Luka Dončić je spodbujal soigralce, ki pa so se prebudili šele v zadnjih petih minutah. Brez Ljubljančana so izgubili vse štiri tekme v tej sezoni. Foto: Reuters

Dončić je čutil bolečine v petek, ko je Dallas v American Airlines Centru izgubil proti New Orleansu z 91:107. Tekmo je spremljal na klopi za rezervne igralce, večkrat se je čustveno odzval. Porzingis je izpustil že drugo zaporedno tekmo zaradi bolečin v levem kolenu.

Brez obeh najboljših strelcev so imeli Mavericksi velike težave v napadu. V prvih treh četrtinah so dosegli le 58 točk, nato pa se je razigral Tim Hardaway, ki je 20 od 29 točk prispeval v zadnji četrtini. Z delnim izidom 16:6 so se nevarno približali minuto in 45 sekund pred koncem (88:93), a velika vrnitev jim ni uspela.

Desmond Bane je imel večer kariere v American Airlines Centru. Foto: Reuters

Bane z rekordom kariere najzaslužnejši za zmago Grizlijev
Pri Memphisu je bil razred zase Desmond Bane, ki je nasprotnikom nasul 29 točk, kar je njegov rekord kariere. Štirikrat je zadel izza črte. Tudi Grizliji so bili oslabljeni, saj je zvezdnik Ja Morant izpustil že četrto zaporedno tekmo zaradi poškodbe levega kolena. Memphis je v sredo postavil rekord Lige NBA, ko je s 152:79 odpravil Oklahomo.

Trener Dallasa Jason Kidd je moral precej spremeniti začetno peterko. Na položaju organizaorja igre je začel Jalen Brunson, z njim pa so bili na parketu še Dorian Finney-Smith, Reggie Bullock, Maxi Kleber in Dwight Powell.

Velike težave Dallasa v napadu
Jaren Jackson Jr. je zadel dve trojki v uvodnih štirih minutah in Grizliji so odlično začeli srečanje (2:13). Mavericksi so odgovorili z delnim izidom 8:0. Trey Burke je bil natančen izza črte (16:17). V zadnjih dveh minutah in pol gostitelji niso dosegli niti točke in po prvi četrtini so zaostajali z 18:22.

Tudi začetek druge četrtine je pripadel Memphisu. Dillon Brooks je s trojko povišal na 18:29. Težave v napadu so se nadaljevale in na odmor so Grizliji odšli z lepo prednostjo (37:49).

Memphis izgubil kar 22 žog
V drugem polčasu je nekajkrat kazalo, da si bo Memphis priigral neulovljivo prednost. Bane je odlično vodil igro gostov, ki pa so si privoščili preveč izgubljenih žog (skupaj kar 22) in s tem omogočili Dallasu, da je obdržal upanje na preobrat. Po 36 minutah so gostitelji zaostajali z 58:72.

Tim Hardaway je v zadnji četrtini dosegel kar 20 točk, a to ni bilo dovolj za preobrat. Foto: Reuters

Hardaway se je prebudil prepozno
Na začetku druge četrtine so Mavericksi na krilih Hardawaya zaigrali bolje v napadu, a je imel sijajni Bane vedno pravi odgovor. Ko so ga pokrili pri metih izza črte, je učinkovito končal prodore. Pet minut pred koncem je povišal na 72:87. Hardaway je zadel dve trojki, enkrat pa je bil izza črte natančen še Kleber in Dallas se je približal na 88:93. Hardaway je zgrešil dodatni prosti met, a je Brunson ujel žogo. Sodnik je opazil, da je stopil na stransko črto. Kidd se je pritožil, a po ogledu posnetka je obveljala prvotna odločitev. Tyus Jones je nato potrdil zmago Memphisa 47 sekund pred koncem, ko je povišal na 88:95.

Kidd zadovoljen, da se niso predali po visokem zaostanku
"V zadnjih dneh smo res odigrali veliko tekem. V nedeljo bomo videli, ali se Dončić bolje počuti, in nato se bomo odločili za torkovo tekmo. Če ne igramo dobro na domačem parketu, lahko hitro izgubimo samozavest. Zadovoljen sem, da se nismo predali po visokem zaostanku. Brez dveh ključnih igralcev bi lahko igralci imeli opravičilo, če bi izgubili za 20 točk. Borili so se in prišli do napete končnice. Imeli smo možnost za zmago," je poudaril Kidd, ki računa, da bo imel bolj popoln kader v torek, ko se bodo Mavericksi pomerili z Brooklynom.

"Na zadnjih tekmah smo zelo dobro začeli. Ključna je bila dobra obramba. Ko nam uspe ustaviti tekmece, imamo zelo dober prehod v napad," je bil zadovoljen Bane.

Spursi presenetili Bojevnike
Za presenečenje večera so poskrbeli košarkarji San Antonia, ki so v San Franciscu premagali Golden State (107:112). Bojevniki so v petek zvečer končali rekorden zmagoviti niz Phoenixa, tokrat pa niso bili v pravi strelski formi.

Stephen Curry je dosegel 27 točk, a je zgrešil kar 12 metov izza črte (5/17). Pri San Antoniu so blesteli Derrick White (25 točk), Dejounte Murray (23 zočk, 12 skokov in 7 podaj) in Lonnie Walker (21 točk).

