Luka Dončić in Kawhi Leonard sta blestela v American Airlines Centru, na koncu pa je bil uspešnejši MVP lanskega finala. Foto: Reuters

"Stoodstotno pravilna odločitev," po tekmi Luka Dončić ni obžaloval, da se je v položaju, ko bi lahko sam metal trojko za izenačenje, odločil za podajo razpoloženemu Timu Hardawayu. "Kakor je Tim metal, je bila to odlična odločitev," je Dončićevo odločitev v ključnem trenutku končnice podprl tudi trener Mavsov Rick Carlisle.

Clippersi kljub 36 točkam Dončića v končnici do zmage v Dallasu

"Pogledali smo si videoposnetke, analizirali, kakšne napake smo delali. Vsak se mora potruditi tako miselno kot fizično, mora biti tekmovalen, ustvarjati zmagovalne poteze in preprosto biti boljši kot košarkarska ekipa," je Kawhi Leonard zavrnil hvalnice na svoj račun, češ da je po poškodbi Paula Georgea, ki je izpustil zadnjih šest tekem, prevzel nase levji delež odgovornosti pri Clippersih.

Pred spopadom s Clippersi je Dončić na srečanju s Portlandom zadel rekordnih osem trojk. Foto: Reuters

V središču pozornosti je bil dvoboj Luke z Leonardom in superzvezdnika najmočnejše lige na svetu nista razočarala. Dončić je prispeval 36 točk, 10 skokov in devet podaj, najkoristnejši košarkar lanskega finala, ki je v zadnjem času v imenitni strelski formi, saj je na šesti tekmi zapored dosegel vsaj 30 točk, pa je na drugi strani dal 36 točk, ujel pa je 11 odbitih žog. Potem ko so na prvi medsebojni tekmi v tej sezoni Clippersi odlično omejili Dončića, je bil ta tokrat bistveno bolj razigran, toda tudi njemu, čeprav je v končnici dosegel nekaj pomembnih točk, se je v razburljivem zaključku, v katerem so bili boljši gostje, zatresla roka.

V ponedeljek je bilo na dan Martina Luthra Kinga v akciji 28 moštev Lige NBA, z edino torkovo tekmo pa je Dallas, ki je imel pred tem obračunom štiri proste dni, vstopil v drugo polovico rednega dela. Na 43. tekmi sezone je 16. klonil, Clippersi pa so pri izkupičku 31 zmag in 13 porazov in so zdaj sami na drugem mestu Zahodne konference. Mavsi so peti.

Dončić izgubil dvoboj z Leonardom

V domači vrsti se je vrnil Kristaps Porzingis, ki je zaradi težav s kolenom izpustil deset obračunov. Latvijec je ob vrnitvi na parket dosegel deset točk. A z vrnitvijo enega pomembnega člena pod obročem so Mavsi ostali brez drugega, saj je že v prvi četrtini zaradi poškodbe ahilove tetive dvoboj končal Dwight Powell.

Prejšnji teden je bilo predstavljeno poslovno sodelovanje Slovenije in kluba Dallas Mavericks, namen katerega je v Teksasu promovirati turizem in gospodarstvo Dončićeve domovine. Tekma proti Clippersom je bila prva od desetih v tej sezoni – deset jih bo sledilo še na začetku naslednje –, na kateri so bili v American Airlines Centru predstavljeni panoji znamke I Feel Slovenia.

Domači igralci so zgrešili prvih 11 metov na tekmi, od teh je bil štirikrat nenatančen Dončić, ki pa se je v teh uvodnih minutah izkazal v obrambi z dvema blokadama Patricku Beverylju, obrambnemu specialistu, ki je bil sicer odgovoren za pokrivanje Luke. Prvo točko so Mavsi dosegli šele v peti minuti tekme, ko je en prosti met realiziral Powell, po "timeoutu" Carlisla pa so dali tudi prvi koš iz igre, ko je bil uspešen Porzingis.

Potem se je gostiteljem le odprlo in Hardaway ter Dončić, ki je zadel cirkuški met, ko je sprva skušal izsiliti osebno napako Ivice Zubca, nato pa s težkega položaja vrgel, sta z zaporednima trojkama povedla Dallas v vodstvo z 9:7. V deseti minuti je Dallas ostal brez Powlla, ki se je poškodoval. V naslednjem napadu sta Dončić in Dorian Finney-Smith izvedla imeniten "alley oop", zatem je Luka po hitri tranziciji položil, na klop pa odšel z devetimi točkami ter petimi skoki.

