LeBron James je v hudih bolečinah zapustil parket ob pomoči soigralcev in se ni več vrnil. Foto: EPA
LeBron James
James je obsedel na klopi in že pred koncem tekme odšepal v garderobo. Foto: EPA
Tim Duncan in Danny Green
Danny Green je s tremi trojkami potopil Miami. Foto: EPA
Tim Duncan
Tim Duncan je pri 38 letih dosegel največ točk za San Antonio na prvi tekmi finala. Starejši od njega v vlogi vodilnega strelca ekipe v finalu je bil le Kareem Abdul-Jabbar, ki je 14. junija 1987 blestel v dresu LA Lakersov proti Bostonu. Foto: EPA
Manu Ginobili
Manu Ginobili je v prvi četrtini zadel tri trojke. Foto: EPA
Ray Allen
Ray Allen je zadel tri trojke, na finalnih tekmah Lige NBA je bil izza črte natančen že 49-krat, kar ga uvršča na drugo mesto. Več trojk je zadel le Robert Horry (56). Foto: EPA

Najkoristnejši igralec (MVP) zadnjih dveh finalnih serij je odšepal s parketa štiri minute pred koncem, potem ko je polagal (94:92). Prvaki so bili brez njega v končnici popolnoma nemočni, Danny Green je zadel tri trojke, Kawhi Leonard pa je dodal dve za sanjski konec gostiteljev, ki so dobili zadnjih devet minut kar z 31:9. Živo srebro v dvorani se je povzpelo na 33 stopinj Celzija.

Gostitelji izgubili kar 22 žog

Tim Duncan je bil neustavljiv pod košem, prispeval je 21 točk in 10 skokov, zgrešil je le en met iz igre (9/10). Tony Parker, ki ni igral v drugem polčasu šeste tekme finala Zahoda v Oklahomi zaradi poškodbe gležnja, je dodal 19 točk. Velika težava San Antonia do zadnje četrtine so bile izgubljene žoge, skupaj so jih zapravili kar 22.

Tri trojke Ginobilija v prvi četrtini
Gostje so bolje začeli, Chris Bosh je dosegel uvodnih pet točk (2:7). Gledalce je prebudil Manu Ginobili, ki je zadel dve trojki zapored za vodstvo Spursov z 18:13 in Erik Spoelstra je vzel minuto odmora. Wade se je odlično znašel v raketi in Miami se je hitro vrnil (18:19). Gostitelji so bolje končali uvodno četrtino. Razigrani Ginobili in Patty Mills sta bila natančna izza črte (26:20).
Duncan nezgrešljiv pod obročem
Junak šeste tekme lanskega finala Ray Allen je na začetku druge četrtine dvakrat zadel za tri točke (31:30). James in Wade sta s prodori polnila koš San Antonia. Na drugi strani so Spursi unovčili prednost pod košem, veteran Duncan je večkrat zlahka polagal mimo Bosha, do odmora je nanizal 15 točk, zgrešil je le en met in Spursi so ob polčasu vodili s 54:49.
Miami do preobrata
Na začetku drugega dela so si gostitelji priigrali najvišjo prednost na tekmi (58:49), vendar sta Wade in Rashard Lewis hitro odgovorila s trojkama (58:57). Vse bolj se je razigral še James, Allen je nanizal šest točk in tudi silovito zabil po protinapadu (69:73). San Antonio je izgubil preveč žog, v tretji četrtini je Gregg Popovich le jezno odkimaval z glavo. Miami je imel pred začetkom zadnjih 12 minut štiri točke naskoka (74:78).
Green naravnal roko
Še slabše so gostitelji začeli zadnjo četrtino. Bosh je zadel izza črte ob prekršku Duncana, dodal je še prosti met (79:86). V hudi vročini v dvorani so gledalci ves čas mahali s pahljačami, igralcem pa je bilo seveda še veliko težje, James je že sedem minut in pol pred koncem dal znak, da želi iz igre. Green, ki 40 minut ni blestel, je zadel dve trojki zapored in še dodatno dvignil temperaturo na tribunah, Spursi so po dolgem času povedli (90:88).
Brez LeBrona prvaki kot razbita vojska
James se je vrnil na igrišče, s polaganjem znižal na 94:92, nato pa obstal pod košem San Antonia. Allen je s prekrškom zaustavil igro, da je lahko glavni zveznik Miamija zapustil igrišče ob pomoči soigralcev. Gostje so bili izgubljeni, Green je zadel še eno trojko, Parker je sijajno razigraval soigralce, tudi Leonard je zadel dvakrat za tri točke, Allen in Wade pa nista bila nenatančna na drugi strani. Po odhodu LeBrona je San Antonio naredil serijo 16:3 in slavil kar za 15 točk. Spursi so v svojem šestem finalu še šestič dobili uvodno tekmo. Le lani se nato ni izšlo po njihovih željah.
San Antonio je v zadnji četrtini zadel 14 od 16 metov, od tega 6/6 izza črte.
Miami ima po porazih vedno pravi odgovor
"Ko sem moral zapustiti igro, so dobili silovit zalet. Res je bilo težko sedeti na klopi, prav nič nisem mogel pomagati soigralcem na tako pomembni tekmi," je bil razočaran James. Miami je po porazu v končnici v zadnjih 12 primerih vedno zmagal na naslednji tekmi. V nedeljo se obeta nova napeta tekma.
"Zelo opazno je bilo, da so imeli številni igralci težave z vročino v dvorani. Če bi odigral še več minut, bi verjetno prav tako imel težave s krči," je dodal Green, ki je že lani blestel na tretji in peti tekmi finala.
"Težko je bilo za igralce obeh ekip. Bili so precej izčrpani. Poskušal sem z veliko zamenjavami, res je bilo vroče," je povedal trener Spursov Gregg Popovich. Na drugi strani je trener Miamija Erik Spolestra objokoval izgubo Jamesa: "Ko vidiš, da vodja na parketu zapušča igro, je izjemno težko. A tudi po tem smo imeli priložnost."