Sodniki ob zadnji akciji Dallasa na tekmi niso dosodili osebne napake nad Luko Dončićem, čeprav ga je Cory Joseph udaril po roki. Foto: Reuters

Za zadnjo akcijo je gostiteljem ostalo 13 sekund. Dončić je pričakovano prevzel odgovornost. Ob Coryju Josephu je prodrl in po obratu vrgel, a bil nenatančen. Počasni posnetek je pokazal, da ga je kanadski branilec udaril po roki, a so sodniške piščalke ostale neme. Ljubljančan je dvoboj končal s 27 točkami, sedmimi skoki in osmimi podajami, a je tudi izgubil šest žog. Tako je že na 19. tekmi zapored v statistiko vpisal vsaj 20 točk in po pet skokov ter podaj. S tem je popravil dosežek Michaela Jordana, ki mu je to kot edinemu uspelo po letu 1976.

"Ne vem, res veliko statistike kroži zadnje čase. Po mojem mnenju je te statistike preveč. Nikogar ne moreš primerjati z Michaelom Jordanom. On je samo en. Gre samo za statistiko," je bil skromen Dončić.

Dončić: Vedno hočem zmagovati, zato me čustva pogosto zanesejo
Prva tema večera je bila nedosojena osebna napaka nad Dončićem. Ta je po koncu na sredini igrišča povedal nekaj krepkih sodnikom in nato zapustil parket. Slovenski biser je večkrat med tekmo ugovarjal sodnikom, ne nazadnje je ob koncu prve četrtine dobil tehnično napako, že drugo na zadnjih treh tekmah.

Ob srečanju z novinarji v slačilnici se je že pomiril. Strinjal se je s svojim trenerjem Rickom Carlislom, da "je šlo za udarec po komolcu", se je pa tudi posul s pepelom, češ da mora manj komunicirati s sodniki. "Zagotovo moram to popraviti. A si včasih zaradi čustev ne morem pomagati. Vedno hočem zmagati, sem tekmovalen, lahko vprašate mojo družino. Tudi če ne gre za košarko, sem tako zelo tekmovalen. A tu bom moral zagotovo še delati," je povedal Dončić in dodal: "Vem, kaj moram storiti, toda čustva me pogosto zanesejo. Zavedam se, da v veliko primerih nimam prav. Toda ljudje se včasih motijo in moram se naučiti brzdati živce in preiti na novo akcijo."

Svojega zvezdnika je vzel v bran tudi Carlisle. "Menim, da ima v veliko primerih prav, toda iz tega ne bom delal velikih analiz. Svoje ekipe ne vodim prek medijev. Poglejte, fant dobiva veliko udarcev. Bil sem 11 let z Nowitzkim, ki so ga nenehno udarjali, bili zelo fizični in ga skušali vreči iz tira na vse mogočee načine. Vsi v ligi poskušajo podobno z Dončićem. Je trdoživ. S tem se lahko kosa, toda ko pride na klop s praskami in podplutbami, vem, da mu ni lahko," je povedal Carlisle.

Bjelica izenačil svoj strelski rekord
Prvi strelec Dallasa je bil sicer Tim Hardaway Jr. z 29 točkami, z devetimi trojkami pa je postavil osebni rekord. Pri Sacramentu je bil odličen Nemanja Bjelica, ki je prispeval 30 točk in izenačil svoj strelski rekord, 26 pa jih je dodal Buddy Hield. Gostje so prekinili niz treh zaporednih porazov in Dallasovo serijo petih zmag. Sacramento je četrtič zapored na kolena spravil Maverickse, ki so tokrat igrali slabo v obrambi, premajhen pa je bil tudi učinek košarkarjev s klopi, ki so skupaj prispevali le 18 točk. Dallas, ki je klonil sedmič v sezoni, se zdaj seli v Ciudad de Mexico, kjer se bo čez štiri dni pomeril z Detroitom.

