Luka Dončić je zadel ključni trojki ob koncu rednega dela in v zadnji minuti prvega podaljška. Foto: Reuters

Triurni spektakel v Crypto.com Areni je spominjal na tekmo končnice. Lakersi so imeli tri točke naskoka ob koncu rednega dela, a je Dončić s trojko šest sekund pred koncem izsilil prvi podaljšek (101:101). Znova so imeli Jezerniki tri točke prednosti, najboljši strelec Lige NBA pa je s trojko 47 sekund pred koncem poslal tekmo v drugi podaljšek (108:108). Vseskozi je igral s petimi osebnimi napakami, a gostitelji tega niso znali kaznovati. V drugem podaljšku se je s šestimi točkami izkazal Spencer Dinwiddie.

Dončić junak dramatične zmage nad Lakersi

Dončić presenečen, da niso naredili osebne napake
Dončić se je razveselil desetega trojnega dvojčka sezone in že 56. v Ligi NBA. Christian Wood je prispeval 24 točk in 14 skokov.

"Prepričan sem bil, da bodo ob koncu rednega dela naredili osebno napako, ko so vodili za tri točke. Poskusil sem s hitro trojko, da ne bi imeli dovolj časa za osebno napako. Zdržal sem do konca, imel sem še dovolj energije. Zdaj res nujno potrebujem počitek. Zelo sem utrujen," je priznal Dončić, ki je v zadnjih 40 minutah tekme počival le devet sekund!

Navdušil je tudi Hardawaya: "Ob zadnji minuti odmora v rednem delu smo vedeli, da še ni konec tekme, saj imamo na parketu številko 77. Z njim je vedno možnost za preobrat."

Slab strelski večer Jamesa
LeBron James ni imel strelskega večera (9/28 iz igre). Zgrešil je vseh sedem metov izza črte in v ključnih trenutkih mu ni prav nič uspevalo. Najboljši strelec Lakersov je bil Russell Westbrook z 28 točkami, trikrat je zadel tudi izza črte, saj so mu Mavericksi puščali veliko prostora.

Brata Kopitar in Pippen uživali v sijajnem vzdušju
V izjemnem vzdušju (gledalci so bili v končnici vseskozi na nogah, kar ni ravno značilno za Los Angeles) se je trlo znanih osebnosti. Tekmo sta obiskala tudi Anže Kopitar in njegov brat Gašper, ki je nosil kapo Lakersov. Znova je bil na srečanju tudi legendarni Scottie Pippen, ki pa ni videl svojega sina v akciji, saj ni dobil priložnosti za igro.

Udaren start Mavericksov
Mavericksi, ki so v torek v isti dvorani izgubili proti Clippersom, so začeli tekmo s precej več energije. S sedmimi zaporednimi točkami so po košu Dončića hitro povedli (6:13) in gostitelji so morali vzeti prvo minuto odmora, ki pa ni pomagala. Tim Hardaway in Dinwiddie sta bila natančna izza črte in z delnim izidom 11:0 je imel Dallas že 14 točk prednosti (10:24). Dončić je s trojko po koraku nazaj poskrbel za najvišjo prednost na tekmi v zadnji minuti prve četrtine (17:36).

Russell Westbrook je bil najboljši strelec Lakersov. Prikazal je eno izmed boljših predstav v tej sezoni. Foto: Reuters

Lakersi vztrajno nižali zaostanek in tudi prevzeli vodstvo
Ko je Ljubljančan na začetku druge četrtine dobil edini počitek na tekmi, so se Lakersi hitro približali. Do odmora je dosegel 18 točk, prednost Dallasa pa je znašala 11 točk (48:59).

Ob koncu tretje četrtine so se gostitelji približali na 76:82 in nato sijajno odprli zadnjo četrtino. Kendrick Nunn je poskrbel za vodstvo s 87:86 in s tribun je završalo.

Dončić zadel trojko prek roke Schröderja za podaljšek
V napeti končnici rednega dela sta Westbrook in Wenyen Gabriel zadela za tri točke, nato pa je Westbrook zadel še dva prosta meta 11 sekund pred koncem (101:98). Po minuti odmora je Dennis Schröder skušal zaustaviti Dončića, ki pa je s trojko po koraku nazaj izenačil na 101:101. Do konca je bilo še šest sekund. Troy Brown je skušal z metom izza črte, a je njegov met blokiral Hardaway. Zadel ga je tudi po roki, sodniki pa niso zapiskali osebne napake ob ostrih protestih gostiteljev.

Dončić je v obeh podaljških igral s petimi osebnimi napakami, uspešno pa se je izogibal šesti. Foto: Reuters

Tudi Brownu ga ni uspelo zaustaviti pri metu izza črte
V prvem podaljšku je blestel Gabriel s petimi točkami, James pa je zadel dva prosta meta za 108:105. Dončića je skušal prevzeti Brown, a se mu je mojstrsko izmuznil s korakom nazaj in izenačil na 108:108. James in Hardaway nista bila natančna pri metu za tri točke, zadnji napad so imeli znova Lakersi, a je Wood blokiral met Jamesa po prodoru.

