Po slabi predstavi v sredo proti Charlottu je Dallas na čelu z Luko Dončićem uspešno vstopil v novo leto. Foto: Reuters

Dončić je bil na prvem obračunu v letu 2021 s 27 točkami (6/12 za dve, 3/10 za tri) prvi strelec tekme. Ujel je tudi 15 odbitih žog in tako prvič v sezoni vpisal dvojni dvojček. 38. je bil najboljši strelec, skakalec in podajalec svojega moštva, s čimer je izenačil rekord franšize, ki ga ima v lasti Dirk Nowitzki. Na peti tekmi proti Miamiju je 21-letni Ljubljančan prvič slavil, sicer pa je Dallasu uspelo prekiniti serijo šestih porazov proti Vročici. "Luka bo prišel v formo. Trdo dela. Saj ste videli, da je po tekmi v sredo treniral v dvorani. Je na pravi poti," je povedal trener Dallasa Rick Carlisle.

Obe moštvi imata zdaj dve zmagi in tri poraze. Tretjič sta si torej nasproti stala junaka EuroBasketa 2017, prvič pa je bil uspešnejši Dončić. Dragić je prispeval deset točk, s čimer je bil četrti strelec svojega moštva, dodal pa je tudi sedem podaj. Prvi strelec Miamija je bil z 19 točkami Bam Adebayo, ki je zbral tudi 11 skokov.

Takoj na začetku tekme v American Airlines Centru je Dončić zgrešil trojko. Na uvodnih tekmah, kot je izpostavil tudi Carlisle, ni ujel pravega ritma, izza črte pa je metal le 2/21. Proti Miamiju je torej zadel več trojk kot na prvih štirih srečanjih sezone skupaj. Dallas se je sicer prvič predstavil v novih dresih v belo-zlati kombinaciji, ki je podobna nekdanji opravi madridskega Reala, ko se je tam še kalil slovenski superzvezdnik. Luka je zgrešil tudi prvi poskus za dve, po treh minutah pa je bil uspešen v prodoru, ob tem pa je izsilil še osebno napako Andreja Iguodale, ki ga je sprva pokrival. Potem ga je prevzel Jimmy Butler, ki je zadnji dve tekmi izpustil zaradi zvina gležnja, v Teksasu pa je dal le dve točki.

Goran Dragić v slogu celotne ekipe Miamija ni imel svojega dne. Foto: Reuters

Miamiju napad ni in ni stekel, tudi gostitelji pa so potrebovali kar nekaj časa, da so ujeli ritem. Po polovici srečanja je bilo na semaforju recimo le 5:7. Kmalu zatem, ko je prvo trojko na tekmi zadel Tim Hardaway, je Erik Spoelstra posredoval s 'timeoutom'. Dallas je napravil serijo 9:0 in povedel za osem. Tudi Dragić, ki je na parket prišel po polovici uvodne četrtine, je prvi poskus zgrešil, med strelce pa se je prvič vpisal v 11. minuti, ko je bil dvakrat natančen s črte prostih metov. Na začetku druge je z dvema zaporednima trojkama za novo vodstvo gostiteljev za osem poskrbel nekdanji igralec Vročice James Johnson, ki je vseh svojih osem točk dosegel v tem delu igre.

Po vrnitvi na igrišče je Dončić sicer najprej zgrešil dva prosta meta, nato pa navdušil z izjemno akcijo, ko je zavrtel Adebaya. Zatem je zadel še svojo prvo trojko in Dallas je prvič povedel z dvomestno razliko. Ko je bil po Lukovi podaji izza črte uspešen še Hardaway, so domači košarkarji vodili že za 15. Drugo četrtino so gostitelji zaključili s serijo 9:0. Tik pred koncem polčasa sta oba slovenska košarkarja zgrešila prodora, Dončić, ki je v prvem delu v statistiko vpisal 13 točk in po šest skokov ter podaj, pa se je ob tem zaradi nedosojene osebne napake tako razjezil, da je dobil tehnično.

Mavsi so odlično začeli drugi polčas. Takoj je po Dončićevi podaji Dorian Finney-Smith zadel za tri, po slabih treh minutah pa je Spoelstra že vzel minuto odmora, saj je Dallas drugi del odprl z delnim izidom 10:2. Duncan Robinson je takoj zatem prispeval prvo gostujočo trojko (iz 15. poskusa), toda razlika je še narasla. Vmes je za + 24 prvič letos trojko z zanj značilnim korakom nazaj zadel Dončić. Vročica je pred zadnjo četrtino zaostajala za 20. Ko je domača prednost nekoliko skopnela, je Carlisle vzel minuto odmora in na parket vrnil najboljše igralce na čelu z Dončićem.

