Luka Dončić je iz težkega položaja zadel ključno trojko z leve strani. Foto: Reuters

Najboljši strelec Lige NBA je prispeval 35 točk, 11 skokov in 5 podaj v 39 minutah. Zadel je vseh 11 prostih metrov. Blestel je predvsem v prvem polčasu, ko je zbral 20 točk in bil najzaslužnejši za vodstvo s 54:32 ob odmoru.

Bullock in Dončić blestela v končnici
Clippersi, ki so v prvem polčasu delovali kot razbita vojska, so se razigrali v tretji četrtini, ki so jo dobili kar s 33:15. John Wall je dosegel 10 točk, Marcus Morris pa 9. V zadnji četrtini so prevzeli vodstvo in še tri minute pred koncem je Dallas zaostajal z 90:93. V napeti končnici je Reggie Bullock zadel dve trojki, odločilno pa je prispeval Dončić z leve strani dve desetinki pred iztekom napada. 27 sekund pred zadnjim piskom sirene je povišal na 102:98 in Clippersom se ni več uspelo vrniti.

Občinstvu je nato pokazal univerzalni simbol, ko je prislonil kazalec na ustnice, kot da bi želel, da naj utihnejo.

"Želel sem si slavje," je dejal Dončić o zadnji od svojih točk. "Nisem želel utišati naših navijačev, zato ne vem, zakaj sem to naredil."

Batum zadel vseh sedem metov izza črte
To je bila sedma zmaga Mavericksov na domačem parketu, kjer jih v sredo čaka tekma z najslabšo ekipo lige Houstonom. Tokrat je bil razpoložen Dorian Finney-Smith, ki je zadel sedem trojk. Pri Clippersih je bil Nicolas Batum nezgrešljiv, zadel je vseh sedem metov izza črte. Paul George je dosegel 23 točk, a je izgubil kar deset žog. Trener Tyronn Lue ga je pustil na parketu celoten drugi polčas, počival ni niti sekunde, skupaj je igral 41 minut, in to se je v končnici poznalo. Clippersi so močno pogrešali Kawhija Leonarda, toda on še vedno čuti bolečine v kolenu.

Dončić poskrbel za odličen start gostiteljev
Clippersi so držali priključek le štiri minute, Norman Powell je zadel trojko za zadnje vodstvo gostov v prvem polčasu (5:7). Gostitelji so na krilih Dončića z delnim izidom 16:2 prevzeli pobudo. Ljubljančan je nanizal pet točk in še našel Spencerja Dinwiddieja in Finneyja-Smitha, ki sta s tremi zaporednimi trojkami poskrbela za vodstvo z 21:9. Dončić je zaključil uvodno četrtino s trojko po koraku nazaj in nato še z lebdečim polaganjem za 30:15 po 12 minutah.

33-letni Nicolas Batum je zadel vseh sedem metov izza črte. Foto: Reuters

Dallas na odmor z 22 točkami prednosti
Po 12 točkah v prvi četrtini mu je Jason Kidd namenil šest minut počitka. Takoj po vrnitvi na parket je s polaganjem povišal na 40:21. Mavericksi so z enajstimi zaporednimi točkami povedli že s 44:21 in Tyronn Lue je le nemočno odkimaval na klopi Clippersov. Pri vodstvu Dallasa s 54:29 je kazalo, da so gostje v izgubljenem položaju. Dončić je do odmora zbral 20 točk, 6 skokov in 4 podaje, Dallas pa si je nabral kar 22 točk naskoka (54:32). George se je prehitro veselil trojke z desetih metrov, saj je počasni posnetek pokazal, da je imel žogo ob pisku sirene še v roki.

Šov Walla in Morrisa v tretji četrtini
Drugi polčas so Clippersi začeli kot prerojeni. Trener Lue je našel udarno peterko. Predvsem Morris in Wall sta se razigrala in hitro so znižali na 56:42. Gostitelji tri minute niso dosegli niti točke in Clippersi so se z delnim izidom 11:0 približali na 61:57 po košu Walla. Dončić je prehitel sireno ob koncu tretje četrtine za vodstvo Dallasa z 69:65.

