Luka Rupnik je bil razigran v Rigi. V 18 minutah je dosegel 19 točk, zadel je tri trojke. Foto: www.alesfevzer.com
Janis Timma je zadel štiri trojke. Razigral se je v zadnji četrtini. Foto: EPA
Latvijci v zadnji četrtini strli slovenske košarkarje

Za Slovenijo je to peti poraz v sedmih tekmah, kar pomeni, da so njene možnosti za uvrstitev na svetovno prvenstvo na Kitajskem zdaj le še teoretične. Najboljša posameznika pri Sloveniji sta bila Luka Rupnik z 19 točkami in kapetan Gašper Vidmar, ki jih je zbral 12. Poleg sedmih skokov je tudi izgubil pet žog.
Slovenija je bila v Rigi precej bližje zmagi, kot kaže končni izid. Latvijci so si odločilno prednost priigrali v zadnji četrtini, ki so jo dobili s 25:14. V ključnih trenutkih so izbranci Rada Trifunovića naredili nekaj neverjetnih napak, ki so jih gostitelji izkoristili.
Latvijci zapravili prednost devetih točk
Po izenačeni prvi četrtini (17:16) je Janis Blums v 16. minuti s trojko povišal na 31:22. Slovenci so bili ob odmoru znova povsem zraven (40:36). V tretji četrtini je Anthony Randolph zadel dva prosta meta za vodstvo Slovencev (47:51), ki pa ni trajalo dolgo.

Timma prevesil tehtnico na stran gostiteljev
Zadnja četrtina se je začela z neodločenim izidom (60:60). Gostitelji so ušli s sedmimi zaporednimi točkami. Razigral se je Janis Timma, ki je zadel izza črte, nato pa je še z zabijanjem zaključil protinapad. Slovenija se je vrnila v igro in se v 36. minuti približala na 69:68. Imela je celo priložnost za vodstvo, toda Vidmar ni bil dovolj natančen s črte prostih metov, Blaž Mesiček je zgrešil polaganje, Vlatko Čančar pa je praktično podaril napad gostiteljem, iz katerega so prišli do vodstva 75:69. Razigrani Timma je zadel še eno trojko in povišal na 78:69 tri minute pred koncem. V zadnjih minutah so gostitelji znali zadržati prednost.

Zelo spremenjeni zasedbi leto dni po EP-ju
Na lanskem evropskem prvenstvu sta ekipi odigrali lepotico prvenstva, ki je po dramatičnem dvoboju pripadla Sloveniji. Obe reprezentanci sta bili tokrat precej oslabljeni. Pri Sloveniji so glede na lanski dvoboj manjkali Goran Dragić, Luka Dončić, Klemen Prepelič, Jaka Blažič, Aleksej Nikolić in Žiga Dimec, pri Latviji pa Kristaps Porzingis, Davis Bertans, Rolands Smits in Žanis Peiners, ki so 12. septembra 2017 skupaj dosegli več kot dve tretjini točk ob rezultatu 103:97.

Ukrajinci šokirali Špance
Ukrajina je v tej skupini presenetljivo premagala Španijo s 76:65, Turčija pa je bila z 79:69 boljša od Črne gore. Španija ostaja na vrhu lestvice skupine I s šestimi zmagami, Turčija in Latvija jih imata pet, Slovenija pa je zadnja z dvema zmagama in petimi porazi. Na SP bodo odpotovale prve tri reprezentance.

Trifunović: Strelnieks in Timma jeziček na tehtnici
"Želje, volje in energije igralcem ni manjkalo, hoteli so zmagati, vendar se nam ni izšlo. Malo nas je tepel sodniški kriterij v drugem polčasu, ki je dovoljeval zelo grobo igro pod košema, po drugi strani pa je imela Latvija dva razpoložena evroligaška igralca, Strelnieksa in Timma, ki sta bila jeziček na tehtnici," je poudaril selektor Trifunović.

Vidmar: Zmaga je bila dosegljiva
Kapetan Vidmar je dodal: "Želja ni bila sporna, borbenost tudi ne, žal pa smo naredili preveč nepotrebnih napak in v odločilnih minutah izgubili nekaj žog, ki jih ne bi smeli. Škoda, saj je bila zmaga dosegljiva. Tudi iz takšnega poraza se moramo nekaj naučiti, dvigniti glave in skušati v ponedeljek odigrati čim bolje."

V ponedeljek Turki v Stožicah
Slovenija bo v septembrskem ciklu kvalifikacij za SP odigrala še eno tekmo. V ponedeljek, 17. septembra, torej točno eno leto po zgodovinskem uspehu, se bo v Stožicah pomerila s Turčijo.