Nemci (v sredini Heikko Schaffartzik) so odlično metali iz igre - 60-odstotno, dobili so tudi skok z 29:18. Foto: EPA
Marco Belinelli
Marco Belinelli je Rusom natresel 16 točk. Foto: EPA
Petteri Koponen
Petteri Koponen je bil skupaj s Sasujem Salinom najboljši strelec Finske. Foto: EPA
Tyrese Rice
Tyrese Rice je s prostih metov dosegel zadnje štiri točke za Črnogorce. Foto: EPA
Srbi
Srbi so z zmago nad Litovci napovedali, da so glavni kandidati za osvojitev prvega mesta v Podmežakli. Foto: EPA
Igor Kokoškov
Gruzija je kar s 84:67 premagala Poljsko. Foto: EPA
Španija
Španci so bili za razred boljši od Hrvatov. Foto: EPA
Izrael - Velika Britanija
Britanci so po podaljšku premagali Izrael. Foto: EPA
Izraelski navijači so popestrili tekmo v Tivoliju, na kateri je bilo 700 gledalcev. Foto: EPA

Nemčija je velik korak proti zmagi napravila že v prvi četrtini, ki jo je dobila s 27:14, kar je bila njena največja prednost na tekmi. Francozi so se v nadaljevanju pobrali in ujeli Nemce. Na začetku 39. minute je bil izid izenačen na 72:72, nato pa sta trojki zapored zadela Lucca Steiger in Robin Benzing, oba člana "košarkarskega" münchenskega Bayerna.

Benzing, ki je bil z 19 točkami najboljši strelec srečanja, je malo pozneje s prostih metov postavil končni izid. Pri Francozih je bil najučinkovitejši Tony Parker (18). "To je bila za nas najlažja tekma, nismo bili pod pritiskom, vsi so pričakovali, da nas bodo Francozi gladko odpravili," je dejal Steiger, ki je bil eden izmed junakov nemške zmage.

Finci na kolena spravili Turke
Tudi na drugih tekmah uvodnega dne je bilo kar nekaj presenečenj. Finska je z 61:55 premagala Turčijo, Latvija pa s 86:75 BiH. Finci so pred kar 800 svojimi navijači v Kopru šokirali Turke in hitro vodili že za 19 točk (45:26). Turčija ni imela razpoloženega strelca. Ersan Ilyašova (3 točke) je imel obupen met iz igre 1/9, dosti bolje se ni odrezal niti Hedo Türkoglu (8 točk, met 2/12). Vseeno so Turki ujeli priključek in 25 sekund pred koncem po košu Emirja Preldžića znižali na 57:55, a preobrata vseeno niso zmogli. Pri Fincih sta Petteri Koponen in Sasu Salin dosegla po 12 točk.

Datome italijanski junak v Kopru
Italija
je izkoristila "domači" parket v Kopru in s 76:69 porazila Ruse. Po 9:9 v 5. minuti so "azzurri" v 26. minuti ušli na 50:33, kar jim je omogočilo, da so tekmo mirno pripeljali do konca. Blestel je Luigi Datome s 25 točkami.

Freimanis do polčasa dosegel 20 točk
Latvija si je na Jesenicah ob koncu prvega polčasa z delnim izidom 10:2 priigrala prednost desetih točk, v drugem delu pa odbila vse nalete nasprotnikov. Najboljši strelec tekme Rolands Freimanis (24 točk) je že do polčasa dosegel 20 točk in bil skoraj nezgrešljiv. Latvija je imela 20 podaj, Bosna le štiri, zelo šibka pa je bila tudi pri metu za tri točke, saj je zadela le dva od 15 poskusov, medtem ko je Latvija dosegla 11 trojk. Nihad Djedović je dosegel 19 točk, Mirza Teletović 18.

Rice zadel ključna prosta meta
V drugi tekmi v Podmežakli je Črna gora z 81:80 porazila Makedonijo. Makedonci so v zadnji četrtini vodili že za osem točk. Toda Črnogorci so na krilih Tyresa Rica napravili preobrat. Ameriški branilec je odločilna prosta meta zadel deset sekund pred koncem. V zadnjem napadu Makedonije Boju u ni uspelo doseči koša. Makedonci so od sodnikov zahtevali, naj se koš prizna, saj je eden od Črnogorcev med polaganjem potegnil za mrežico, vendar so delivci pravice zavrnili njihove zahteve.

Srbija dobila derbi z Litvo
V zadnji tekmi dneva na Jesenicah je Srbija na derbiju dokaj gladko opravila z Litvo (63:56). Srbi so bili praktično vseskozi v vodstvu. Izid je bil izenačen le enkrat, v 22. minuti (33:33), nato pa so varovanci Dude Ivkovića, ki so imeli močno podporo s tribun, pritisnili na plin in v 34. minuti prišli do +15 (56:41), kar je bila najvišja prednost na tekmi. Litovci se do konca niso uspeli približati na manj kot pet točk. Pri Srbiji je z 20 točkami blestel Nenad Krstić.

Drami Velike Britanije in Ukrajine v Tivoliju
V Tivoliju je na prvi tekmi skupine A med Izraelom in Veliko Britanijo (71:75) odločal podaljšek, ki ga je s polaganjem 15 sekund pred koncem odločil Kyle Johnson. Izraelska reprezentanca kar ni mogla verjeti, kako je zapravila zmago, saj je dve minuti pred koncem rednega dela vodila s 66:59. Ukrajina je tesno z 58:57 ugnala Belgijo.

Hrvaška nemočna proti Španiji
V slovenski skupini v Celju je Španija nadigrala Hrvaško z 68:40. Izid je bil izenačen do 5:5, nato pa so Španci v nekaj minutah naredili delni izid 14:2. Prednost Španije je nato le še naraščala in prav ob koncu dosegla +28. Hrvati so v zadnji četrtini dosegli le tri točke, tako da so jim hrvaški navijači ob koncu namenili nekaj žvižgov s tribun. Rudy Fernandez je bil s 15 točkami najboljši strelec tekme.

Gruzija potolkla Poljake
Tudi Poljska je bila v Celju proti napadalni gruzijski obrambi povsem nemočna. Do polčasa je zmogla vsega 22 točk. Odločilno prednost je Gruzija naredila po delnem izidu 14:2, ko je povedla z 39:22. V drugem delu je le še večala prednost in vodila tudi za 25 točk. Viktor Sanikidze je dosegel 23 točk, od tega tri trojke.