Kingsi so v American Airlines Centru vodili celo tekmo. Razigrani Bjelica je takoj zadel trojko, a je na drugi strani s slalomom med gostujočo obrambo odgovoril Dončić, ki je ob srbskem košarkarju položil in še izsilil osebno napako. Prvih 12 domačih točk je bilo vse režija Luke, bodisi je zadel bodisi je bil v vlogi podajalca, toda Sacramento je prevzel pobudo. Po izgubljeni Dončićevi žogi je Bjelica v protinapadu končal serijo 8:0 za prednost košarkarjev iz kalifornijske prestolnice z 19:9. Luka je minuto pred koncem prve četrtine, ko ob prodoru niso dosodili osebne napake Hielda, zaradi protesta dobil tehnično napako. Zatem je z devetimi točkami in s po štirimi skoki ter podajami odšel na klop.

Dallas je zdaj pri 16 zmagah in sedmih porazih Foto: AP

Sacramento je po prvih 12 minutah vodil s 36:27, takoj na začetku druge četrtine pa razliko povišal na 11. Že po samo pol minute nadaljevanja je Rick Carlisle vzel "timeout", a tudi to ni prebudilo njegovih varovancev, ki so zgrešili kar deset metov zapored, prve točke v drugi četrtini pa dosegli šele po treh minutah. Dončić se je v igro vrnil pet minut pred koncem prvega polčasa, ko so Kralji vodili za 15. Hardaway Jr. je z novo trojko približal na -10, toda zaključek prvega dela je pripadel Sacramentu, ki je do konca 24. minute pobegnil na +20. 66 je tudi največ točk, ki so jih letos ob polčasu dobili Mavsi.

Tudi tretjo četrtino je s košem odprl Bjelica. Tokrat je Carlisle s "timeoutom" posredoval po minuti in pol in ob zaostanku za 24. Ko so se gostitelji z delnim izidom 8:0 nekoliko približali, je Hield takoj odgovoril s trojko, nato pa je Dončić najprej po prodoru silovito zabil, zatem pa še zadel za tri in približal na -12. Pri zaostanku za 14 se je Luka sedem minut pred koncem tekme vrnil v igro. Dorian Finney-Smith je po ukradeni žogi, ko so do konca ostale še štiri minute in pol, po dolgem času Mavse približal na manj kot deset točk zaostanka. Dallasu je uspela serija 10:0, Dončić pa je izza črte zadel za 100:106.

Sacramento skoraj štiri minute ni dosegel koša, črne minute pa je z uspešnim prodorom prekinil nekdanji član Dallasa Harrison Barnes. Odgovoril je Dončić z dvema prodoroma, Kristaps Porzingis pa je iz obrata zadel za 108:106. Ostalo je še 34 sekund, Barnes se je prebil pod koš, a tokrat zgrešil. Dobrih 13 sekund so imeli Mavsi še časa, a sodniki ob metu niso dosodili osebne napake nad Dončićem, tik pred koncem pa je piko na i zmagi postavil Bjelica, potem ko so Kingsi popolnoma izigrali domačo obrambo.

Tyler Herro je bil junak zmage Miamija. Foto: Reuters

Miami ostaja še brez domačega poraza

American Airlines Arena ostaja neosvojljiva tudi po deseti tekmi. Miami je po podaljšku premagal Chicago (110:105). Znova je zaradi težav s prepono manjkal Goran Dragić. V razburljivem dvoboju sta se v zadnji minuti in pol moštvi štirikrat zamenjali v vodstvu. Tyler Herro je izza črte sedem sekund pred koncem zadel za 97:95, toda Zach LaVine je izsilil osebno napako nekdanjega člana Bullsov Jimmyja Butlerja in s prostima metoma izsilil podaljšek, v katerem se je izkazal Herro.

19-letni branilec je bil v petminutnem dodatku trikrat natančen izza črte. 38 sekund pred iztekom podaljška je s trojko popeljal Vročico v vodstvo s 108:105. LaVine in Lauri Markkanen sta zgrešila trojki za izenačenje, Herro pa je s črte prostih metov potrdil zmago. S 27 točkami je bil na koncu prvi strelec tekme, Butler jih je dodal 23, Kendrick Nunn pa 21. Z 22 je bil prvi strelec Bikov Markkanen. Miami je prvič v zgodovini franšize dobil prvih deset tekem sezone na domačem parketu.

