LeBron James je poudaril, da se z Anthonyjem Davisom odlično razumeta, prava prijatelja sta tudi zunaj parketa in med njima ni nobene nevoščljivosti, ko teče debata o individualnih nagradah. Zvezdnik je bil zelo začuden, ko ga je le 16 novinarjev postavilo na prvo mesto pri glasovanju za MVP-ja rednega dela. Giannis Antetokounmpo je bil kar 85-krat postavljen na prvo mesto. Oba imata v mislih samo lovoriko Larryja O'Breina, ki so jo Lakersi zadnjič osvojili 17. junija 2010, ko ni bilo nobenega dvoma o najkoristnejšem igralcu finala ‒ Kobe Bryant je zasenčil vse. Foto: Reuters

34-letni Dragić je s klopi v maski spremljal srečanje. Njegov nastop na naslednjih tekmah je zaradi poškodbe levega stopala močno vprašljiv.

Odlična predstava Butlerja in Olynyka
Zvezdnik Jimmy Butler je prevzel odgovornost na svoja ramena, s 25 točkami, 13 podajami in 8 skoki je vodil Vročico, na parketu je bil kar 45 minut. Kelly Olynyk je bil pravi joker s klopi, dosegel je 24 točk. Miami je sijajno izvajal proste mete (31/34) in tudi v skoku je bil tokrat bolj konkurenčen (44:37 za LA).

Trener Erik Spoelstra je skušal s consko obrambo zaustaviti Lakerse, a mu ni uspelo. V obrambi se je res poznalo, da manjka Adebayo, njegov nastop je zaradi poškodbe ramena in vratu vprašljiv tudi za nedeljsko tekmo.

Jimmy Butler je blestel na drugi tekmi, a vseeno se je zelo poznalo, da sta manjkala dva ključna soigralca. Foto: Reuters

Naveza James–Davis znova neustavljiva
LeBron James je prispeval 33 točk, 9 skokov in 9 podaj. V desetem finalu je njegova ekipa prvič povedla z 2:0 v zmagah. Četrti šampionski prstan je zelo blizu. Njegov genialni partner Anthony Davis je znova zablestel, z 32 točkami in 14 skoki je bil neustavljiv, zgrešil je le pet metov iz igre (15/20). Rajon Rondo je v izjemni formi v finalni seriji. Odlično organizira igro, tokrat pa je dodal 16 točk in 10 podaj.

Jezerniki kar 47-krat poskusili izza črte
Lakersi niso igrali dobro v obrambi, v tretji četrtini so prejeli kar 39 točk in trener Frank Vogel je bil večkrat nezadovoljen. Kar 47-krat so poskusili za tri točke, kar je nov rekord finalnih serij, zadeli so 16 trojk.

Leonard začel namesto Adebaya, Herro zamenjal Dragića
Spoelstra je moral precej spremeniti udarno peterko. Na položaju centra je začel Meyers Leonard, ki je v letošnji končnici igral le devet minut na tretji tekmi proti Milwaukeeju. Namesto Dragića je začel Tyler Herro. Z 20 leti in 256 dnevi je postal najmlajši košarkar, ki je začel tekmo finala Lige NBA. Legendarni Magic Johnson je bil leta maja 1980 osem dni starejši, pri 20 letih pa je postal tudi MVP finala. Butler, Jae Crowder in Duncan Robinson so bili pričakovano v začetni peterki. Precej lažjo nalogo je imel Vogel, ki je stavil na preizkušeno peterko.

Rajon Rondo, ki v prvem krogu končnice proti Portlandu ni igral zaradi poškodbe, je v finalu ujel pravo formo. Foto: Reuters

Center Leonard je zadel izza črte in tudi Herro je bil natančen za tri točke. Miami je povedel z 8:6. Jezerniki so odgovorili z delnim izidom 8:0, Dwight Howard je nanizal šest točk. Hitro je unovčil prostor, kjer ni bilo Adebaya.

Rondo motor igre Lakersov
Spoelstra je želel preprečiti lahke koše izpod obroča, zato se je odločil za consko obrambo. Prvih pet metov za tri točke so Lakersi zgrešili, nato pa so naravnali roko. Po vstopu Ronda je žoga odlično krožila in velikokrat je prost košarkar poskusil za tri. Po 12 minutah so Jezerniki vodili z 29:23.

Miami znova popustil v zadnjih minutah pred odmorom
Na začetku druge četrtine sta James in Alex Caruso povišala na 37:25, tudi Danny Green je zadel izza črte in Vročica se je znašla v velikih težavah (40:27). Butler je nato zaigral bolj agresivno in izsilil številne proste mete, tudi Crowder je nanizal pet točk in Miami je ujel priključek (47:43). Zaključek prvega polčasa je znova pripadel Lakersom. Z delnim izidom 19:6 so si nabrali 17 točk naskoka. Duncan Robinson je odgovoril s trojko in Vročica je bila ob odmoru v precejšnjem zaostanku (68:54).

Jezerniki so do odmora poskusili kar 27-krat izza črte, natančni pa so bili devetkrat, Caruso in James sta zadela po dve trojki.

