Dončić je znova blestel v American Airlines Centru. V tem tednu je dokazal, da bi si zaslužil igrati na tekmi All Star v Charlottu 17. februarja. Foto: Reuters

19-letnik je za točko izboljšal prejšnji strelski rekord v Ligi NBA, ki ga je dosegel 28. decembra v New Orleansu. Najboljši slovenski športnik preteklega leta je prvi trojni dvojček dosegel v ponedeljek v Milwaukeeju, ko so Mavericksi prav tako izgubili. Tokrat se je zapisal v zgodovino s prvim najstniškim dvojčkom s 30 točkami v zgodovini Lige NBA. Najmlajši pred Luko s tovrstnim dosežkom je bil LeBron James, ki mu je to uspelo, ko je bil star 20 let in 100 dni. Dončić bo 20 let dopolnil 28. februarja.

Leonard blestel v končnici
Kljub zvezdnemu večeru slovenske senzacije se je zadnji smejal Kawhi Leonard. Prispeval je 33 točk in 10 skokov za Raptorse, ki so odlično odigrali končnico.

Trener Rick Carlisle je imel Dončića na parketu 36 minut, kar je največ izmed vseh igralcev Dallasa. Ko je najstnik sedel na klopi, so se Raptorsi razleteli po parketu. Tudi 128 sekund počitka v zadnji četrtini je bilo dovolj za preobrat. Foto: Reuters

Gostitelji so znova zelo slabo začeli srečanje in ob odmoru zaostajali z 58:70. Velika vrnitev jim je uspela v tretji četrtini, ki so jo dobili kar s 30:15. Sredi zadnje četrtine so Mavsi še vodili s 106:101, Leonard pa je z devetimi točkami v končnici zrežiral preobrat. Toronto je z delnim izidom 22:14 končal tekmo in ostaja za petami vodilni ekipi Vzhoda Milwaukeeju.

Leonard, ki je poleti prišel iz San Antonia, bo igral v začetni peterki na tekmi All Star. 22-krat zapored je presegel 20 točk, rekord Toronta ima še vedno Vince Carter, ki mu je ta dosežek uspel 23-krat zapored.

Dallas znova slabo odprl srečanje
Gostitelji so v prvem polčasu zadnjič vodili po minuti igre, ko je Dončić z lebdečim polaganjem zadel za 5:3. Pascal Siakam, Kyle Lowry in Leonard so s tremi zaporednimi trojkami poskrbeli za 11 točk naskoka Raptorsov po petih mintah (7:18).

Vrnitev Dallasa se je začela z "alley-oop" akcijo, Dončić je podal do Dennisa Smitha Jr., ki je z zabijanjem dvignil gledalce na noge. Mavsi so se razigrali v napadu in po 12 minutah so zaostajali le še za šest točk. Lowry je prehitel sireno s trojko z devetih metrov (32:38).

Kawhi Leonard je motor igre Toronta. Že naslednji teden lahko doseže klubski rekord po številu zaporednih tekem s preseženimi 20 točkami. Raptorsi so z njim resni kandidati za prvo mesto na Vzhodu. Foto: Reuters

Toronto v odličnem položaju ob odmoru
Na začetku druge četrtine je Dirk Nowitzki zadel še svojo drugo trojko na tekmi. Gostitelji nato več kot tri minute niso dosegli niti točke, ko je Dončić sedel na klopi. Leonard je povišal prednost Raptorsov na 13 točk (50:63). Dončić je do odmora prispeval 17 točk, 7 skokov in 5 podaj in znova je dišalo na trojni dvojček. Vseeno obramba Mavericksov ni bila dobra in zaostanek po prvem polčasu je znašal 12 točk (58:70).

Dončić zrežiral preobrat v tretji četrtini
Drugi polčas so gostitelji odprli odločno. Harrison Barnes je bil natančen izza črte, DeAndre Jordan pa je uspešno polagal po podaji Dončića. Gostje niso našli pravega ritma in Smith Jr. je s trojko sredi tretje četrtine poskrbel za prvo vodstvo Dallasa po uvodni minuti (75:74). Konec tretje četrtine je znova minil v znamenju slovenskega najstnika, ki je bil najzaslužnejši za vodstvo z 88:85 po 36 minutah.

Zanimajo me le zmage. Trojni dvojček je bil vsekakor poseben, še bolj pa bi bil v primeru naše zmage.

Luka Dončić

Vse akcije so se vrtele okrog najstnika
Na začetku zadnje četrtine je polaganju dodal še prosti met ob prekršku Normanna Powella za 97:93. V naslednji akciji je Dorian Finney-Smith blokiral met Freda VanVleeta, Dončić pa je krenil v protinapad in žogo silovito zabil skozi obroč. Z akcijo od "obale do obale" je povišal na 99:93. Vse akcije so se odvijale okoli njega. Ko ga je skušal pokriti Serge Ibaka, je stopil korak nazaj in zadel za tri točke za 104:99 osem minut pred koncem.

