Dwyana Wada je domače občinstvo v Torontu pozdravilo s stoječimi ovacijami. Foto: Reuters

Medtem ko so v Zahodni konferenci že nekaj časa znani potniki v končnico, je bolj zanimivo na Vzhodu. Končnico sta si v nedeljo z zmagama zagotovila še Orlando in Brooklyn, tako da ostaja le še ena neznanka. Miami ima le še minimalne možnosti za uvrstitev med najboljših osem. Osmo mesto zaseda Detroit (39:41), ki ima zmago prednosti pred Charlottom in Miamijem (38:42).

Izjemno majhne možnosti Miamija
Miami se lahko uvrsti v končnico le z zmagama nad Philadelphio in Brooklynom, ob tem pa mora Detroit izgubiti tako z Memphisom kot New Yorkom. Eno izmed preostalih dveh tekem bi moral izgubiti tudi Charlotte, ki igra še s Clevelandom in Orlandom.

Danny Green je dosegel prvih pet točk v podaljšku, priigrane prednosti pa Toronto ni več izpustil iz rok. Foto: Reuters

Miami v tej sezoni ni našel recepta za Raptorse
Raptorsi so še četrtič v tej sezoni premagali Heate, ki so klonili četrtič zapored. V krčevitem boju za končnico so vknjižili najdaljši niz porazov te sezone. Srečanje je bilo sicer ves čas izjemno izenačeno. Gostom je v drugi četrtini uspela serija na krilih Hassana Whitesida za vodstvo 36:49, toda Toronto je hitro odgovoril z delnim izidom 10:0. Na odmor je Miami odšel s prednostjo sedmih točk. Z osmimi zaporednimi točkami je Kawhi Leonard v tretji četrtini poskrbel, da so se gostitelji popolnoma približali, le še eno točko pa je bilo razlike pred zadnjimi 12 minutami.

V podaljšku Miamiju zmanjkalo moči
Pet minut pred koncem je Leonard zadel izza črte za 96:93, a je sledil hiter odgovor Miamija. Podobno je bilo, ko sta do konca rednega dela ostali še dve minuti, ko je bil izza črte uspešen James Johnson za 99:102. Leonard je 58 sekund pred koncem s prostima metoma izenačil na 103, nato pa je zgrešil trojko, predtem je bil izza črte nenatančen Dwyane Wade, ki je metal iz obrata. Deset sekund je ostalo še Miamiju za napad za zmago, tik ob izteku 48. minute je Johnson metal trojko iz kota, a bil neuspešen.

Danny Green je podaljšek odprl s trojko, nato pa še položil za +5. Prednosti Toronto ni več izpustil. Wade je sicer s trojko prek roke Greena znižal na 108:106, s petimi zaporednimi točkami pa je dvome o zmagovalcu razblinil razigrani Pascal Siakam, ki je bil s 23 točkami, ki jim je dodal še deset skokov, prvi strelec srečanja. Toliko jih je dosegel tudi Norman Powell, 22 jih je dodal Leonard, Green pa 21, od tega sedem v podaljšku.

Najboljši strelec Miamija je bil z 21 točkami Wade. Bodoči član Hiše slavnih je ob svojem zadnjem gostovanju v Scotiabanka Areni ob prihodu na parket sredi prve četrtine dobil stoječe ovacije domačega občinstva. Johnson je dodal 18 točk, Dion Waiters pa 17. Dragić je na parketu prebil 39 minut, tudi ves čas v ključnih trenutkih, v statistiko pa je vpisal devet točk, pet skokov in šest podaj.

Terrence Ross in Evan Fournier se veselita uvrstitve v končnico. Foto: Reuters

Brooklyn in Orlando potrdila končnico
Brooklyn si je z drugo zaporedno zmago v gosteh v dveh večerih zagotovil prvi nastop v končnici po štirih letih. Netsi, ki so v soboto zmagali v Milwaukeeju, so tudi v Indianapolisu prikazali odlično predstavo (96:108).

Orlando je na nastop v končnici čakal vse od leta 2012. Dočakal ga je z zmago v Bostonu (108:116). Terence Ross je dosegel 26 točk, Nikola Vučević pa 25 in 12 skokov. Orlando je prvič po letu 1997 pometel s Celticsi.

Detroit ima kljub porazu še vedno vse v svojih rokah
Miami bi že izgubil vse možnosti za preboj med osmerico, če bi Detroit premagal Charlotte. Hornetsi so blesteli v prvem polčasu (42:60), ko je Kemba Walker prispeval 20 izmed 31 točk. Pistonsom se je uspelo približati, vendar so v zadnji četrtini popustili (91:104).

Charlotte je zdaj celo prehitel Miami na devetem mestu. Detroit ima še vedno usodo v svojih rokah. Zmagati mora proti odpisanima Memphisu in New Yorku.

Zmaga Dallasa po podaljšku brez Dončića
Luka Dončić je zaradi poškodbe izpustil tudi gostovanje v Memphisu, kjer je Dallas zmagal s 129:127 po podaljšku. Do konca sezone se bodo Mavericksi srečali še doma s Phoenixom in v gosteh s San Antoniem.

Nedeljske tekme:
TORONTO - MIAMI * 117:109
Siakam (10 skokov) in Powell (7/7 iz igre) po 23, Leonard 22, Green 21, Ibaka 12; Wade 21, Johnson 18, Waiters 17, Winslow 15, Whiteside 14, Dragić 9 (3/8 za dve, 1/4 za tri), 5 skokov in 6 podaj v 39 minutah.

CLEVELAND - SAN ANTONIO 90:112
Knight in Sexton po 16, Žižić 14; Aldridge 18 in 13 skokov, DeRozan, Bertans in Mills po 14.

MINNESOTA - OKLAHOMA CITY 126:132
Towns 35 (11/18 iz igre), Wiggins 24, Šarić 23 (5/9 za tri); Westbrook 27 (10/22 iz igre), 15 podaj in 10 skokov, George 27, Schröder 21.

DETROIT - CHARLOTTE 91:104
Smith 20, Griffin 16, Drummond 15 in 23 skokov; Walker 31 (11/29 iz igre), 8 skokov in 7 podaj, Kaminsky 24, Lamb 17.

INDIANA - BROOKLYN 96:108
Sabonis 17 in 12 skokov, Young 16, Bogdanović 13; Russell 20, Harris 19, LeVert 18.

MEMPHIS - DALLAS * 127:129
Holiday 30 (6/11 za tri), Wright 20 (8/17 iz igre), 13 skokov in 12 podaj, Dorsey (5/11 za tri) in Zeller po 15; Burke 24, Mejri 19 in 9 skokov, Jackson in Finney Smith (12 skokov) po 16.