Košarkarji Panathinaikosa slavijo peti naslov evropskega prvaka. Vseh pet jih je osvojil Fragiskos Alvertis, štiri pa Željko Obradović. Foto: Reuters
Dimitris Diamantidis
Dimitris Diamantidis je bil eden izmed ključnih dejavnikov Panathinaikosa pri osvojitvi novega naslova, kapetansko pa se je izkazal tudi ob dvigu pokala. To je namreč storil z legendo zeleno-belih, Fragiskosom Alvertisem, ki je v celotni sezoni igral manj kot 4 minute. Foto: EPA
Ramunas Šiškauskas
Ramunas Šiškauskas je imel v rokah naslov evropskega prvaka, a ob poskusu za tri točke v izdihljajih tekme ni bil uspešen. Foto: Reuters
Navijači Panathinaikosa
Navijači Panathinaikosa so naslov prvaka slavili že ob polčasu, a so morali za to potrpeti povsem do zadnje sekunde. Foto: EPA
Matjaž Smodiš
Matjaž Smodiš ni postal prvi neruski kapetan v zgodovini CSKA-ja, ki bi dvignil prestižni pokal. Foto: Reuters
Željko Obradović
Željko Obradović je postavil izredno dobro taktiko, ki se je njegovim v prvem polčasu izredno obrestovala. V drugem ni mogel verjeti svojim očem Foto: Reuters

Na začetku zadnje minute je Ramunas Šiškauskas zadel trojko in Ruse po zaostanku s 23 točkami (31. minuta) približal na 70:69. Začela se je neverjetna, v finalu Evrolige še nikoli videna končnica, v kateri je 5,8 sekunde pred koncem Šarunas Jasikevičius zgrešil en prosti met in dal CSKA-ju priložnost, da pride vsaj do podaljška. Ponovno je stvari v roke vzel Šiškauskas, ki pa je bil izjemno pokrit in nu ni uspelo zadeti za tri točke. Panathinaikos je po letih 2002 in 2007 še tretjič v tem desetletju težko priigrano, a povsem zasluženo osvojil naslov evropskega prvaka.

Odličen začetek CSKA-ja
Košarkarji Panathinaikosa so tekmo začeli izredno slabo, s preveč nervoze v napadu, medtem ko v obrambi niso dobro pokrili prostora pod košem, pod katerim sta Erazem Lorbek in Viktor Hrjapa prišla do (pre)lahkih točk. V 4. minuti je bil izid že 4:10, a so se Grki vrnili in po tehnični napaki Hrjape povedli že s 17:12. S tem so končali prvi delni izid 10-0, pri katerem CSKA kar 4 minute ni dosegel koša. Dodatno težavo je Messini v 5. minuti prinesla še druga osebna napaka Lorbka, ki ni mogel uspešno zaustaviti fizično močnejšega Pekovića.

PAO z osmimi trojkami, CSKA celo brez
Izjemni Grki so prikazali izredno obrambo, s katero so si prislužili kar nekaj protinapadov, in po košu Kostasa Tsartsarisa povedli že za 14 točk. Ko so Rusi že mislili, da jih je doletelo najhujše, so se ob odlični organizaciji napada Grki razigrali še v metu izza črte in pred odhodom v garderobe povedli že z debelo prednostjo 20 točk razlike (48:28). CSKA je z 28 točkami takoj za tekmo v Sieni dosegel 2. najslabši točkovni izkupiček sezone!

Grki brez koša kar 8 minut!
24. minuta se je pisala, ko so Grki, ki so bolje začeli tudi drugi polčas (51:28), zadeli zadnji koš v tretji četrtini. V napadu niso bili več tako zbrani, Moskovčani pa so to s pridom izkoristili in z dobro obrambo vztrajno manjšali zaostanek. V 28. minuti so zadeli tudi prvo trojko na tekmi (Trajan Langdon), zapisali pa delni izid 17:0! Četa Messine se je v 32. minuti približala celo na 6 točk zaostanka, zeleno-beli pa so se po tem, ko so koš dosegli po več kot 8 minutah, vseeno znova odlepili (62:50).

Nazadnje tako napeto pred 13 leti
Neverjetna zgodba se je nadaljevala, Željko Obradović ni mogel verjeti svojim očem. Njegovi varovanci so z nespametno igro v drugem polčasu dosegli le 25 točk. CSKA se je prvič po 10. minuti približal na le 5 točk zaostanka in napovedal najbolj dramatično končnico evroligaških finalov zadnjega obdobja. Tako izenačeno je bilo nazadnje leta 1996, ko je v Parizu Panathinaikos Barcelono ugnal s točko razlike (67:66), medtem ko je imela slednja celo zadnji met (žoga se je pred blokado že dotaknila table, a sodniki niso videli ničesar).

Tekma za 3. mesto nezanimiva
Nezanimiva tekma za tretje mesto je bila odločena že veliko pred zadnjo sireno, saj so rdeče-modri že ob začetku 2. četrtine povedli z 12 točkami (31:19), v 18. minuti pa je bila prednost tudi najvišja (-21), saj je na semaforju pisalo 44:23. Grkom zaostanka ni uspelo znižati niti v zadnji četrtini in so morali priznati poraz proti tekmecem, ki so jih na final fouru pred 12 leti ugnali v finalu. Slovenski reprezentant Jaka Lakovič je vpisal 14 točk, tekmo pa je sodil Saša Pukl.