Veliko veselje v Clevelandu po trojki Strusa z 18 metrov. To je bila najbolj čustvena zmaga v sezoni za Cavalierse, ki so se utrdili na drugem mestu Vzhoda. Foto: AP

Luka Dončić je bil najboljši strelec tekme v Rocket Mortgage FieldHousu s 45 točkami. Približal se je trojnemu dvojčku, saj je zbral tudi 14 skokov in 9 podaj v 41 minutah. Zadel je šest trojk iz enajstih poskusov. Kyrie Irving je dodal 30 točk, petkrat je zadel izza črte.

Luka Dončić je bil tik pred 25. rojstnim dnevom znova neustavljiv. Le skok mu je zmanjkal do trojnega dvojčka. Foto: AP

Gostitelji so prevladovali v skoku (47:36), zbrali so tudi precej več podaj (35:23). Zvezdnik Cavaliersov Donovan Mitchell je dosegel 31 točk, sedemkrat je bil natančen izza črte, prav toliko trojk je zadel tudi Strus. Cleveland je metal 50-odstotno za tri točke (20/40). Jarrett Allen je kraljeval v raketi z 19 točkami in 9 skoki.

Sedem trojk Cavaliersov v zadnjih štirih minutah
Še štiri minute pred koncem so imeli Mavericksi deset točk naskoka (100:110), potem pa je Strus zadel štiri zaporedne trojke, dvakrat pa je bil izza črte natančen še zvezdnik Mitchell. Vseeno je bil Dallas blizu zmagi, ko je Dončić podal do P. J. Washingtona, ki je s polaganjem 2,6 sekunde pred koncem poskrbel za vodstvo Mavericksov (118:119).

Strus je spustil žogo iz roke precej na svoji polovici. Foto: AP

Junaka Strusa soigralci sredi parketa zalili z vodo
Trener Cavaliersov J. B. Bickerstaff je porabil že vse minute odmora. Strus je podal do Evana Mobleyja, ki mu je vrnil žogo. 27-letnik, ki sploh ni bil izbran na naboru igralcev, je zadel izjemno trojko z 18 metrov in poskrbel za evforijo na tribunah. Soigralci niso mogli verjeti svojim očem, ko je žoga šla skozi mrežico. Polili so ga s hladno vodo po glavi, ko je govoril z novinarji in skušal opisati met kariere.

Drugi najdaljši met za zmago ob pisku sirene
To je bil drugi najdaljši met za zmago ob pisku sirene v zgodovini Lige NBA. Rekorder ostaja Devonte Graham, ki je z 19 metrov zagotovil zmago New Orleansu nad Oklahomo 15. decembra 2021.

Dončić s 27 točkami v prvem polčasu držal Maverickse v igri
V izenačeni prvi četrtini je Dončić dosegel 11 točk, Mavericksi pa so imeli po 12 minutah minimalno prednost (23:24).

Ljubljančan je na začetku druge četrtine pet minut počival, Cavaliersi pa so z delnim izidom 19:5 povedli s 44:31 po dveh zaporednih trojkah Mitchella. Ko je zvezdnik Cavaliersov povišal na 56:41, so bili Mavericksi že v težavah.

Dončić je prevzel odgovornost v zadnjih treh minutah prvega polčasa. Zadel je štiri trojke po koraku nazaj. Gostitelji ga niso podvajali in dvakrat je zablestel s trojko z desetih metrov. S 27 točkami je držal priključek, prednost Clevelanda ob odmoru je bila le štiri točke (60:56).

Dallas v zadnjih štirih minutah zapravil 10 točk prednosti
V tretji četrtini sta se ekipi vseskozi izmenjavali v vodstvu. Po 36 minutah je bilo jasno, da se obeta napeta končnica (83:82).

Zvezdnik Donovan Mitchell je zadel sedem trojk. Foto: AP

Sredi zadnje četrtine si je Dallas z delnim izidom 12:2 nabral 10 točk prednosti po polaganju Irving (100:110). V naslednjih treh napadih Clevelanda se je Strus odločil za met izza črte, Mavericksi ga niso dovolj dobro pokrili in znižal je na 112:113. Ko so stopili bližje do Strusa, pa je Mitchell zadel dve trojki in 29 sekund pred koncem je Cleveland povedel s 118:115.

Po minuti odmora je Irving hitro znižal na 118:117. Cavaliersi so porabili nekaj časa, a zašli v težave in Bickerstaff je moral vzeti zadnjo minuto odmora devet sekund pred koncem. Gostitelji so zelo slabo izvedli akcijo in Evanu Mobleyju je žogo ušla v avt.