Anthony Davis je dosegel največ točk v dresu Lakersov. Foto: Reuters

Davis nasul Minnesoti 50 točk
Anthony Davis je nasul Minnesoti kar 50 točk, prejel je stoječe ovacije v Staples Centru, kjer so Lakersi premagali Volkove s 142:125. Najboljša ekipa lige ima že 21 zmag, take evforije v Los Angelesu ni bilo vse od naslova junija 2010.

LeBron James si je že dve minuti in pol pred odmorom nabral štiri osebne napake, a je vseeno blestel v drugem polčasu. Zadel je šest trojk iz osmih poskusov, zbral je 32 točk in 13 podaj. Danny Green je zadel štiri trojke, med rezervisti pa je v letošnji sezoni najbolj napredoval Alex Caruso, ki je tokrat prispeval 16 točk.

Trener Frank Vogel vseeno ni bil zadovoljen z obrambo. Zelo se je poznalo, da manjkata oba organizatorja igre Avery Bradley in Rajon Rondo. Vrnila naj bi se na turneji petih tekem na Vzhodu, ki jo bodo Lakersi začeli v sredo v Orlandu.

Dončić jezen na sodnike po porazu proti Sacramentu

Tekme 8. decembra:
DALLAS - SACRAMENTO
106:110 (27:36, 19:30, 26:32, 18:28)
Hardaway Jr. 29 (9/12 za tri), Dončić 27 (7/12 za dve, 3/12 za tri), 7 skokov in 8 podaj v 35 minutah, Porzingis in Finney-Smith po 13, Powell in Jackson po 6, Barea 4, Kleber in Lee po 3, Curry 2; Bjelica 30 (13/18 iz igre), Hield 26, Barnes 13, Holmes 12, Ariza in Bogdanović po 10, Ferrel 6, Joseph 3.

MIAMI - CHICAGO
110:105 (16:25, 31:24, 27:24, 23:24) - po podaljšku
Herro 27, Adebayo 21 in 13 skokov, Butler 23, Nunn 18, Robinson 9, Silva 6, Olynyk in Jones Jr. po 3, Dragić zaradi poškodbe ni igral; Markkanen 22, LaVine 18, Dunn 16, Young 12, White in Valentine po 11, Carter Jr. 7 in 10 skokov, Satoransky 6, Harrison 2.

BROOKLYN - DENVER 105:102
Dinwiddie 24, Allen 19 in 11 skokov, Temple 15, Harris 13; Jokić 24 in 11 skokov, Murray 21, Grant 15.

CHARLOTTE - ATLANTA 107:122
Washington in Bridges po 20, Graham 12, Biyombo in Zeller po 11; Young 30 (9/20 iz igre), Parker 19, Carter 17, Len 13 in 10 skokov, Crabbe 11, Hunter 10.

PHILADELPHIA - TORONTO 110:104
Harris 26, Thybulle 20, Simmons 16 in 11 skokov, Horford in Ennis po 11, Embiid 10; Lowry 26, Anunoby 19 in 10 skokov, Siakam 16, Ibak in Hollis-Jefferson po 12.

WASHINGTON - LA CLIPPERS 119:135
Bertans 25, Brown Jr. 22, Beal 20, Hačimura 17, Smith 14; Leonard 34 (12/18 iz igre) in 11 skokov, George 27, Harrell 20, Williams 18, Harkless 11.

PORTLAND - OKLAHOMA CITY 96:108
Lillard 26 (8/24 iz igre), McCollum 20, Whiteside 14 in 10 skokov, Anthony 9 (4/18 iz igre, 1/5 za tri); Schröder (3/4 za tri) in Gilgeous Alexander po 21Paul 2, Noel 13 in 12 skokov, Gallinari 12.

LA LAKERS - MINNESOTA 142:125
Davis 50 (20/29 iz igre, 0/2 za tri, prosti meti 10/10), 7 skokov, 6 podaj in 4 ukradene žoge v 39 minutah, James 32 (12/20 iz igre, 6/8 za tri) in 13 skokov, Caruso 16, Green 12 (4/6 za tri) in 8 skokov; Wiggins in Towns po 19, Okogie 18 (3/5 za tri), Covington 16 (3/4 za tri).