Luka Dončić je bil zelo zadovoljen, Raptorsom ni uspelo pokvariti njegove rojstnodnevne zabave dan po šokantnem porazu ob pisku sirene v Clevelandu. Foto: Reuters

Ljubljančan je postal prvi igralec v zgodovini Lige NBA, ki je na rojstni dan vpisal trojni dvojček. Zadel je skoraj polovico metov iz igre (11/23), met za tri točke pa ni stekel (1/8). Na parketu je bil 36 minut.

"Tokrat so vsi igrali zelo dobro. V drugem polčasu smo igrali bolje v obrambi, dosegli smo veliko točk v protinapadih. To je bila velika zmaga, saj nikoli ni lahko igrati drugi zaporedni večer proti dobri ekipi. Sploh nisem več razmišljal o torkovem porazu. To je najlepša stvar pri zgoščenem sporedu Lige NBA, naslednji dan je nova tekma in nov izziv," je poudaril najboljši strelec Lige NBA, ki je v letošnji sezoni dosegel že enajst trojnih dvojčkov.

Mavericksi so tokrat dobili tudi skok z 51:44. Kyrie Irving je 15 od 29 točk dosegel v zadnji četrtini. Z rekordom sezone se je izkazal P. J. Washington (23 točk). Trener Jason Kidd ima na voljo zelo širok kader, saj se je vrnil tudi Dante Exum, ki je počival 13 tekem zaradi poškodbe desnega kolena.

Dončić blestel na 25. rojstni dan v Torontu

Raptorsi so doživeli prvi poraz po tekmi zvezd. Immanuel Quickley, ki je v menjavi igralcev prišel iz New Yorka, je bil najbolj razigran pri Torontu z 28 točkami. Zadel je pet trojk iz enajstih poskusov. RJ Barrett je zbral 26 točk. Scottie Barnes ni imel strelskega večera (19 točk; 9/22 iz igre, 0/5 za tri).

Izjemna podaja Dončića do Hardawaya
Gostitelji so sredi prve četrtine z devetimi zaporednimi točkami povedli s 25:18, a so Mavericksi odgovorili z delnim izidom 16:5. Za najlepšo potezo tekme je poskrbel Dončić, ko je prodrl v raketo in za hrbtom mojstrsko podal do Tima Hardawaya, ki je zadel trojko iz levega kota. Po 12 minutah je imel Dallas minimalno prednost (34:36).

Raptorsi so bolje končali prvi polčas in na odmor odšli s točko naskoka (67:66). Dončić je v prvem delu prispeval 14 točk in 8 podaj.

Toronto popustil v drugem polčasu
Šele ob koncu tretje četrtine so si Mavericksi z delnim izidom 14:3 prvič priigrali dvomestno prednost po štirih zaporednih točkah Dončića (86:100). Gostitelji niso več imeli razigranega posameznika, ko je Quickley sedel na klopi. Hardaway in Derrick Jones sta zadela izza črte v zadnji minuti tretje četrtine (92:106).

Irving neustavljiv v zadnji četrtini
Ko je Dončić prvo polovico zadnje četrtine sedel na klopi, se je razigral Irving. V šestih minutah je dosegel kar 13 točk in prednost Dallasa je še vedno znašala 14 točk (108:122), ko se je Ljubljančan vrnil na parket. Gostiteljem se ni več uspelo nevarno približati, oba zvezdnika Dallasa pa sta 39 sekund pred koncem odšla na klop.

Kidd: Trojni dvojček je normalna tekma za Luko
"Najbolj pomembno je bilo, da nismo razmišljali o porazu v zadnji sekundi po trojki z 18 metrov v torek. Imeli smo pravo energijo, vse misli smo usmerili na Toronto. Veliko igralcev je pripomoglo k uspehu. Igralci s klopi so bili tokrat precej boljši kot na torkovi tekmi," je poudaril Kidd.

"To je normalna tekma za Luko. Trojni dvojček. Res je bil odličen. Ima šele 25 let in veliko tekem bo še lahko odigral. Luka je vodja naše ekipe," je dodal trener Mavericksov.

"Kyrie in Luka sta v ključnih trenutkih vedno izbrala pravo odločitev. Zelo težko ju je ustaviti," je priznal trener Toronta Darko Rajaković

V petek velik izziv v Bostonu
Mavericksi so se po dveh porazih veselili prve zmage na turneji na Vzhodu, ki jo bodo končali v petek v TD Gardnu v Bostonu. Celticsi vodijo v Ligi NBA, dobili so zadnjih devet tekem, in to bo eden večjih testov v sezoni.

Domantas Sabonis ima na lestvici trojnih dvojčkov še vedno minimalno prednost pred Nikolo Jokićem (21:19). Foto: AP

Denver na krilih Murrayja in Jokića od -15 do +32
Nikola Jokić je dosegel četrti zaporedni trojni dvojček, Denver pa je odpravil Sacramento s 117:96. Skupno je MVP junijskega finala s 14 točkami, 14 skoki in 11 podajami dosegel svoj 19. trojček v sezoni. Najboljši strelec tekme v Ball Areni je bil Jamal Murray z 32 točkami.

Kralji so tudi brez poškodovanega De’Aarona Foxa, ki je na jutranjem ogrevanju čutil bolečine v levem kolenu, sredi druge četrtine povedli s 47:32. V nadaljevanju so prvaki prikazali pravi obraz in do konca tretje četrtine nadigrali tekmece z 68:22. Nuggetsi so povedli s 100:68, potem ko je Kentavious Caldwell-Pope zadel trojko.