Allen: Vse je mogoče, če imaš v ekipi Maxa Strusa
Jason Kidd je imel osem sekund časa za načrtovanje odločilne akcije. Dončić je pod velikim pritiskom podal do Washingtona, ki je s polaganjem poskrbel za vodstvo Dallasa (118:119). Strus se je zavedal, da nima več minute odmora, zato se je odločil za met z 18 metrov in poskrbel za enega vrhuncev sezone v Clevelandu.

"Vse je mogoče, če imaš v ekipi Maxa Strusa," je poudaril center Jarrett Allen.

Strus: Takoj sem imel občutek, da bo šla skozi
"Bil sem v pravem ritmu, zadel sem že štiri trojke. Vedno, ko sem spustil žogo, sem imel občutek, da bom zadel. Časa je bilo malo in moral sem hitro metati, takoj sem imel občutek, da bo šla skozi. Mitchella, ki je predviden za zadnji met, ni bilo več na parketu, zato sem moral poskusiti," je magični trenutek opisal Strus.

Sorodna novica Dallas zdaj višji in bolj atletski, a Dončić odvisen od Irvingovega zdravja

Mitchell: Vsi igralci sanjamo o takem metu ob pisku sirene
"V zadnjih minutah je bil nezgrešljiv, vrnil nas je v igro in moral je dobiti priložnost za zadnji met. Vsi igralci sanjamo o takem metu ob pisku sirene," je dodal Mitchell.

"Bili smo v izgubljenem položaju štiri minute pred koncem. Uspela nam je velika vrnitev. Strus se ni predal do konca, rešil nas je s petimi trojkami," je bil navdušen trener Clevelanda Bickesrtaff.

Sorodna novica Najdaljši meti, ki so s sireno odločili tekmo v Ligi NBA

Dončić: Moja napaka, saj ga nisem dovolj hitro pokril
"Neverjeten met. Preprosto neverjetna trojka. To je bila moja napaka, saj ga nisem dovolj hitro pokril. Mislim, da smo odigrali zelo dobro tekmo, a zdaj imamo grenek priokus," je povedal Dončić, ki bo v sredo praznoval 25. rojstni dan.

Irving: Prvič v karieri sem izgubil tekmo po trojki s sredine igrišča
Irving, ki je zadel najbolj ključni met v zgodovini Cavaliersov na sedmi tekmi finala junija 2016 v Oracle Areni proti Golden Statu, je bil prav tako potrt: "Veliko se je zgodilo v zadnjih dveh minutah. Prvič v karieri sem izgubil tekmo po trojki s sredine igrišča. Tega poraza ne bomo hitro pozabili."

Že v sredo gostovanje v Torontu, v petek še v Bostonu
Ta teden bodo imeli Mavericksi res naporen spored. V sredo jih čaka gostovanje v Torontu, ki se prebuja po tekmi All Star, v petek pa sledi še obračun z vodilnim Bostonom v TD Gardnu.

Deveta zaporedna zmaga vodilnega Bostona
Boston je odpravil Philadelphio s 117:99. To je bila že deveta zaporedna zmaga za najboljšo ekipo v ligi. Jaylen Brown je dosegel 31 točk, Jayson Tatum pa je dodal 29 točk, 11 skokov in 8 podaj. Sixersi so dobili le štiri od 12 tekem po poškodbi Joela Embiida. Center zaradi bolečin v kolenu ne bo igral tudi v naslednjih tednih.

Jaylen Brown in soigralci niso dopustili presenečenja v TD Gardnu. Foto: AP

Vseeno se je Philadelphia zelo dobro predstavila v TD Gardnu. Devet minut pred koncem je prednost Bostona skopnela na dve točki (91:89). V ključnih trenutkih se je razigral Tatum, ki sicer ni imel strelskega večera (9/20 iz igre, 1/7 za tri). Z osmimi točkami je zrežiral delni izid 17:0 in Celticsi so si štiri minute in pol pred koncem zagotovili odločilno prednost (107:89).

Oslabljeni Knicksi nemočni proti Pelikanom
Močno oslabljeni New York ni imel možnosti proti New Orleansu v Madison Square Gardnu (92:115). Jalen Brunson, Isaiah Hartenstein, Julius Randle, OG Anunoby in Mitchell Robinson so manjkali pri Knicksih.

