Luka Dončić je zgrešil kar 13 metov, a je odlično razigral soigralce. To je bil že njegov 27. trojni dvojček v Ligi NBA, v kateri igra šele tretjo sezono. Foto: AP

21-letni Ljubljančan ni imel strelskega večera (7/20 iz igre, 3/9 za tri), izgubil je tudi šest žog. Hitro pa je opazil, da ima dva zelo razigrana soigralca. Tim Hardaway je bil najboljši strelec tekme s 36 točkami (rekord sezone), kar osemkrat je bil natančen izza črte. Rezervist Trey Burke se je izkazal s sedmimi trojkami iz osmih poskusov, zbral je 29 točk.

Mavericksi so zadeli kar 20 trojk iz 40 poskusov. Pri zelo oslabljeni ekipi Orlanda, ki je doživela pravi polom v petek v Houstonu (132:90), je izstopal center Nikola Vučević s 30 točkami in 15 skoki.

Obe ekipi sta bili oslabljeni zaradi številnih okužb, ki precej krojijo razplete tekem v zadnjem tednu. Pri Mavericksih so manjkali Jalen Brunson, Dorian Finney Smith in Josh Richardson. Še vedno je poškodovan Kristaps Porzingis. Pri Orlandu je ogromno poškodovanih igralcev. Markelle Fultz, Jonathan Isaac, Evan Fournier, Michael Carter Williams in Al Farouq Aminu so bili odsotni.

Gostje iz Floride zdržali do odmora
Orlando je vse stavil na Vučevića, ki je ob odsotnosti Porzingisa kraljeval v raketi. Odlično je odprl tekmo in po treh minutah so imeli gostje šest točk naskoka (4:10). Dallas je odgovoril z delnim izidom 18:4 in po prvi četrtini je imel že lepo prednost (36:27). Burke je zadel tri trojke. Orlandu je do odmora uspelo držati priključek (56:50).

Trey Burke, ki ni potoval v Denver zaradi prehlada, je zgrešil le eno trojko, sedemkrat je bil natančen. Foto: AP

Hardaway zrežiral preobrat v tretji četrtini
Na začetku drugega polčasa Dallas več kot pet minut ni dosegel niti točke. Orlando je z delnim izidom 12:0 prevzel vodstvo po košu Aarona Gordona (59:65). Silovit odgovor je pripravil Hardaway, ki je v zadnjih šestih minutah tretje četrtine nasul kar 15 točk. Trikrat je bil natančen izza črte. Trener Dallasa Rick Carlisle je pet sekund pred koncem četrtine v igro poslal Dončića, ki je zadel trojko z osmih metrov ob pisku sirene za vodstvo s 85:75.

Sredi zadnje četrtine je Dončić s trojko po značilnem koraku nazaj povišal na 98:83. Orlando se do konca tekme ni več nevarno približal.

Carlisle: Dončić je razumel, da smo v posebnem položaju
"Po prihodu iz Denverja so se pojavile okužbe. Izpustili smo jutranje ogrevanje. Naša koncentracija skozi vso tekmo me je presenetila. Vse se je začelo z Dončićem. Točno je razumel, da smo v posebnem položaju," je bil zadovoljen trener Carlisle.

Dragić vseh 21 točk dosegel z meti izza črte
Washington je bil zelo oslabljen proti Miamiju. Najboljši strelec Lige NBA Bradley Beal je manjkal zaradi pozitivnega testa tik pred tekmo. Russell Westbrook je bil na klopi v vlogi navijača, na parket ni stopil zaradi poškodbe leve stegenske mišice. Že v drugi minuti si je koleno poškodoval center Thomas Bryant in ni se več vrnil v igro.

Goran Dragić je zadel vse štiri mete za tri točke v prvem polčasu. V drugem delu je bil natančen še trikrat. Foto: AP

Vseeno so se trenutni podprvaki morali pošteno potruditi za zmago. Tyler Herro je dosegel 31 točk, Jimmy Butler se je približal trojnemu dvojčku (26 točk, 10 skokov in 9 podaj), Dragić pa je v 20 minutah prispeval 21 točk in 5 podaj.

Dragić je v Capitol One Areni vstopil v igro sredi uvodne četrtine in zadel tri trojke. Obe ekipi sta igrali košarko "run and gun", po 12 minutah je na semaforju pisalo 44:47.

34-letni Ljubljančan je tudi drugo četrtino odprl z uspešnim metom izza črte. Washington je držal priključek do odmora (71:75).

Vročica si je odločilno prednost priigrala sredi tretje četrtine, ko je z delnim izidom 11:0 prišla do 17 točk prednosti (80:97). Dragić je zadel še dve trojki, blestel je tudi novinec Precius Achiuwa. Prvi met iz igre je Dragić zgrešil ob pisku sirene za konec tretje četrtine, ko je skušal s polovice igrišča še povečati prednost Miamija, ki je bila zajetna (86:103).

Wizardsi so se s serijo trojk nevarno približali
Na začetku zadnje četrtine je MVP evropskega prvenstva leta 2017 najprej podal do Averyja Bradleyja, ki je akcijo končal s polaganjem. Dragić je nato s sedmo trojko povišal na 86:108. Wizardsi se niso predali, nanizali so deset zaporednih točk. Garrison Mathews je sedem minut pred koncem znižal na 104:112.