Derrick White je blestel v Chase Centru. Foto: Reuters

Spursi so prvo četrtino dobili kar s 36:21. Murray je zadel trojko sredi tretje četrtine za najvišjo prednost na tekmi (64:83). Curry je prehitel sireno ob koncu tretje četrtine, ko je zadel skoraj s polovice igrišča in znižal na 88:99.

White zadel ključno trojko v napeti končnici
Bojevniki so dobili silovit zalet, navijači v Chase Centru pa so bili vse bolj glasni. Curry je s trojko z leve strani poskrbel za vodstvo s 104:103, nato pa je še uspešno končal polaganje. V ključnem trenutku je Keldon Johnson zgrešil prosti met, a je Walker ujel odbito žogo in jo podaljšal do Whita, ki je zadel izjemno pomembno trojko (106:107). Jordan Poole in Curry nista bila natančna pri poskusih za tri točke, Murray in White pa sta potrdila zmago Spursov v zadnje pol minute.

Jokić nasul Knicksom 32 točk v Madison Square Gardnu
New York je izgubil proti Denverju z 99:113. Nikola Jokić je zbral 32 točk in 11 skokov v 27 minutah. Vlatko Čančar je igral tri minute in pol. Dvakrat je iz igre tudi vrgel na koš, a bil nenatančen. To je bil tretji zaporedni poraz Knicksov, ki niso več med najboljšo deseterico na Vzhodu. V Madison Square Gardnu so dobili le pet od 13 tekem.

Ključen je bil zaključek tretje četrtine, v kateri so si Nuggetsi z delnim izidom 23:8 priigrali odločilno prednost (71:92).

Lonzo Ball je zadel le dve trojki iz sedmih posksuov, a natančen je bil v ključnem trenutku. Foto: Reuters

"Vsi se moramo pogledati v ogledalo. Nekaj bo treba spremeniti. Trenutno smo v krizi, imamo pa igralce, da se hitro izvlečemo. Vse je odvisno od nas," je povedal Julius Randle, ki je bil najboljši strelec New Yorka s 24 točkami.

Ball zadel odločilno trojko za zmago Bikov
V Barclays Centru sta se srečali vodilni ekipi Vzhoda. Brooklyn je izgubil proti Chicagu s 107:111. V napeti končnici je ključno trojko zadel Lonzo Ball 16 sekund pred koncem (105:110).

Zach LaVine je dosegel 31 točk, DeMar DeRozan pa jih je dodal 29. Kevin Durant je zbral 28 točk za Netse. James Harden je imel znova slab strelski večer (14 točk, 5/21 iz igre).

Tekme 4. decembra:
DALLAS - MEMPHIS
90:97 (18:22, 19:27, 21:23, 32:25)
Hardaway 29 (7/18 iz igre, 5/9 za tri), Brunson 15, Finney Smith 14 (4/6 za tri), Burke 8, Kleber 7 in 9 skokov, Bullock in Powell po 5, Ntilikina 3, Brown in Marjanović po 2, Dončić, Porzingis in Cauley Stein niso igrali; Bane 29 (12/20 iz igre, 4/6 za tri) in 9 skokov, Jones 16, Jackson Jr. 13, Adams (13 skokov), Melton in Brooks po 11, Tillman 4, Aldama 2, Morant ni igral.

NEW YORK - DENVER 99:113
Randle 24 (9/18 iz igre) in 8 podaj, Fournier 15, Barrett 13, Rose in Burks po 11; Jokić 32 (14/19 iz igre, 3/7 za tri) in 11 skokov, Nnaji 21 (5/9 za tri), Barton 13 ... Čančar 0 (0/2 iz igre) in 1 skok v 3 minutah.

BROOKLYN - CHICAGO 107:111
Durant 28 (12/26 iz igre) in 10 skokov, Aldridge 20 (10/17 iz igre), Harden 14 (5/21 iz igre, 1/5 za tri), 14 podaj in 7 skokov, Millsap 13; LaVine 31 (9/20 iz igre) in 8 skokov, DeRozan 29 (13/24 iz igre), Dosunmu in Vučević po 11.

MILWAUKEE - MIAMI 124:102
Connaughton 23 (7/13 za tri), Middleton 22 in 9 podaj, Portis 19 in 16 skokov, Holiday 16, G. Antetokounmpo ni igral; Strus 25 (6/9 za tri), Martin 16, Herro 15, Butler in Adebayo nista igrala.

GOLDEN STATE - SAN ANTONIO 107:112
Curry 27 (7/28 iz igre, 5/17 za tri), Lee 14, Toscano Anderson 13; White 25 (8/16 iz igre), Murray 23 in 12 skokov, Walker 21, Johnson 15.

PORTLAND - BOSTON 117:145
McCollum 24 (8/21 iz igre), Smith Jr. 21, Nurkić 18, Lillard ni igral; Schröder (5/7 za tri) in Tatum (4/6 za tri) po 31, Pritchard 19 (5/10 za tri), Smart 17.

SACRAMENTO - LA CLIPPERS 104:99
Davis 28 (6/11 za tri), Haliburton 18, Fox 17; Morris 21 (4/6 za tri), Jackson 18, George 15 in 10 podaj.