Dobre tri minute pred koncem je bila razlika še deset, nato pa sta Finney-Smith in Maxi Kleber, ki je bil uspešen izza črte, povišala na znova varnih 15. Sicer se je dobro minuto pred koncem Miami približal na -9, za kaj več pa je zmanjkalo časa. Pred Dallasom so zdaj tri zaporedna gostovanja. Najprej bodo v nedeljo igrali v Chicagu. Miami v ponedeljek gosti Oklahomo City.

Lakersi z delnim izidom 9:0 končali tekmo v San Antoniu
San Antonio je še drugič v treh dneh gostil LA Lakerse. Prvaki so se morali tokrat precej bolj potruditi za zmago (103:109).

LeBron James je s trojnim dvojčkom poskrbel, da so Lakersi drugo sezono zapored dobili obe tekmi v San Antoniu. Foto: Reuters

Spursi so vodili večji del zelo izenačenega srečanja v AT&T Centru. Rudy Gay je dve minuti in pol pred koncem s košem in prostim metom poskrbel za vodstvo s 103:100. Trener Lakersov Frank Vogel je bil nezadovoljen zaradi slabe obrambe, v zadnjih dveh minutah pa njegovi izbranci niso dopustili niti točke več.

Anthony Davis je zadel trojko z leve strani po podaji LeBrona Jamesa. Po prodoru Jamesa je nato Kyle Kuzma potisnil žogo skozi obroč. Po zgrešenem poskusu DeMarja DeRozana je James potrdil zmago 28 sekund pred koncem.

Davis je prispeval 35 točk in 11 skokov, James pa se je izkazal s trojnim dvojčkom (26 točk, 11 skokov in 10 podaj).

Tekme 1. januarja:
DALLAS − MIAMI
93:83 (20:16, 26:15, 27:22, 20:30)
Dončić 27 (6/12 za dve, 3/10 za tri), 15 skokov in 7 podaj v 36 minutah, Hardaway 18, Finney-Smith 12, Richardson 11, Johnson in Burke po 8, Kleber 5, Powell in Brunson po 2; Adebayo 19 in 11 skokov, Bradley 15, Herro 11, Dragić 10 (3/5 za dve, 0/6 za tri), 5 skokov in 7 podaj v 29 minutah, Achiuwa 10, Olynyk 8, Robinson 5, Iguodala 3, Butler 2.

CHARLOTTE − MEMPHIS 93:108
Biyombo 16 in 12 skokov, Ball 15, Hayward in Ca. Martin po 14, Washington 10; Brooks 21, Anderson 18 in 11 skokov, Clarke 15, Valančiunas (10 skokov) in Dieng po 14, Bane 10.

DETROIT − BOSTON 96:93
Grant 24, Rose in Bey po 17, Jackson 11; Tatum 28, Brown 25, Smart 13, Teague 12.

BROOKLYN − ATLANTA 96:114
Durant 28, Irving 18 in 11 skokov, Harris 12; Hunter 23, Young 21, Collins 20, Capela (11 skokov) in Reddish po 12, Huerter 10.

MILWAUKEE − CHICAGO 126:96
G. Antetokounmpo 29 in 12 skokov, Forbes 18, Middleton 14, Portis 13 in 12 skokov, Holiday, DiVincenzo in Connaughton po 11; LaVine 16, Valentine 14, Carter in White po 12.

MINNESOTA − WASHINGTON 109:130
Beasley 21, Edwards in Reid po 17, Russell 14, Layman 12, McLaughlin 10; Beal 31 (12/20 iz igre), Bryant 18, Robinson 13, Neto 12, Hačimura, Avdija, Bertan in Lopez po 11.

SAN ANTONIO − LA LAKERS 103:109
Johnson 26 in 10 skokov, DeRozan 23, Gay 15, Murray 12, Mills 10; Davis 34 (13/26 iz igre) in 11 skokov, James 26, 11 skokov in 10 podaj, Schröder 15, Caldwell-Pope in Kuzma po 11.

DENVER - PHOENIX 103:106
Murray 31 (12/22 iz igre), Jokić 17 (7/13 iz igre), 11 podaj in 9 skokov, Millsap 15; Nooker in Ayton (11 skokov) po 22, Paul 21.

UTAH - LA CLIPPERS 106:100
Conley 33 (7/14 za tri), Mitchell 15, Favors 14 in 11 skokov; George 25 (5/13 za tri), Leonard 20 (8/19 iz igre), 16 skokov in 9 podaj, Ibaka 13, Zubac 12.