Ko je Bam Adebayo znova povišal prednost Vročice na 14 točk (113:127) dve minuti pred koncem, je bil Washington v izgubljenem položaju. Deni Avdija je v 36 sekundah zadel tri zaporedne trojke, a so nato Wizardsi iz popolnoma neizdelanih položajev skušali priti do preobrata, kar pa jim ni uspelo.

Tudi Trae Young je čestital LaMelu Ballu za izjemen dosežek. Foto: AP

LaMelo Ball najmlajši s trojnim dvojčkom
LaMelo Ball je postal najmlajši košarkar v Ligi NBA, ki mu je uspel trojni dvojček. K zmagi Charlotta nad Atlanto s 113:105 je prispeval 22 točk, 12 skokov in 11 podaj.
19-letnik je 177 dni mlajši od Markella Fultza, ki je imel rekord do zdaj.

"Zavedam se, da sem sposoben takih stvari. Pričakoval sem, da bom zelo kmalu dosegel trojni dvojček," je dejal Ball, ki je bil tretji izbor na letošnjem naboru.

"19-letni novinec po navadi ne igra na taki ravni. LaMelo je prava redkost v Ligi NBA. Ostal bo na realnih tleh, saj se zdi, kot da bi mu take stvari uspevale že leta," je bil zadovoljen trener Sršenov James Borrego.

Novinec Tyrese Maxey je sijajno unovčil priložnost. Denverju je nasul kar 39 točk. Foto: AP

Sixersi s sedmerico zdravih igralcev nemočni
Na uvodni sobotni tekmi je Philadelphia izgubila proti Denverju s 103:115. Sixersi so imeli na voljo le sedem zdravih igralcev, potem ko je bil Seth Curry v petek pozitiven na testu. Zaradi covida-19 in preverjanja stikov je imel Doc Rivers na razpolago le sedem igralcev, trije so bili novinci. Tyrese Maxey je zablestel z 39 točkami.

Mike Scott je bil na zapisniku, čeprav ni bil pripravljen za igro zaradi poškodbe kolena. Joel Embiid in Ben Simmons sta manjkala tudi zaradi poškodb in Sixersi so bili v podrejenem položaju.

Čančar na parketu dve minuti
Ključna je bila tretja četrtina, ki so jo Nuggetsi dobili s 35:21. Vlatko Čančar je igral zadnji dve minuti in šest sekund, zgrešil je edini met za tri točke.

Tekme 9. januarja:
WASHINGTON - MIAMI
124:128 (44:47, 27:28, 15:28, 38:25)
G. Matthews 22 (4/7 za tri), Avdija 20 (5/9 za tri), Hačimura 17, R. Lopez in Wagner po 13, J. Robinson 12, Smith 9, Brown 7, Neto 6, Bertans 5; Herro 31 (12/20 iz igre) in 9 skokov, Butler 26 (10/18 iz igre), 10 skokov in 9 podaj, Dragić 21 (7/10 iz igre, 7/9 za tri), 5 podaj in 2 skoka v 20 minutah, Olynyk 18, Adebayo 9 in 16 skokov, Robinson in Achiuwa po 7, Bradley 5, Iguodala 3, Leonard 1.

DALLAS - ORLANDO
112:98 (36:27, 20:23, 29:25, 27:23)
Hardaway 36 (12/20 iz igre, 8/13 za tri), Burke 29 (11/13 iz igre, 7/8 za tri), Dončić 20 (7/20 iz igre, 3/9 za tri, prosti meti 3/3), 11 skokov in 10 podaj v 35 minutah, Johnson 12, Cauley Stein 6, Kleber 5, Powell 4; Vučević 30 (14/24 iz igre) in 15 skokov, Gordon 16, Birch 12 (4/4 iz igre), Ross 11, Bacon 9, Anthony 8, Clark 6, Ennis 4, Bone 2.

PHILADELPHIA - DENVER 103:115
Maxey 39 (18/33 iz igre), Joe 13, Mathias 12; Harris 21 (5/8 za tri), Jokić 15, 12 podaj in 9 skokov, Barton in Murray po 14, Čančar 0 (0/1 za tri) v 2 minutah.

CHARLOTTE - ATLANTA 113:105
Rozier 23 (8/15 iz igre), Washington in Ball (12 skokov in 11 podaj) po 22; Reddish 21, Hunter 20, Young 15 in 10 podaj.

INDIANA - PHOENIX 117:125
Sabonis 28 (12/24 iz igre) in 22 skokov, Brogdon 22, Holiday 17; Bridges 34 (12/18 iz igre, 6/8 za tri), Booker 25, Johnson 16, Paul 15 in 10 podaj.

MILWAUKEE - CLEVELAND 100:90
Middleton 27 (10/16 iz igre), Portis 17 in 11 skokov, Holiday 15, G. Antetokounmpo ni igral; Drummond 26 (11/23 iz igre) in 24 skokov, Dotson 21, Nance 17.

MINNESOTA - SAN ANTONIO * 122:125
Beasley 29 (7/11 za tri), Towns 25 in 13 skokov, Russell in Reid po 16; DeRozan 38 (13/23 iz igre), Murray 22 in 14 skokov, Mills 21 (5/8 za tri).