Luka Dončić je zbral največ trojnih dvojčkov v letošnji sezoni. Zvezdnik LA Lakersov LeBron James jih ima trenutno osem. Foto: Reuters

20-letni Ljubljančan je zrežiral veliko vrnitev Mavericksov v tretji četrtini, ki so jo dobili kar s 40:23. Prispeval je 39 točk, 12 skokov in 10 podaj. Z desetim trojnim dvojčkom v sezoni je postavil tudi klubski rekord, do danes je bil izenačen z Jasonom Kiddom pri devetih. Na parketu je bil kar 43 minut, saj ni imel veliko razigranih soigralcev. Izkazal se je le še Maxi Kleber, ki je s 24 točkami dosegel rekord kariere, šestkrat je zadel izza črte. Trener Rick Carlisle ima še vedno veliko težav s poškodbami. Kristaps Porzingis, Tim Hardaway in Ryan Broekhoff so znova manjkali.

Štiri minute pred koncem prvega polčasa so imeli gostje že 20 točk naskoka (31:51). V tretji četrtini se je Dallas razigral in prišel do preobrata (84:80). Na začetku zadnje četrtine je Dončić povišal na 94:82 in kazalo je, da so Hornetsi v izgubljenem položaju. V končnici so se vrnili in odlični Terry Rozier (29 točk, 5/8 za tri) je izsilil podaljšek. Dončiću ni uspelo zadeti trojke za zmago ob pisku sirene. V dodatnih petih minutah je ključno trojko zadel Rozier 41 sekund pred koncem.

Charlotte do visoke prednosti v drugi četrtini
Mavericksi so hitro povedli z 10:4 in imeli še sredi uvodne četrtine točko naskoka (14:13), nato pa so popolnoma popustili. Sršeni so se razleteli po American Airlines Centru. Cody Zeller in Malik Monk sta končala četrtino z metoma za tri točke in Charlotte si je priigral 12 točk prednosti (20:32).

Dončić je s trojko po koraku nazaj znižal na 27:40, vendar so Sršeni takoj odgovorili, Rozier je povišal na 29:47. Carlisle je vzel minuto odmora, vstopil je J. J. Barea, a prednost gostov je še naprej naraščala, PJ Washington je zagotovil že 20 točk naskoka (31:51) štiri minute pred odmorom. Dončić se je po le dveh minutah počitka vrnil na parket. Takoj je poživil igro. Do konca prvega dela je nanizal 17 točk, 5 skokov in 3 podaje. V zadnji akciji polčasa je našel Kleberja, ki je s trojko prehitel sireno in Mavsi so znižali na 44:57.

Spretni Terry Rozier je izsilil podaljšek in ga s sedmimi točkami tudi odločil. Foto: Reuters

Dončić zrežiral preobrat
Drugi polčas je Dallas začel kot prerojen. Dončić je imel dirigentsko palico v svojih rokah. Barea in Dorian Finney-Smith sta bila natančna izza črte po njegovih podajah, nato pa je zadel po koraku nazaj za 61:65. Gostje so izgubili številne žoge, niso imeli več pravega ritma v napadu in Kleber je s trojko poskrbel za vodstvo Dallasa s 75:72. Tik pred koncem tretje četrtine je Dončić še enkrat zadel izza črte in po 36 minutah so imeli gostitelji štiri točke naskoka (84:80).

Dallas zapravil 12 točk prednosti
Carlisle je pustil Dončića v igri na začetku zadnje četrtine. Najprej je zadel trojko in nato dodal še koš ter dodatni prosti met po osebni napaki Milesa Bridgesa. Devet minut pred koncem je Dallas vodil že s 94:82. Ljubljančan je nato počival le minuto in 36 sekund, vendar je bilo to dovolj, da so gostje lažje zadihali.

Devonte Graham je zadel dve trojki in napovedal izenačeno končnico. Zadnji koš za Dallas je prispeval Dončić minuto in 39 sekund pred koncem rednega dela za 103:97. Washington z zabijanjem in Rozier s sijajnim prodorom sta izenačila na 103:103, v zadnjem napadu rednega dela pa je Dončića iz težkega položaja zgrešil trojko za zmago.

Rozier neustavljiv v podaljšku
V dodatnih petih minutah je Charlotte dosegel kar 20 točk. Skoraj vsak napad so gostje uspešno končali, obramba Dallasa je bila brez Porzingisa razglašena. Blestel je Rozier, ki je prispeval sedem točk v podaljšku, devet sekund pred koncem je tudi zadel trojko za 114:117. Carlisle ni imel več minute odmora in Graham je z dvema prostima metoma potrdil zmago Sršenov.

Carlisle jezen na sodnike
"Že vso sezono opozarjam, da tekmeci igrajo zelo grobo proti Dončiću. Res je izjemen igralec in seveda ga bodo pokrivali z vsemi sredstvi. Res nisem zadovoljen, ko vidim, da je vseskozi popraskan po rokah. To se ne bi smelo dogajati," je bil jezen trener Carlisle.

Jae Crowder je zadel šest trojk v Staples Centru. Foto: Reuters

Grizliji presenetili razglašene Clipperse
Na uvodni sobotni tekmi so LA Clippersi v Staples Centru presenetljivo izgubili proti Memphisu s 114:140. Zelo se je poznalo, da sta manjkala poškodovana Paul George in Patrick Beverley.

