košarko - G. Dragić je Vidmarju podal na obroč, slovenski center pa je zabil za prvo vodstvo. Slovenija se je odlepila na 10:4, pri čemer sta Blažič in Vidmar, na katerega je Slovenija precej igrala, dosegla po pet točk. Čehi so z delnim izidom 7:0 prvič povedli (11:10). Jure Balažič je z dvema trojkama naredil red, toda Čehi so držali priključek. Precej nervozna četrtina je bila to. Veliko divjanja na obeh straneh, devet slovenskih metov za tri točke (3/9) in le en zadeti prosti met Slovenije (1/5).

Druga četrtina (15:13): G. Dragić le podajal
Slovenija je po trojki Nachbarja povedla s 25:19, kar je bila izenačena najvišja prednost v prvem polčasu. Večje razlike ji nikakor ni uspelo narediti. Na postavljeno obrambo Čehov ni bilo pravih rešitev, po protinapadih pa se je vedno nekaj zataknilo. Kot da bi bilo breme prve tekme preveliko. Goran Dragić je iskal pot pod obroč, toda žoga ni hotela v koš. Je pa Dragić delil uporabne žoge in do odmora zbral sedem podaj! Čehi so izenačili na 32, Slovenija pa je nato s štirimi zaporednimi točkami le dobila polčas s 36:32. Prvi strelec Slovenije je bil v uvodnih 20 minutah Jaka Blažič (9).

Tretja četrtina (15:13): Prek Veselyja ni šlo
Visok ritem je padel. Slovenijo je v obup spravljal Jan Vesely, nekdanji igralec Slovana. Najprej je blokiral poskus G. Dragića, nato še met Balažiča. A sta obe "žrtvi" vrnili "udarec". V 23. minuti je Goran Dragić končno vpisal prvi točki, Balažič pa je s svojo tretjo trojko Sloveniji priboril devet točk prednosti (45:36). Čehi se niso predali, presenetili so s kombinatoriko, znali so izigrati slovensko obrambo. Na primer ob zabijanju 20-letnega Ondreja Balvina. Slovenija se je morala zelo potruditi za vsako točko. Izid je pri 51:46 vztrajal zadnji dve minuti in pol tretje četrtine.

Zadnja četrtina (11:14): Welsch, hvala!
Maljković je na parketu nekaj minut držal prva organizatorja igre G. Dragića in Lakoviča, toda niti to ni prineslo katarze. Čehi so leteli, Vesely je polnil slovenski koš, Barton pa po protinapadu zabil za znižanje na 54:52. Ko je po uspešni obrambi G. Dragić krenil v protinapad in zaključil z levico, je dvorana spet oživela. A veselje se je začelo spreminjati v nervozo, ko je Jiři Welsch izenačil na 60. Boštjan Nachbar je imel priložnost, da odloči tekmo, toda 17 sekund pred koncem je zgrešil oba prosta meta. Češka je imela napad za zmago. Jiři Welsch se je prehitro odločil za met s polrazdalje in zgrešil. Na drugi strani je Nachbar spet zapravil prvi prosti met in zadel drugega. Čehi so imeli še eno priložnost, s trojko bi lahko zmagali, vendar je Luboš Barton naredil korake.