Domen Lorbek prodira mimo Mantasa Kalnietisa. Lorbek je bil z 18 točkami najučinkovitejši Slovenec. Foto: Aleš Fevžer
Slovenija
Slovenci (na fotografiji Jaka Klobučar) so na 13 pripravljalnih tekmah osemkrat zmagali, medtem ko je Litva na trinajstih pripravljalnih tekmah doživela prvi poraz šele v Stožicah. Foto: Aleš Fevžer
Jure Zdovc
Jure Zdovc je bil zadovolnejši kot v petek proti Braziliji. Foto: Aleš Fevžer
Uroš Slokar
Slovenija je spet prepričljivo izgubila skok (28:38), kar pa tokrat ni bilo usodno. Foto: Aleš Fevžer
Slovenija ugnala evropske podprvake

Slovenci so pred približno 11.000 navijači v Stožicah vodili večji del tekme, največ za devet točk na začetku drugega polčasa (44:35, 48:39).

Slovenija je sredi zadnje četrtine povedla s +7 (67:60), a so se Litovci, ki so igrali brez Jonasa Valančiunasa, s trojkami vrnili v igro in dve minuti pred koncem izenačili na 71:71. Sledila je raztrgana končnica, v kateri je odločilno trojko zadel Jaka Klobučar. Prvi strelec tekme je bil sicer Domen Lorbek (18).

Slovenija na odmor s +7
Prva četrtina je bila izenačena, Slovenci so se sredi nje po dveh zaporednih trojkah (Edo Murić, Jure Balažič) in košu Domna Lorbka v 8. minuti odlepili na 16:10. Litva je zapravila še nekaj napadov, a tega Zdovčevi varovanci niso znali še bolje izkoristiti, tako da je bilo po prvih desetih minutah +3 (16:13). Slovenija je v drugem delu uspešno branila nekaj točk prednosti. Po štirih zaporednih točkah Uroša Slokarja je semafor v 17. minuti kazal 34:27, kar je bila najvišja prednost do takrat. Slokar je na drugi strani atraktivno podelil še blokado Mantasu Kalnietisu, vendar so nato Slovenci zapravili napad. Varovanci Jureta Zdovca so na glavni odmor odšli s +7, potem ko je prosta meta zadel Lorbek.

Litva do minipreobrata
Drugi polčas je s košem odprl Alen Omić (44:35). Dobro je kazalo tudi dve minuti pozneje, ko je Lorbek zadel za 48:39, nato pa se je ustavilo. Litva je pri izidu 50:44 v 25. minuti naredila delni izid 8:0, tako da je moral Zdovc vzeti minuto odmora. Ta je pomagala, saj je Murić takoj zadel trojko (53:52). Slovenci so pred zadnjo četrtino ohranili točko prednosti (54:53).

Klobučar zadel zmagovito trojko
Zadnji del so bolje začeli Litovci (57:54), a je Slovenija nanizala sedem točk zapored (61:57), pri čemer jih je pet dosegel Jure Balažič. Po litovski minuti odmora je Lorbek zadel trojko za 64:57. A je z enako mero vrnil Darius Lavrinovič. Razpoloženi Lorbek je s košem in prostim metom znova poskrbel za +7 (67:60). Litva se pričakovano ni predala. Trojke Jonasa Maciulisa, D. Lavrinovića in Kalnietisa so dve minuti pred koncem prinesle izenačenje na 71. Zdovc je vzel minuto odmora. Sledila sta zapravljena napada na obeh straneh, nato pa je 55 sekund pred koncem Jaka Klobučar zadel trojko (74:71). Na drugi strani je Kalnietis zadel en prosti met (74:72), po zgrešenem poskusu Murića pa je tudi Motiejunas pet sekund pred sireno zgrešil met za podaljšek.

Odhod na Kanarske otoke v nedeljo ob 19.00
Slovenija bo v nedeljo ob 19.00 odletela proti Kanarskim otokom, kjer jih v torek ob 20.00 (prenos na TVS 2) v Las Palmasu čaka pripravljalna tekma z ZDA. Slovenci prvenstvo odpirajo štiri dni pozneje (30. 8.) z obračunom proti Avstraliji. V zadnji tekmi skupinskega dela se bodo 4. septembra pomerili tudi z Litvo.

Zdovc določil potnike za Španijo: doma ostaja Rebec
Selektor Zdovc je po tekmi z Litvo določil dvanajsterico, ki bo odpotovala na svetovno prvenstvo. Slovenske barve bodo branili Jure Balažić, Uroš Slokar, Klemen Prepelič, Edo Murić, Jaka Blažić, Miha Zupan, Goran Dragić, Zoran Dragić, Domen Lorbek, Jaka Klobučar, Aleksej Nikolić in Alen Omić. Doma ostaja Matic Rebec.

Jure Zdovc:
"Fantom čestitam za zmago. Imeli smo znova težave s skokom. Nismo dovolj dobro zapirali visokih tekmecev, razen v zadnji četrtini, v kateri je imela Litva le en skok v napadu. Zadovoljen sem s pristopom igralcev do tekme, še vedno pa delamo preveč napak, ki jih morda večina ne opazi, vendar so ključne in spremenijo potek tekme. Na koncu šteje zmaga in to je najpomembnejše. Maticu Rebcu sem se zahvalil za sodelovanje, a glede na to, da je do prvenstva še nekaj časa, da imamo še eno tekmo in nekaj treningov, sem mu dejal, da naj ostane v pripravljenosti."

Domen Lorbek: "Lahko smo zadovoljni z današnjo predstavo. Nismo imeli večjih padcev v igri, dobro smo igrali v obrambi, saj je tekmec dosegel le 72 točk, dobili pa smo tudi igro po globini. Po mojem mnenju smo prikazali celo najboljšo obrambo v pripravljalnem obdobju. Vidi se, da smo na pravi poti in da smo začeli verjeti v sistem."