Luka Dončić je prikazal najboljšo predstavo v letošnji sezoni. Počitek na nedeljski tekmi v Chicagu mu je očitno prišel zelo prav. To je bil že njegov 26. trojni dvojček v Ligi NBA. Foto: Reuters

Dallas na začetku sezone še naprej igra v ritmu toplo-hladno. Po zelo slabi nedeljski predstavi v Chicagu, ko je Dončić počival zaradi poškodbe leve stegenske mišice, so proti precej boljši ekipi Houstona prikazali pravi obraz.

Mavericksi so dobili prvo četrtino na krilih Dončića (12 točk) s 33:21 in vodili večino srečanja. Houston je izenačil na 85:85 deset minut pred koncem tekme, a je nato Dallas z delnim izidom 12:0 prišel do ključne prednosti.

Postavil se je ob bok Magicu in Robertsonu
21-letni Ljubljančan je sijajno vodil igro Mavericksov, met za tri točke še vedno ni stekel (3/10), vsi ostali elementi igre pa so bili na vrhunski ravni. Nekaj nezbranosti je bilo le pri izgubljenih žogah, kar osem napak si je privoščil, a to ni skazilo imenitnega večera. To je bila njegova tretja tekma z vsaj 30 točkami, 15 skoki in 10 podajami pred dopolnjenim 22 letom. Preostali dve tovrstni tekmi v zgodovini Lige NBA pripadata le Magicu Johnsonu leta 1981 in Oscarju Robertsonu leta 1960.

Tim Hardaway, ki je v nedeljo v United Centru zgrešil kar deset trojk in bil najslabši igralec srečanja, je tokrat nasul 30 točk in bil osemkrat natančen izza črte.

Rocketsi so bili na uvodnih dveh tekmah zelo oslabljeni zaradi okužb v moštvu. Prejšnji teden so v Toyota Centru dvakrat premagali Sacramento. V soboto Harden ni igral zaradi zvina desnega gležnja in tudi tokrat najboljši strelec Lige NBA v pretekli sezoni ni blestel. Dosegel je le 21 točk, ob zelo slabem metu 5/17. Najboljši pri Rocketsih je bil Christian Wood s 23 točkami. Gostitelji so zgrešili kar 29 metov za tri točke (11/40).

12 točk Dončića v uvodni četrtini
Dallas je odlično odprl tekmo, Dončić je s trojko zaokrožil serijo 12 zaporednih točk v uvodnih treh minutah. V prvi četrtini je bil neustavljiv, nanizal je 12 točk in zadel še met z osmih metrov po koraku nazaj. Po 12 minutah je imel Dallas lepo prednost (21:33).

Cousins prejel dve tehnični napaki v treh minutah
Na začetku druge četrtine je pri Houstonu vstopil center DeMarcus Cousins, ki v pretekli sezoni zaradi poškodbe kolena ni odigral niti ene tekme, a bo vseeno prejel šampionski prstan, saj je bil član LA Lakersov. Willie Cauley Stein se je takoj zapletel z njim in oba sta že po 13 sekundah prejela tehnični napaki. Tri minute zatem je Cousins uspešno zaključil polaganje, a želel je še osebno napako. Jezil se je na sodnika in dobil še drugo tehnično napako. Ekspresno je moral v garderobo.

Rocketsi so se sredi druge četrtine približali na 38:40 in Dončić se je vrnil na parket. V zadnjih treh minutah prvega polčasa je nanizal še osem točk in Dalas je imel ob odmoru 12 točk naskoka (49:61).

Rocketsi izenačili, več pa jim ni uspelo
Sredi tretje četrtine so Rocketsi ujeli pravi ritem. Z delnim izidom 14:0 so se približali. Jae'Sean Tate je s trojko znižal na 70:72. Hardaway je odgovoril z dvema trojkama in po 36 minutah je bil Dallas še vedno v vodstvu (77:84).

Deset minut pred koncem tekme je Sterling Brown zadel izza črte za prvo izenačenje na tekmi (85:85) po izidu 2:2 v prvi minuti. Jezni trener Rick Carlisle je vzel minuto odmora. Harden je šest minut in pol pred koncem približal Houston na 92:94, nato pa gostitelji štiri minute in pol niso dosegli niti točke.

Dallas je nanizal 12 točk zapored, Dončić je prispeval štiri in še našel Hardawaya, ki je z novo trojko zapečatil usodo Rocketsov dve minuti in pol pred koncem (92:106). Nasmejani Ljubljančan je zapustil parket 40 sekund pred koncem.

Carlisle: Nisem presenečen, saj je Luka izjemen igralec
"Pripravljen sem za igro. V naslednjih dneh moram še izboljšati kondicijo. Lahko sem še precej bolje pripravljen. Sezona bo še zelo dolga, tekme si sledijo in pripravljenost se bo izboljšala," je po 26. trojnem dvojčku v karieri sporočil Dončič.

Trener Carlisle je bil zelo zadovoljen: "Nisem presenečen, saj je Luka izjemen igralec. Njegova priprava na novo sezono ni bila optimalna, saj je vse kazalo, da bodo prve tekme na sporedu januarja ali februarja. Jasno je, da se počasi vrača na raven igre iz pretekle sezone. Vsak dan se izboljšuje."

Jimmy Butler je prispeval 18 točk, Miami pa se je veselil tretje zmage v sezoni. Foto: Reuters

Miami z 20 zaporednimi točkami povozil Oklahomo
Miami je odpravil Oklahomo s 118:90. Ključna je bila tretja četrtina, ko je Vročica z delnim izidom 20:0 prišla do neulovljive prednosti. Pred zadnjo četrtino so bili gostje v izgubljenem položaju (91:66) in v igro so vstopili rezervisti.

