Odločilen trenutek tekme - met Kobeja Bryanta prek Raya Allena. Foto: Reuters
Saša Vujačič je spet igral stransko vlogo. No, vsaj na parketu. Na koncu je v hollywodskem stilu takole čestital Kobeju Bryantu. Foto: EPA
Pri Celticsih je bil z 21 točkami in 12 podajami najboljši Rajon Rondo. Foto: EPA
Pau Gasol se ob Kevinu Garnettu ni naigral. Foto: EPA
Novo srečanje med Lakersi in Bostonom bo 18. februarja. Foto: EPA
Derek Fisher in Ray Allen
Derek Fisher je dosegel 9 točk, dve več od Raya Allena. Foto: EPA

17. junija 2008 so LA Lakersi izgubili šesto tekmo finala Lige NBA v TD Gardnu kar s 131:92, Celticsi pa so prekinili 22 let dolgo sušo. Kobe je gledal večne tekmece, ki so se polivali s šampanjcem in trenerja Doca Riversa stuširali z Gatoradom. Ko je avtobus gostov zapuščal dvorano, so ga navijači Bostona obmetavali s kamenjem in številnimi drugimi predmeti v vsesplošni evforiji. Lani so Jezerniki dobili obe medsebojni srečanji, prvo letošnjo tekmo pa je v velikem slogu z metom prek iztegnjene roke Raya Allena s črte prostih metov odločil prav najkoristnejši igralec lanskega finala.

Rondo in Allen zrežirala preobrat
V uvodni četrtini so Lakersi naredili delni izid 11:0 in hitro povedli z 22:10, blestel je center Andrew Bynum, ki je do konca četrtine dosegel 12 točk, gostje pa so vodili za 11 točk (19:30). Rivers je hitro zamenjal taktiko, Rajon Rondo (21 točk in 12 podaj) in rezervist Tony Allen (14 točk) sta s prodori pod koš povzročala ogromno težav gostom.

Junak finala izpred dveh let Paul Pierce, ki si je že v tretji minuti tekme nabral dve osebni napaki, se je vrnil v igro in takoj zadel tri trojke zapored po podajah razigranega Ronda. Keltom je uspela izjemna serija 15:0 in navijači so ob vodstvu 49:40 pripravili sijajno vzdušje, ki je sicer značilno le za tekme končnice. Lakersi pet minut in pol niso dosegli niti točke, v zadnji minuti prvega dela pa je veteran Derek Fisher s trojko vrnil upanje (52:47).

Tudi v tretji četrtini Lakersi niso našli prave igre. Bryantu se zelo pozna zlomljeni prst na desni rok, iz igre je metal le 8/20, zgrešil je nekaj odprtih metov. Tudi Pau Gasol ni imel svojega večera. Pred zadnjo četrtino so Celticsi vodili s 73:66.

Allen zgrešil met za zmago
Eddie House
je s trojko povišal na 81:70, a gostje so s serijo 8:0 ujeli priključek. Obetala se je napeta končnica, Boston pa je imel minuto pred koncem po dveh prostih metih Allena minimalno prednost (89:86). Ron Artest je znižal, potem pa je še odlično pokril Pierca, ki je napravil osebno napako v napadu. V ključnem trenutku tekme je Bryant (19 točk) vzel usodo v svoje roke in sedem sekund pred koncem zadel ob tesnem pokrivanju Allena. V letošnji sezoni je z meti ob sireni že pokopal Miami, Milwaukee in Sacramento, a zmaga v Bostonu je zanj brez dvoma najslajša. V zadnjem napadu na tekmi je imel Allen lepo priložnost za zmago, a je zgrešil met za tri z leve strani. Specialist za mete z razdalje res ni imel svojega večera (2/10 iz igre, 0/6 za tri). Saša Vujačič se v šestih minutah ni vpisal med strelce.

Jackson zaupa Kobeju
''Kobeju ni stekel met, imel je veliko težav, spraševali smo se že, kaj je narobe. Med zadnjo minuto odmora mi je zagotovil, da bo naslednji met zadel, zato sem se odločil, da akcijo prenesemo nanj,'' je dejal trener Phil Jackson, ki se je s 533. zmago na klopi Lakersov izenačil s Patom Rileyjem.

Kmalu bo padel klubski rekord
''Sploh nisem prosil še za eno priložnost, rekel sem samo, da naj mi dajo to prekleto žogo v roke,'' je po tekmi z nasmehom do ušes povedal Bryant, ki je v karieri dosegel že 25.164 točk, le še 28 mu jih manjka do Jerryja Westa, ki je rekorder v dresu Lakersov. Ta znamka bi lahko padla že v ponedeljek zvečer, ko Jezerniki v Memphisu končujejo turnejo osmih gostovanj. Na Vzhodu so dobili pet srečanj, izgubili so v Clevelandu in Torontu.

Celtcsi ne blestijo v Gardnu
Boston je klonil že tretjič zapored, po božični zmagi nad Orlandom je dobil le šest izmed 16 tekem in vse kaže, da je boj za prvo mesto v Vzhodni konferenci izgubljen. Cleveland ima po novi prepričljivi zmagi nad LA Clippersi (114:89) že veliko prednost. Na domačem parketu so Celticsi izgubili že osem tekem (lani v celotnem rednem delule šest).

''Trener je narisal točno to akcijo. Potegnil sem proti košu in našel Raya samega na trojki. Če bi to ponovil še desetkrat, bi mu vedno podal, saj sem prepričan, da on takih metov ne zgreši velikokrat. Tokrat mu pač ni uspelo,'' je povedal Pierce, ki je dosegel 15 točk. Večna tekmeca, ki sta skupaj osvojila kar 32 naslovov pravaka v Ligi NBA, se bosta v Staples Centru srečala 18. februarja.

Tekme 31. januarja:
BOSTON - LA LAKERS 89:90
Rondo 21 in 12 podaj, Pierce 15; Bryant in Bynum (11 skokov) po 19, Gasol in Artest po 11, Vujačič 0 v 6 minutah.

HOUSTON - PHOENIX * 111:115 (podaljšek)
Brooks 24, Arita 21; Stoudemire 36 in 11 skokov, Hill 19, Dragič 5 (1/2), 4 skoki in podaja v 14 minutah.

TORONTO - INDIANA 117:102
Bosh 26 in 15 skokov, Bargnani 17, Nesterovič 6 (3/4) v 4 minutah; Head 15.

NEW JERSEY - PHILADELPHIA 79:83
Lopez 18, Jianlian 15 in 12 skokov; Igoudala 14, Dalembert 12.

CLEVELAND - LA CLIPPERS 114:89