Vročica na krilih Olynyka nasula 39 točk v tretji četrtini
Davis, ki je že v prvem polčasu dosegel 15 točk, je sijajno odprl tretjo četrtino. Nanizal je devet zaporednih točk in povišal prednost Lakersov na 79:64. Med minuto odmora je besedo prevzel 40-letni Udonis Haslem, ki je osvojil vse tri naslove v zgodovini Miamija (2006, 2012 in 2013). Razjezil se je na soigralce, ki so malce popustili in uspeli so jih prebuditi.

Obramba Jezernikov ni bila prava in Miami je skoraj vsak napad učinkovito zaključil. Razigrani Olynyk je zadel dve trojki, nato pa dodal še koš in dodatni prosti met, Herro pa je s štirimi prostimi meti zaključil tretjo četrtino in Miami je znižal zaostanek na 10 točk (103:93).

Vogel do konca držal zvezdnike na parketu
V zadnji četrtini sta bili obrambi bolj strnjeni. James je vseeno zlahka polnil koš Miamija, ki se nikakor ni uspel približati na manj kot 10 točk zaostanka. Lakersi se niso smeli sprostiti in Vogel je vse do konca držal udarno peterko v igri. V zadnjih dveh minutah sta James s polaganjem in Kentavious Caldwell-Pope s trojko (sicer ni imel strelskega večera – 2/11 za tri) potrdila drugo finalno zmago.

Anthony Davis je na prvih dveh finalnih tekmah v karieri presegel 30 točk. To je pred njim uspelo le še štirim košarkarjem. Hal Greer (1967), Rick Barry (1967), Michael Jordan (1991) in Kevin Durant (2012) so na tem seznamu. Foto: Reuters

James še nikoli ni zapravil prednosti z 2:0
"Z Davisom nisva zadovoljna, čeprav smo zmagali. Treba je igrati popolnih 48 minut, tokrat pa naša obramba ni bila dobra. Čaka nas zanimiva sobotna videoanaliza. Miami je zelo nevarna ekipa, ne glede na to, katerih pet košarkarjev je na parketu. Prepričan sem, da bomo na tretji tekmi odigrali bolje v obrambi," je na novinarski konferenci povedal James, ki še nikoli ni okusil grenkobe poraza v seriji, ko je njegova ekipa vodila z 2:0 v zmagah. To se je v njegovi bogati karieri zgodilo že 23-krat. Lakersi so zadnjič zapravili vodstvo z 2:0 v zmagah v finalu leta 1969 proti Bostonu, ki so ga izgubili v sedmi tekmi.

"Nisem zadovoljen z obrambo. Veliko analiz nas čaka pred tretjo tekmo. Posebej v tretji četrtini smo bili slabi. Napad je bil zelo dober, čeprav nismo ravno blesteli pri metih izza črte. Zelo spoštujem Miami, ki je izgubil le tri tekme v končnici na Vzhodu. Nismo še osvojili naslova in čaka nas še veliko dela," je razmišljal Vogel.

Spoelstra prevzel tudi vlogo starša
"Razen trenerske sem moral zadnjih 24 ur igrati tudi neke vrste vlogo starša. Oba sta res izjemna. Oba si želita igrati in sem moral za nocoj vzeti odločitev iz njunih rok," je dejal Spoelstra, ki ni hotel govoriti o nastopu Dragića in Adebaya na nedeljski tretji tekmi.

"Zelo sem zadovoljen z borbenostjo, a moramo se dvigniti še en nivo višje. V ključnih tekmah nam je vedno nekaj zmanjkalo, da bi se še bolj nevarno približali. Prehitro smo zaključevali napade, ko smo prišli na 10 točk zaostanka. V soboto nas čaka videoanaliza. Mi smo zelo trmasta skupina, ki se ne bo kar tako predala," je še dodal strateg Miamija.

Butler bo igral vseh 48 minut, če bo potrebno
"Niti slučajno se ne bomo predali. Ta serija še ni končana. Sposobni smo preobrata. Seveda bomo morali odigrati popolno tekmo in to že v nedeljo. Dosegli smo dovolj točk, a težko je zmagati, če ima tekmec dva ali tri napade po skoku v napadu. Dragić in Adebayo sta celotno kariero čakala na finale, zdaj pa ga ne moreta igrati. Zares ju potrebujemo. Če bo trener hotel, bom igral 48 minut na naslednji tekmi. Vse bom naredil za zmago," je odločno napovedal Butler.

Finale, druga tekma:
LA LAKERS (1) – MIAMI (5) 2:0
124:114 (29:23, 39:31, 35:39, 21:21)
James 33 (14/25 iz igre, 3/8 za tri), 9 skokov in 9 podaj, Davis 32 (15/20 iz igre) in 14 skokov, Rondo 16 (3/4 za tri) in 10 podaj, Kuzma in Caldwell Pope (2/11 za tri) po 11, Howard, Morris in Caruso po 6, Green 3 (1/8 za tri); Butler 25 (7/17 iz igre, prosti meti 11/12), 13 podaj in 8 skokov v 45 minutah, Olynyk 24 (9/16 iz igre) in 9 skokov, Herro 17, Nunn 13, Crowder 12, Robinson 9, Iguodala in Leonard po 7, Adebayo in Dragić nista igrala zaradi poškodbe.

Met iz igre: 49/97; 36/71
Met za tri točke: 16/47; 11/27
Prosti meti: 10/17; 31/34
Skoki: 44; 37
Podaje: 32; 29