Dončić je zasenčil zvezdnika Clippersov Paula Georga. Foto: Reuters

Clippersi prevzeli vodstvo, a zadnji se je smejal Dončić
Clippersi so blesteli v napadu, žoga je odlično krožila, Batum pa je bil nezgrešljiv izza črte. Z dvema trojkama je na začetku zadnje četrtine poskrbel za vodstvo gostov (73:78). Tri minute pred koncem je Morris zadel dva prosta meta (90:93), nato pa je Finney Smith s trojko izenačil, Bullock pa je bil dvakrat natančen izza črte za vodstvo z 99:93.

Batum in George sta hitro znižala in obetala se je napeta zadnja minuta. Gostiteljem ni uspelo priti do izdelanega položaja za met, zato je Dončić vrgel z devetih metrov z leve strani in zadel ob velikem navdušenju navijačev. Ostalo je še 27 sekund. George je znižal na 102:100, a Clippersom ni uspelo izsiliti podaljška. Po zgrešenem prostem metu Bullocka so Mavericksi naredili osebno napako. Batum je moral namerno zgrešiti prosti met, Robertu Covingtonu pa je odbita žoga ušla v avt.

Lue prevzel odgovornost za poraz
"Moram prevzeti odgovornost za poraz, saj sem pustil Georgea predolgo časa v igri. V končnici je bil utrujen, saj so ga podvajali. Ni nam uspelo izkoristiti tega v zadnjih minutah," je bil razočaran Lue, ki je junija 2019 popeljal Cleveland do edinega naslova prvaka.

Brunson znova blestel v Salt Lake Cityju
Jalen Brunson, ki je aprila blestel v dresu Dallasa v uvodnem krogu končnice proti Utahu, ko je bil Dončić poškodovan, se je zmagovito vrnil v Salt Lake City. S 25 točkami in osmimi podajami je zagotovil New Yorku veliko zmago (111:118).

Jalen Brunson je motor igre New Yorka. Hitro se je znašel v novi vlogi, a pričakovanja so velika. Knicksi so zadnjič igrali v finalu leta 1999 ... Foto: Reuters

Utah je povedel z 80:73 tik pred koncem tretje četrtine, a so nato Knicksi z delnim izidom 24:6 prišli do odločilne prednosti sredi zadnje četrtine. Po dveh koših Brunsona so povedli s 107:93 in prednost ohranili do konca tekme v Vivint Areni.

McCollum s sedmimi trojkami zagotovil zmago Pelikanom
New Orleans je premagal Memphis s 113:102. CJ McCollum je 14 od 30 točk dosegel v tretji četrtini. Zadel je sedem trojk in odsotnost Ziona Williamsona (poškodba desnega stopala) se ni pretirano poznala. Pelikani so zadnjo četrtino dobili s 24:15. Ja Morant je bil s 36 točkami najboljši strelec tekme v Smoothie King Centru, a to ni pomagalo Grizlijem.

Tekme 15. novembra:
DALLAS - LA CLIPPERS
103:101 (30:15, 24:17, 15:33, 34:36)
Dončić 35 (11/22 iz igre, 2/5 za tri, prosti meti 11/11), 11 skokov in 5 podaj v 39 minutah, Finney Smith 21 (7/13 za tri), Dinwiddie 16, Wood 15 in 7 skokov, Bullock 13 (4/8 za tri), Powell 3; George 23 (7/13 iz igre, 1/3 za tri), Batum 22 (7/7 za tri), Morris 18, Wall 17, Jackson 6, Powell 5, Zubac in Covington po 3, Mann in Coffey po 2.

NEW ORLEANS - MEMPHIS 113:102
McCollum 30 (7/13 za tri), Nance (8/10 iz igre) in Ingram po 19, Williamson ni igral; Morant 36 (13/27 iz igre), Brooks 19, Clarke 15.

UTAH - NEW YORK 111:118
Olynyk 27 (7/11 iz igre) in 11 skokov, Clarkson 15, Beasley 14; Brunson 25 (10/20 iz igre), Reddish 19, Barrett 18, Randle 15.

PORTLAND - SAN ANTONIO 117:110
Grant 29 (6/8 za tri), Simons 23 (5/10 za tri), Lillard 22 (8/20 iz igre, 2/9 za tri) in 11 podaj; Pöltl 31 (14/17 iz igre) in 14 skokov, Vassell 21, Johnson 20.

SACRAMENTO - BROOKLYN 153:121
T. Davis 31 (7/10 za tri), Huerter 19 (5/7 za tri), Sabonis 17 (6/6 iz igre); Durant 27 (8/15 iz igre), Sumner 18.