Kako huda je poškodba Dwighta Powlla, bo znano po v kratkem, a prve napovedi niso spodbudne. Kanadski košarkar je lahko že končal sezono. Foto: Reuters

Po izenačeni prvi četrtini so v prvi polovici druge, čeprav je bil pri Clippersih v tem delu tekme razpoložen Lou Williams, gostitelji ves čas vodili. Dobro je svoje minute izkoristil Boban Marjanović, nekaj časa pa sta bila na parketu kar oba Dallasova "velikana", ki merita več kot 220 cm, saj je kmalu v igro prišel tudi Porzingis. Po polovici druge četrtine, ko je bil izid 39:35, se je na parket vrnil Dončić. Tedaj je Leonard s petimi točkami zapored ravno začel serijo Clippersov 16:0, s katero so povedli z dvomestno razliko, ki jo je s prostim metom prekinil Dončić. V naslednjem napadu je zgrešil trojko, a ujel svojo odbito žogo, nato pa zaključil s "floaterjem". Z 11 točkami naskoka so gostje odšli na glavni odmor.

Na začetku drugega polčasa je Dončić dvakrat dobro prodrl pod obroč in zaključil, toda na drugi strani je Leonard koš polnil z natančnimi, zanj značilnimi meti s polrazdalje. Doc Rivers je po zmanjšanju razlike na šest vzel v peti minuti nadaljevanja "timeout", po katerem je Hardaway po Lukovi podaji zadel trojko za delni izid 8:0. Toda Clippersi so odgovorili s serijo 6:0, tri minute po priključitvi na -3 pa so gostje znova povedli z dvomestno prednostjo. V zaključku četrtine je bil odličen Dončić, ki je najprej zadel dva prosta meta, potem pa prispeval še trojko in dva koša po prodorih ter tako poskrbel, da se je zaostanek pred zadnjimi 12 minutami zmanjšal na -4.

Pred zadnjo četrtino je imel Dončić v statistiko vpisanih 25 točk, devet skokov in sedem podaj. V igro se je vrnil dobrih šest minut pred koncem. Predtem so Clippersi povedli za osem, gostitelji so se s trojkama Setha Curryja in Porzingisa približali na –2, nato pa zapravili tri napade za izenačenje. Takoj po vrnitvi na parket je Luka z deseto ujeto odbito žogo vpisal dvojni dvojček, zatem je Marjanović izenačil, Dončić pa s črte prostih metov povedel z 92:90. Več kot triminutno gostujočo strelsko sušo je prekinil Leonard in z dvema košema zapored košarkarje iz Los Angelesa vrnil v vodstvo.

V zadnjih minutah je Luko pokrival Leonard. Tri minute in pol pred koncem je pri izenačenju na 96 Dončić zgrešil trojko po koraku nazaj. Minuto kasneje, ko so Clippersi vodili za štiri, je bil za tri nenatančen Maxi Kleber. Na drugi strani se je ob dobri Dončićevi obrambi Kawhi že zapletel, a se je le rešil pred izgubljeno žogo. Podal je Landryju Shametu, ki je izza črte zadel za 105:98. Dončić je znižal v prodoru, Leonard pa v pravem trenutku zadel svojo edino trojko iz devetih poskusov.

Leonard na zadnjih šestih tekmah v povprečju daje po 36 točk. Foto: Reuters

Z zadetim metom izza črte je Luka takoj odgovoril, nato pa se je roka zatresla tudi Leonardu. Pod obročem je bil po napadalnem skoku neuspešen še Montrezl Harrell in Dallas je dobil priložnost za znižanje. Po zabijanju Kleberja je ostalo še 24 sekund. Po ukradeni žogi Delona Wrighta je Dončić našel samega Hardawaya, njegov met za tri za izenačenje pa ni našel cilja. Osebno napako so Mavsi naredili nad Jamychalom Greenom, ki se mu je roka obakrat zatresla. Ostalo je še 11 sekund, Shamet pa je nad Dončićem naredil osebno napako. Ljubljančan je prvi prosti met zgrešil, drugega nalašč, odbito žogo pa je ujel Leonard, ki je z enim prostim metom potrdil zmago.

Tekma 21. januarja:
DALLAS – LA CLIPPERS
107:110 (24:24, 25:36, 29:22, 29:28)
Dončić 36 (12/26 iz igre, 3/12 za tri, prosti meti 9/14), 10 skokov in 9 podaj v 35 minutah, Hardaway 13, Marjanović 12, Porzingis 10, Finney-Smith, Curry in Kleber po 8, Brunson 6, Barea 3, Wright 2, Powell 1; Leonard 36 (11/20 za dve, 1/9 za tri) in 11 skokov, Shamet 18, Williams 16, Harrell 12, Zubac in Beverley po 9, Green 6 in 10 skokov, McGruder 4.