Kar štirje igralci prve peterke Grizlijev so presegli 20 točk. Jae Crowder je prispeval 27 točk, 8 skokov in 7 podaj, kar šestkrat je bil natančen izza črte. Jaren Jackson Jr. je zgrešil le en met iz igre (9/10). Razigran je bil tudi sijajni novinec Ja Morant (22 točk in 9 podaj).

Rezervista Smith in Brown usodna za Nuggetse
Washington je premagal Denver s 128:114. Wizardsi že vso sezono pogrešajo Johna Walla, drugo tekmo zapored pa je zaradi poškodbe noge izpustil Bradley Beal. Rezervisti so v ponedeljek razbili Miami, tokrat pa so se veselili še druge zmage proti eni izmed najboljših ekip lige.

Ish Smith je imel večer kariere. Foto: Reuters

Malone: Sprašili so nam riti!
Ish Smith je dosegel rekord kariere z 32 točkami, Troy Brown je dodal 25 točk in 14 skokov. Oba sta srečanje začela na klopi. Zrežirala sta delni izid 19:2 v zadnji četrtini, ki je prelomil tekmo. Jamal Murray je bil edini razigrani košarkar pri Nuggetsih z 39 točkami. Vlatko Čančar je vstopil tri minute pred koncem in prispeval eno podajo.

Trener Michael Malone je bil besen. Dejal je, da večina njegovih varovancev sploh ni bila na parketu. Nikakor se mu ni uspelo pomiriti: "To je bila prava sramota! Očitno so nekateri mislili, da bomo zmagali z levo roko, ker manjkata dva zvezdnika Washingtona. Sprašili so nam riti!"

Tekme 4. januarja:
DALLAS - CHARLOTTE
* 120:123 (20:32, 24:25, 40:23, 19:23)
Dončić 39 (14/32 iz igre, 5/15 za tri, prosti meti 6/6), 12 skokov in 10 podaj v 43 minutah, Kleber 24 (6/12 za tri), Finney Smith 15 in 8 skokov, Se. Curry 12, Powell in Barea po 11, Jackson 6, Brunson 2; Rozier 29 (10/15 iz igre, 5/8 za tri), Graham 27 in 13 podaj, Washington 19 (9/12 iz igre), Bridges (11 skokov) in Biyombo (13 skokov) po 11, Zeller 10, Williams 7, Bacon 6, Monk 3.
* - po podaljšku

LA CLIPPERS - MEMPHIS 114:140
Harrell 28 (11/16 iz igre), Williams in Leonard (8/24 iz igre) po 24; Crowder 27 (6/11 za tri), 8 skokov in 7 podaj, Jackson 24 (9/10 iz igre, 3/4 za tri), Morant (7/10 iz igre) in Brooks (6/9 za tri) po 22.

BROOKLYN - TORONTO 102:121
Dinwiddie 23 (6/12 iz igre), Harris 18 (3/5 za tri), LeVert 13; VanVleet 29 (11/19 iz igre, 5/8 za tri) in 11 podaj, Lowry 26 (5/12 za tri), Ibaka 21 in 12 skokov.

ORLANDO - UTAH 96:109
Ross 24 (9/16 iz igre), Vučević 22 in 13 skokov, Gordon 11 in 12 skokov; Mitchell 32 (14/21 iz igre, 4/7 za tri), Niang 15 (5/8 za tri), Bogdanović 14.

CLEVELAND - OKLAHOMA CITY 106:121
Sexton 30 (12/22 iz igre), Osman 22 (5/9 za tri), Garland 20; Schröder 22 (9/15 iz igre), Gilgeous Alexander 20, Gallinari 19 (5/11 za tri).

ATLANTA - INDIANA 116:111
Young 41 (12/23 iz igre, 5/13 za tri) in 8 podaj, Huerter 26 (4/7 za tri), Len 16; Sabonis 25 (11/15 iz igre) in 11 skokov, J. Holiday 18 (4/6 za tri), Warren 17.

CHICAGO - BOSTON 104:111
LaVine 35 (5/9 za tri), Markkanen 15, Dunn 13; Tatum 28 (12/15 iz igre), Hayward 24, Brown 19, Kanter 17 in 12 skokov.

WASHINGTON - DENVER 128:114
Smith 32 (15/24 iz igre), Brown 25 (10/12 iz igre) in 14 skokov, Bonga 15; Murray 39 (13/19 iz igre), Jokić 14 in 10 skokov, Millsap 12 ... Čančar 0 in 1 podaja v 3 minutah.

GOLDEN STATE - DETROIT 104:111
Burks 27, Spellman 23 (4/4 za tri), Lee 12; Rose 22 (10/16 iz igre), Doumbouya 16 in 10 skokov, Drummond (18 sk57okov), Mihajluk in Brown po 14.

MILWAUKEE - SAN ANTONIO 127:118
Antetokounmpo 32 (7/12 iz igre, prosti meti 15/18) in 8 skokov, Bledose 21 (4/6 za tri), Middleton 20, R. Lopez 14; DeRozan 26 (8/14 iz igre), Aldridge 16 in 10 skokov, Gay 15.

SACRAMENTO - NEW ORLEANS 115:117
Barnes 30 (9/12 iz igre), Hield 24 in 12 skokov, Fox 17, Holmes 13 in 12 skokov; Ball 24 (9/19 iz igre, 4/12 za tri) in 10 skokov, Holiday 19, Redick 18, Ingram in Hart po 16.