Donte DiVincenzo je zadel sedem trojk, štiri pa Bojan Bogdanović. Po treh četrtinah je New York zaostajal le s 67:74, nato pa so se Pelikani razigrali v zadnji četrtini. Troy Murphy je bil najboljši strelec tekme s 26 točkami, Brandon Igram jih je zbral 24, Zion Williamson pa 21.

"Pred tekmo smo se zavedali, da bi lahko presenetili le s serijo trojk. V drugem polčasu nismo bili natančni, čeprav smo imeli veliko odprtih metov," je povedal trener New Yorka Tom Thibodeau.

Slovenija je Dončiću vedno na prvem mestu

Tekme 27. februarja:
CLEVELAND – DALLAS
121:119 (23:24, 37:32, 23:26, 38:37)
Mitchell 31 (11/20 iz igre, 7/11 za tri), Strus 21 (7/10 za tri), Allen 19 (7/9 iz igre) in 9 skokov, Mobley 12, LeVert 11, Niang 10, Okoro 9, Garland 8; Dončić 45 (17/29 iz igre, 6/11 za tri, prosti meti 5/5), 14 podaj in 9 skokov v 41 minutah, Irving 30 (12/24 iz igre, 5/8 za tri), Washington 11, Lively 9, Green 7, Kleber, Hardaway in Gafford po 4, Jones 3, Hardy 2.

ORLANDO – BROOKLYN 108:81
F. Wagner 21 (8/11 iz igre), M. Wagner 16, Fultz in Anthony po 12; Schröder 15 (3/4 za tri), Watford 14, Claxton 10.

WASHINGTON – GOLDEN STATE 112:123
Kuzma 27 (12/21 iz igre) in 12 skokov, Bagley (9 skokov) in Kispert (4/9 za tri) po 20, Shamet 16, Jones 14 in 17 podaj; Thompson 25 (6/11 za tri), Kuminga 21 (10/13 iz igre), Curry 18 (6/21 iz igre, 4/16 za tri), Payton 13, Moody 12 (4/7 za tri).

ATLANTA – UTAH 124:97
Johnson 22 (9/14 iz igre) in 13 skokov, Hunter 20, Bogdanović 19 (3/8 za tri), Murray 17 in 11 podaj; Sexton 22 (3/6 za tri), K. George (4/9 za tri) in Kessler (12 skokov) po 14, Markkanen 11 (4/13 iz igre, 0/5 za tri).

BOSTON – PHILADELPHIA 117:99
Brown 31 (11/14 iz igre), Tatum 29 (9/20 iz igre, 1/7 za tri, prosti meti 10/11), 11 skokov in 8 podaj, Porzingis 23 (5/12 iz igre, prosti meti 12/12) in 12 skokov, Holiday 13; Maxey 32 (12/24 iz igre, 4/12 za tri), Council 16, Harris (5/19 iz igre, 2/7 za tri) in Payne (3/5 za tri) po 13, Bamba 10.

NEW YORK – NEW ORLEANS 92:115
DiVincenzo 23 (8/21 iz igre, 7/18 za tri), Bogdanović 20 (4/10 za tri), Achiuwa in Hart (10 skokov) po 15, Brunson, Randle in Hartenstein niso igrali; Murphy 26 (6/11 za tri), Ingram 24 (9/18 iz igre, 3/7 za tri), Williamson 21 (7/15 iz igre), Jones 15 (3/4 za tri).

MINNESOTA – SAN ANTONIO 114:105
Edwards 34 (13/29 iz igre, 4/10 za tri), Reid 22, Conley 16 (4/6 za tri), Gobert 13 in 17 skokov; Vassell 21 (9/18 iz igre, 2/8 za tri), Johnson 20 (5/11 za tri), Wembanyama 17 (5/13 iz igre, 2/7 za tri) in 13 skokov.

CHICAGO – DETROIT 95:105
DeRozan (9/16 iz igre) in Vučević (12/23 iz igre, 1/7 za tri in 10 skokov) po 25, Drummond 20 in 11 skokov; Cunningham 26 (9/13 iz igre, 3/5 za tri), Fontecchio 17 (5/9 za tri), Ivey 15, Duren 14 in 10 skokov.

MILWAUKEE – CHARLOTTE 123:85
Andetokumbo 24 (8/13 iz igre) in 8 skokov, Lillard 23 (8/14 iz igre, 4/9 za tri), 9 skokov in 7 podaj, Portis 21 (9/16 iz igre); Bridges 17, Mann 16, Miller 14.