Dinwiddie odločil v drugem podaljšku
V drugem podaljšku so nekateri igralci komaj še stali na parketu. Oba trenerja sta stavila na nosilce igre in nista menjala. Obramba Lakersov je vseskozi podvajala Dončića. To je izkoristil Dinwiddie, ki je z zabijanjem odprl drugi podaljšek in nato uspešno zaključil še dve akciji (113:118). Bullock je zadel le en prosti met, a je nato James zgrešil trojko z desetih metrov in čas se je iztekel.

Ham nezadovoljen s sodniki
"Nismo se odločili za osebno napako nad Dončićem ob koncu rednega dela. Prevzemam odgovornost za to akcijo. Naročil sem, da skušamo Luko prisiliti, naj poda žogo in naj nekdo drug skuša zadeti. Precej bolj me jezi osebna napaka nad Brownom ob koncu rednega dela, ki je sodniki niso zapiskali. To je res grenek poraz, saj smo povedli, potem ko smo že zaostajali za 19 točk
," je poudaril trener Jezernikov Darvin Ham.

Lakersi imajo veliko težav s poškodbami. Anthony Davis bo zaradi zlomljene kosti v stopalu manjkal vsaj do konca januarja, tudi Austin Reaves, Patrick Beverley in Lonnie Walker niso bili v kadru.

Dallas v soboto in nedeljo pa ga čakata še neugodni gostovanji v Portlandu.

Boston dobil obračun za vrh Vzhoda
Brooklyn je v obračunu najboljših ekip Vzhoda izgubil proti Bostonu z 98:109. Celticsi so z odlično obrambo zadnjo četrtino dobili s 25:16.

Kyrie Irving je imel velike težave proti granitni obrambi Bostona. Foto: Reuters

Jayson Tatum je zbral 20 in 11 skokov, čeprav mu met ni stekel (9/24 iz igre, 3/11 za tri). Marcus Smart in Malcolm Brogdon sta dodala po 16 točk. Jaylen Brown, ki je nasul 41 točk proti New Orleansu, ni igral zaradi poškodbe trebušne mišice. Manjkal je tudi izkušeni Al Horford.

"Ko se tako zapodimo na igrišče in začnemo divjati, nas je težko zaustaviti. Uspelo se nam je vrniti tudi v obrambo in jo dobro postaviti," je bil nasmejan Smart.

Netsi so izgubili prvo tekmo po poškodbi Kevina Duranta, ki bo zaradi bolečin v kolenu manjkal vse do konca januarja. Kyrie Irving je dosegel 24 točk.

Damian Lillard se je s 50 točkami ogrel za obe tekmi z Dallasom, ki bosta v soboto in nedeljo v Moda Centru v Portlandu. Foto: Reuters

50 točk Lillarda ni pomagalo Portlandu
Portland je izgubil proti Clevelandu s 113:119. Damian Lillard je nasul kar 50 točk (16/28 iz igre, 5/13 za tri, prosti meti 13/15), a so Cavaliersi na krilih 26 točk Donovana Mitchlla. Jarrett Allen je k zmagi dodal 24, Darius Garland pa 20 točk.

Rubio se je vrnil po več kot letu dni
Ricky Rubio se po letu dni odsotnosti zaradi poškodbe kolena vrnil na parket. Španec je v dresu Clevelanda zaigral v Portlandu. 32-letni organizator igre je bil pomemben člen Clevelanda, ko si je 28. decembra 2021 že drugič v karieri strgal kolenske vezi.

Sledila je operacija in dolgo okrevanje, zdaj pa je pripravljen pomagati konjenikom. Z vrnitvijo Rubia, ki ima v 11 sezonah v Ligi NBA povprečje 11,1 točke in 7,6 podaje, bo imel trener J. B. Bickerstaff več izbire pri organizaciji napada, s tem pa bo lahko nekaj več počitka namenil zvezdnikoma Donovanu Mitchllu in Dariusu Garlandu.

Tekme 12. januarja:
LA LAKERS – DALLAS
** 115:119 (22:36, 26:23, 28:23, 25:19)
Westbrook 28 (10/23 iz igre, 3/6 za tri), James 24 (9/28 iz igre, 0/7 za tri, prosti meti 6/10), 16 skokov in 9 podaj v 47 minutah, Gabriel 14, Nunn 12 (3/8 za tri), T. Bryant 11 in 9 skokov, Brown 8, Christie in Schröder po 7, Toscano Anderson 4; Dončić 35 (14/28 iz igre, 4/9 za tri, prosti meti 3/7), 14 skokov in 13 podaj v 53 minutah, Wood 24 (10/17 iz igre) in 14 skokov, Hardaway 22 (3/11 za tri), Dinwiddie 17 (7/13 iz igre, 2/6 za tri), Bullock 7, Powell 6, Ntilikina 5, Hardy 3.