Luka Dončić je 16 od 26 točk zbral v drugem polčasu. Že 15-krat zapored je presegel 20 točk. Foto: Reuters

22-letni Ljubljančan je bil motiviran. Po torkovem porazu proti Brooklynu ga je kritiziral nekdanji zvezdnik Reggie Miller na televizijski postaji TNT. Poudaril je, da se vleče po parketu gor in dol ter da mora nujno izgubiti nekaj kilogramov. Po petem zaporednem porazu na domačem parketu je Dončić priznal, da ni najbolje pripravljen. "Po olimpijskih igrah sem imel le tri tedne odmora. Morda sem se malce preveč sprostil. Upam, da kmalu pridem nazaj v pravi ritem," je povedal v torek.

V FedEx Forumu je bil Dončić bolj razigran, poleg 26 točk je zbral še 8 skokov in 7 podaj. Zadel je pet trojk iz desetih poskusov. Vse le ni šlo po načrtih, saj je izgubil kar devet žog. Kristaps Porzingis je dosegel 19 točk, Reggie Bullock pa je zadel štiri trojke in po številnih kritikah v prejšnjih tednih dokazal, da ne velja zaman za dobrega strelca izza črte.

Reggie Bullock je končno naravnal roko. Foto: Reuters

Memphis, ki je v soboto premagal Dallas s 97:90 v American Airlines Centru, je doživel prvi poraz po 26. novembru. Tokrat se je zelo poznalo, da ni igral zvezdnik Ja Morant. Grizliji so zelo slabo metali za tri točke (9/31), izgubili so tudi skok (40:47). Jaren Jackson Jr. je prispeval 26 točk, Dillon Brooks jih je dodal 15. V zadnji četrtini so se gostitelji večkrat razjezili na sodnike, prejeli so kar štiri tehnične napake. Brooks je bil izključen, živce je izgubil tudi trener Taylor Jenkins.

Grizliji v drugi četrtini povedli že za 12 točk
Dončić, ki je bil vprašljiv pred tekmo zaradi bolečin v levem gležnju, je v prvi četrtini zadel dve trojki. Po izenačenih uvodnih 12 minutah so si Grizliji z delnim izidom 16:7 priigrali najvišjo prednost na tekmi tri minute pred odmorom (49:37). Jason Kidd je vzel minuto odmora in uspelo mu je umiriti svoje izbrance. Bullock je zadel izza črte, Brunson pa je znižal na 52:48 po prvem polčasu.

Sredi tretje četrtine je Dallas z delnim izidom 8:0 prevzel vodstvo (60:65), vendar so Grizliji hitro ujeli priključek in po 36 minutah so zaostajali le za točko (75:76).

Dillon Brooks je bil izključen 27 sekund pred koncem tekme. Foto: Reuters

Mavericksi tokrat zelo zbrani v odločilnih minutah
Ob koncu tretje in na začetku zadnje četrtine se je Dončić dobro spočil. Ko se je vrnil na parket, je s polaganjem in trojko povečal prednost Mavericksov (79:86). Gostitelji so se večkrat jezili na sodnike, tudi navijači so glasno protestirali proti nekaterim odločitvam. Dallas je zmago potrdil z osmimi zaporednimi točkami. Zablestel je Bullock, ki je zadel za tri točke, nato je uspešno končal polaganje po podaji Dončića, Porzingis pa je po protinapadu z zabijanjem povišal na 86:100.

V zadnjih treh minutah se Grizliji niso nevarno približali. Brooks je dobil dve tehnični napaki, eno pa trener Jenkins. Tudi pozdrav po tekmi je bil zelo kratek, gostitelji so bili zelo slabe volje, že v četrtek pa bodo gostili LA Lakerse.

"Za vse nas je občutek ob tej zmagi res dober. V zadnjem času smo se precej mučili, danes pa smo se zelo dobro odzvali na fizično zahtevno srečanje," je sprva dejal Dončić. "Na zadnji tekmi smo zapravili prednost 17 točk proti Brooklynu, danes je bila zato pomembna le zmaga. Temu primerna je bila zadnja četrtina," je še dodal 22-letni Ljubljančan.

Kidd: V zadnji četrtini smo stopili skupaj in imeli smo pravo energijo
"Dokazali smo, da smo prava ekipa. Igralci na tekmi so vseskozi spodbujali tiste na parketu. Nismo popolnoma izpolnili načrta, ki smo ga pripravili pred tekmo, v zadnji četrtini pa smo stopili skupaj in imeli smo pravo energijo. Zelo sem zadovoljen z obrambo. Napad bo počasi stekel, tokrat smo iz igre metali 48-odstotno. Ni bilo treba 40-krat poskusiti za tri točke," je povedal trener Kidd, ki se veseli srečanja z nekdanjim trenerjem Dallasa Rickom Carlislom v petek v Indianapolisu.

Dallas bo tudi naslednji dve tekmi igral v gosteh. V petek ga čaka Indiana, ki je tokrat odpravila New York s 122:102.