Trener podprvakov Erik Spoelstra je na šesti tekmi sezone uporabil že šesto različno začetno peterko. Tokrat je začel Kelly Olynyk, ki je zadel pet trojk in prispeval 19 točk. Bam Adebayo je zgrešil le en met iz igre (9/10). Goran Dragić je bil na parketu le 22 minut, prispeval je 7 točk in 7 podaj.

Brogdon odločil podaljšek v New Orleansu
New Orleans je v izjemno napeti tekmi izgubil proti Indiani s 116:118 po podaljšku. Pelikani so dve minuti pred koncem rednega dela vodili s 106:96, a so nato Pacersi nanizali deset zaporednih točk. Victor Oladipo je zadel trojko 20 sekund pred koncem, nato pa še ukradel žogo Lonzu Ballu in Myles Turner je z metom izza črte izsilil podaljšek. Odločilni koš je dosegel Malcolm Brogdon tri sekund pred koncem podaljška.

Jayson Tatum je za eno točko zgrešil rekord kariere. Januarja lani je New Orleansu nasul 41 točk. Foto: Reuters

Tatum blestel v Tampi
Jayson Tatum je blestel v Tampi, kjer Toronto igra domače tekme v letošnji sezoni. 3.740 gledalcev se je zbralo v Amalie Areni, kjer sicer domujejo prvaki Lige NHL. Raptorsi so izgubili proti Celticsom s 114:126.

Tatum je zbral 40 točk, zadel je pet trojk in vseh 13 prostih metov. V drugi četrtini je z 21 točkami poskrbel za odločilno prednost Bostona.

Trener Celticsov Brad Stevens je imel velike težave na branilskih položajih. Marcus Smart, Jeff Teague in Kemba Walker so poškodovani. Tremont Waters je začel srečanje na položaju organizatorja igre. V sredo bo Boston gostoval v Miamiju. To bo prvi obračun velikih tekmecev po finalu Vzhoda v pretekli sezoni. 27. septembra je Vročica izločila Celticse s 4:2 v zmagah.

Knicksi še naprej presenečajo
New Yorku je uspel najboljši štart v sezono v zadnjih osmih letih. Atlanta je izgubila proti Knicksom s 108:113. Julius Randle je zbral 28 točk in 17 skokov. Odločilno trojko je zadel Austin Rivers minuto in pol pred koncem.

Novi trener Tom Thibodeau je prerodil ekipo, ki je dobila tri izmed zadnjih štirih tekem na gostovanju. Po tekmi je bil navdušen nad odličnim pristopom mladih igralcev. Obe ekipi imata zdaj štiri zmage in tri poraze.

Tekme 4. januarja:
MIAMI – OKLAHOMA CITY
118:90 (26:26, 37:23, 28:17, 27:24)
Adebayo 20 (9/10 iz igre) in 8 skokov, Olynyk 19 (5/7 za tri), Butler 18, Robinson 12, Iguodala 9, Nunn in Bradley po 8, Dragić 7 (3/7 iz igre, 1/2 za tri) in 7 podaj v 22 minutah, Herro 7, 9 skokov in 8 podaj, Achiuwa 6, Silva in Okala po 2; Gilgeous Alexander 18 (7/15 iz igre), Bazley 16 (3/5 za tri) in 8 skokov, Dort 12, Diallo 9, Maledon 7, Jackson 6, Brown 5, Muscala 4, Hill, Roby in Miller po 3, Horford in Williams po 2.

HOUSTON – DALLAS
100:113 (21:33, 28:28, 28:23, 23:29)
Wood 23 (8/15 iz igre) in 7 skokov, Harden 21 (5/17 iz igre, 3/11 za tri) in 10 podaj, Gordon 20 (4/10 za tri), Wall 14, Tate 8, Brown in Nwaba po 5, Cousins 4; Dončić 33 (12/25 iz igre, 3/10 za tri, prosti meti 6/6), 16 skokov in 11 podaj v 38 minutah, Hardaway 30 (11/14 iz igre, 8/10 za tri), Cauley Stein in Richardson po 15, Finney Smith 9, Brunson 6, Burke 3, Powell 2.

ORLANDO – CLEVELAND 103:83
Gordon 24 (6/9 za tri) in 11 skokov, Vučević 23, Ross 15; Sexton 24 (10/19 iz igre), Osman 18, Dotson 16.

PHILADELPHIA – CHARLOTTE 118:101
Harris 22 (10/16 iz igre), Embiid 14 in 11 skokov, Green 13, Simmons 12 in 10 skokov; Hayward 18, Graham 15 (5/11 za tri).

ATLANTA – NEW YORK 108:113
Young 31 (9/22 iz igre) in 14 podaj, Hunter 23, Collins 18; Barrett 26 (10/19 iz igre) in 11 skokov, Randle 28 (11/19 iz igre), 17 skokov in 9 podaj, Quickley 16, Payton 14.

TORONTO – BOSTON 114:126
VanVleet 35 (13/20 iz igre, 6/9 za tri), Siakam 22, Lowry 18; Tatum 40 (11/19 iz igre, 5/8 za tri, prosti meti 13/13), Pritchard 23 in 8 podaj, Brown 19, G. Williams 14.

MILWAUKEE – DETROIT 125:115
G. Antetokounmpo 43 (17/24 iz igre) in 9 skokov, Middleton 19, Holiday 15; Grant in Rose (9/18 iz igre) po 24.

NBA: Indiana v podaljšku ugnala New Orleans

NEW ORLEANS – INDIANA * 116:118
Ingram 31 (12/31 iz igre) in 8 podaj, Williamson 24 in 10 skokov, Ball 18; Oladipo 25 (5/11 za tri), Brogdon 21 in 11 podaj, Sabonis 19, 11 skokov in 7 podaj, Turner 17.