Domantas Sabonis, ki vodi na lestvici trojnih dvojčkov v tej sezoni (21), je tokrat prispeval 13 točk, 10 skokov in 7 podaj.

39-letni LeBron James je v zadnji četrtini odigral simultanko, ki je jemala sapo. Dosegel je tri točke več od celotne ekipe Clippersov, ki so popolnoma pogoreli v ključnih trenutkih. Foto: AP

James zrežiral veliko vrnitev Lakersov na mestnem derbiju
Clippersi so izgubili proti Lakersom s 112:116 na zadnjem mestnem derbiju v rednem delu sezone v Crypto.com Areni. V naslednji sezoni se bodo Clippersi preselili v moderni Intuit Dome, ki bo sprejel 18.000 gledalcev.

Clippersi so brez Paula Georgea in Ivice Zubca vodili z 98:77 na začetku zadnje četrtine. Lakersi so delovali kot razbita vojska, LeBron James je besno žvečil ščitnik za zobe na klopi in gledal nemočne soigralce v tretji četrtini.

Najboljši strelec v zgodovini Lige NBA je nato zadel pet trojk in zbral 19 točk v sedmih minutah. Tudi Rui Hačimura in D'ANgelo Russell sta bila natančna izza črte. Clippersi so imeli zadnji napad, a je Kawhi Leonard zgrešil z desne strani in Cam Reddish je z zabijanjem ob pisku sirene potrdil veliko zmago Jezernikov.

Lakersi so zadnjo četrtino dobili z 39:16 in prvič po sezoni 2011/12 dobili serijo z mestnimi
tekmeci (3:1 v zmagah).

"Vse je šlo narobe v prvem polčasu. Tudi v tretji četrtini nam ni steklo. Iskal sem pravo peterko in jo našel na začetku zadnje četrtine. Bili so zelo agresivni. Nujno smo potrebovali veliko zmago, Clippersi so odlična ekipa in nikoli jih ni lahko premagati. Ko se je LeBron razigral, je bil neustavljiv. Na klopi je kar vrelo od navdušenja, moral sem miriti igralce. Nihče ni več sedel, vsi so bili evforični," je povedal trener Lakersov Darvin Ham.

Tekme 28. februarja:
TORONTO – DALLAS
125:136 (34:36, 33:30, 25:40, 33:30)
Quickley 28 (10/18 iz igre, 5/11 za tri) in 9 podaj, Barrett 26 (4/6 za tri), Barnes 19 (9/22 iz igre), 11 skokov in 7 podaj, Pöltl 16, Olynyk 13, Trent 11, Dick 7, Brown 5; Dončić 30 (11/23 iz igre, 1/8 za tri, prosti meti 7/9), 16 podaj in 11 skokov v 36 minutah, Irving 29 (11/20 iz igre, 2/6 za tri) v 36 minutah, Washington 23 (5/10 za tri), Hardaway 16 (4/10 za tri), Gafford 13, Lively 9 (4/4 iz igre), Green in Jones po 5, Exum 4, Lawson 2.

INDIANA – NEW ORLEANS 123:114
Siakam 24 (11/18 iz igre) in 11 skokov, Haliburton 17 (3/8 za tri) in 13 podaj, Mathurin (4/9 za tri) in Toppin po 16, Turner 14 in 10 skokov; Ingram 30 (8/20 iz igre, 1/5 za tri, prosti meti 13/13), McCollum (5/8 za tri) in Williamson (10/20 iz igre) po 23, Jones 14, Murphy 11.

MINNESOTA – MEMPHIS 110:101
Edwards 34 (11/21 iz igre, 1/6 za tri, prosti meti 11/11), Reid 19 (4/6 za tri), Towns 13 in 11 skokov; Jackson jr. 33 (11/23 iz igre, 3/10 za tri) in 13 skokov, Z. Williams 16 in 8 skokov, GG Jackson 14.

CHICAGO – CLEVELAND ** 132:123
DeRozan 35 (8/26 iz igre, 2/5 za tri, prosti meti 17/19) in 10 skokov, Vučević 24 (10/23 iz igre) in 13 skokov, Dosunmu 21 (4/9 za tri), Drummond 17 in 26 skokov; Mobley 25 (11/17 iz igre) in 13 skokov, Garland 23 (7/14 za tri), Mitchell 19 (4/9 za tri), LeVert 14 in 15 podaj.
** - po dveh podaljških

DENVER – SACRAMENTO 117:96
J. Murray 32 (13/15 iz igre, 5/6 za tri), Gordon 17 (7/8 iz igre), Caldwell Pope 16 (4/6 za tri), Jokić 14 (5/9 iz igre), 14 skokov in 11 podaj; K. Murray 21 (3/7 za tri), Duarte 18 (4/8 za tri), Monk 14, Sabonis 13 (5/14 iz igre), 10 skokov in 7 podaj, Fox ni igral.

LA CLIPPERS – LA LAKERS 112:116
Leonard 26 (11/19 iz igre, 3/6 za tri), Harden 23 (8/16 iz igre, 2/9 za tri) in 9 podaj, Mann 16, Powell 14, Theis 9, Coffey, Plumlee in Westbrook po 8, George in Zubac nista igrala; James 34 (13/21 iz igre, 7/12 za tri), 8 podaj in 6 skokov v 37 minutah, Davis 20 (8/15 iz igre) in 12 skokov, Russell 18 (3/6 za tri), Hačimura 17, Reaves 13, Dinwiddie 7, Reddish 5, Prince 2.