Vroči Rocketsi na kolena spravili tudi Brooklyn
Houston, ki je novembra izgubil kar 15 zaporednih tekem, je ujel zmagoviti niz. Rocketsi so premagali Brooklyn s 114:104 in se veselili sedme zaporedne zmage. Najboljši strelec lige Kevin Durant in LaMarcus Aldridge sta počivala po torkovi zmagi v Dallasu.

James Harden se je vrnil v Toyota Center, kjer je blestel med letoma 2012 in 2021. Foto: Reuters

James Harden je prejel številne žvižge ob predstavitvi igralcev. Navijači so mu nato le namenili aplavz za devet let, ki jih je preživel v Houstonu, ko so na velikem ekranu prikazali njegove najboljše poteze v dresu Raket. Tokrat je zbral 25 točk, 11 skokov in 8 podaj, vendar mu met ni stekel (4/16 iz igre). Celotna prva peterka Houstona je končala z dvomestnimi številkami. Eric Gordon je prispeval 21 točk, Garrison Mathews pa 19.

Miami brez dveh glavnih zvezdnikov ugnal prvake
Miami je premagal Milwaukee s 113:104. Vročica je bila že drugič v tej sezoni boljša od prvakov v domači dvorani. Caleb Martin, ki je začel namesto poškodovanega Jimmyja Butlerja, je dosegel rekord kariere z 28 točkami. Center Bam Adebayo je uspešno prestal operacijo palca na roki in bo počival še šest tednov. Miami je zadel kar 22 trojk, kar je izenačen klubski rekord.

Jrue Holiday je bil najboljši strelec Bucksov. Giannis Antetokounmpo je zbral le 15 točk. MVP julijskega finala je zgrešil devet metov iz igre (4/13).

Nikola Jokić je bil neustavljiv v podaljšku. Foto: Reuters

Jokić s trojnim dvojčkom odločil v New Orleansu
Nikola Jokić je 11 od 39 točk (rekord sezone) prispeval v podaljšku. New Orleans se je odlično upiral Denverju, a v podaljšku ni imel odgovora na odličnega Srba (114:120). MVP rednega dela lanske sezone je vpisal nov trojni dvojček, saj je zbral še 11 skokov in 11 podaj. Vlatko Čančar tokrat ni dobil priložnosti za igro.

Sixersi ostajajo nerešljiva uganka za Charlotte
Charlotte je še drugič v treh dneh izgubil proti Philadelphii (106:110). Joel Embiid je 15 od 32 točk dosegel s črte prostih metov. Sršeni so imeli zaradi stika z okuženimi precej okrnjen kader, manjkalo je kar pet igralcev, med njimi tudi lanski novinec leta LaMelo Ball. To je bila že 16. zaporedna zmaga Sixersov nad Charlottom, kar je trenutno najdaljši niz v Ligi NBA.

Celticsi praznih rok zapuščajo Los Angeles
Košarkarji Bostona so še drugi zaporedni večer sklonjenih glav zapuščali Staples Center. Po porazu proti večnim tekmecem Lakersom v torek so bili tokrat Clippersi boljši s 114:111. Odločilna je bila druga četrtina, ki so jo gostitelji dobili z 39:23. Junak je bil rezervist Brandon Boston Jr., ki je dosegel 27 točk, petkrat je bil natančen izza črte. Pri Clippersih je manjkal Paul George zaradi poškodbe desnega komolca, pri Celticsih pa je že nekaj časa odsoten Jaylen Brown.

Tekme 8. decembra:
MEMPHIS - DALLAS
96:104 (25:26, 27:22, 23:28, 21:28)
Jackson Jr. 26 (9/19 iz igre, 2/7 za tri), Brooks 15 (7/18 iz igre), Bane 14, Melton 13 (3/9 za tri), Adams in Tillie po 6, Jones in Tillman po 5, Konchar 4, Aldama 2; Dončić 26 (10/19 iz igre, 5/10 za tri, prosti meti 1/2), 8 skokov in 7 podaj v 36 minutah, Porzingis 19 (6/13 iz igre, 2/6 za tri), Bullock 15 (4/6 za tri), Brunson 10, Hardaway in M. Brown po 9, Finney Smith 8, Green 4, Powell in Kleber po 2.

CHARLOTTE - PHILADELPHIA 106:110
Hayward 31 (10/18 iz igre), Oubre 22 (8/22 iz igre) in 10 skokov, Bridges 20; Embiid 32 (8/17 iz igre, prosti meti 15/19) in 8 skokov, Se. Curry 23 (4/8 za tri), Harris 18.

CLEVELAND - CHICAGO 115:92
Garland 24 (9/16 iz igre), Mobley 16, Markkanen 14; LaVine 23 in 9 podaj, Ball 19 (4/9 za tri), Vučević 18 in 12 skokov.

DETROIT - WASHINGTON * 116:119
Grant 28 (6/16 iz igre), Cunningham 21, F. Jackson 19 (5/7 za tri); Kuzma 26 (4/10 za tri), Beal 25 (10/19 iz igre), Caldwell Pope 13, Dinwiddie 12.