Raptorsi sijajno končali tekmo
Trener Rick Carlisle mu je namenil dve minuti in osem sekund počitka. Raptorsi so to takoj unovčili, s košem in prostim metom Siakama so povedli (108:111). Končnica je pripadla gostom. Danny Green in Leonard sta s polaganjema zagotovila odločilno prednost. Barnes je minuto in 20 sekund pred koncem zgrešil oba prosta meta, kar je bilo usodno za Mavse. Še zadnja priložnost za priključek je ostala neizkoriščena. V zadnji minuti so Raptorsi proste mete izvajali zelo dobro in prednost jim je uspelo zadržati do zadnjega piska sirene.

James Harden je potopil Orlando v zadnji četrtini. Foto: Reuters

Harden zrežiral preobrat ob vrnitvi Paula
Zelo napeto je bilo znova v Toyota Centru, kjer je Houston po preobratu premagal Orlando s 103:98. Gostje iz Floride so vodili že s 76:61 sredi tretje četrtine. V odločilnih trenutkih je znova blestel James Harden (40 točk in 11 skokov).

Minuto in 15 sekund pred koncem je zadel trojko po podaji Kennetha Farieda za vodstvo Raket z 98:95. Po zgrešeni trojki Terrencea Rossa je bil natančen še po značilnem koraku nazaj s petih metrov. Houston je zadnjo četrtino dobil kar z 29:16. Harden je že 23-krat zapored presegel mejo 30 točk. Po 17 tekmah odmora zaradi poškodbe se je vrnil Chris Paul in prispeval 12 točk in 6 podaj.

Izjemni George zasenčil tudi trojni dvojček Westbrooka
Navijači so znova vzklikali "MVP" v Chesapeake Energy Arena. Tokrat pohvale niso bile namenjene Russellu Westbrooku, ki je prispeval 16. trojni dvojček sezone (13 točk, 13 skokov in 11 podaj), ampak Paulu Georgu, ki je s 36 točkami in 13 skoki zagotovil Oklahomi zmago nad Milwaukeejem s 118:112. V zadnji minuti je zadel ključno trojko 48 sekund pred koncem in nato dodal še dva prosta meta.

Stephenson "igral na kitaro" v Staples Centru
LA Lakersi so imeli precej težav tudi z zadnjeuvrščenim Phoenixom. Na začetku zadnje četrtine so se izbranci nekdanjega slovenskega selektorja Igorja Kokoškova približali na 90:84, potem pa so Jezerniki prišli do odločilne prednosti z delnim izidom 14:4.

Lance Stephenson je nanizal 10 točk, dvakrat je bil natančen izza črte in gledalce je navdušil z igranjem na kitaro. Kar štirikrat zapored je s svojim značilnim veseljem po košu poskrbel za sijajno vzdušje v Staples Centru. Center Ivica Zubac je za zmago s 116:102 prispeval 24 točk in 16 skokov. Brez LeBrona Jamesa imajo Lakersi le šest zmag na 16 tekmah. Na treningih je že prisoten, morda bi se lahko vrnil naslednji teden. Trener Luke Walton se zaveda, da jim brez Jamesa ne bo uspelo držati priključka do osmega mesta na zelo izenačenem Zahodu.

Nedeljske tekme:
DALLAS ‒ TORONTO 120:123
Dončić 35 (14/24 iz igre, 3/9 za tri, prosti meti 4/6), 12 skokov in 10 podaj v 36 minutah, Barnes 14, Smith Jr. in Finney Smith po 13, Matthews 12, Jordan 11 in 9 skokov, Powell 8, Nowitzki 7 (2/2 za tri), Brunson 4, Broekhoff 3; Leonard 33 (10/23 iz igre), Lowry 19 (5/10 za tri) in 9 podaj, Siakam 14, VanVleet 13 (3/4 za tri), Ibaka 11 in 11 skokov, Green 10 (2/3 za tri), Powell in Wright po 9, Anunoby 5.

CHICAGO ‒ CLEVELAND 101:104
Markkanen 21 (4/7 za tri), LaVine 17 in 12 skokov, Lopez 16, Selden 15; Burks in Clarkson (8/11 iz igre), Osman 17 in 8 skokov, Dellavedova 16.

LA CLIPPERS ‒ SACRAMENTO 122:108
Harrell 25 (11/13 iz igre), Harris 18, Gilgeous Alexander 17, Beverley 16, 10 skokov in 8 podaj; Fox 21, Bogdanović 19.

OKLAHOMA CITY ‒ MILWAUKEE 118:112
George 36 (12/21 iz igre, 8/12 za tri) in 13 skokov, Grant 16, Ferguson 15, Adams in Schröder po 14, Westbrook 13 (5/20 iz igre), 13 skokov in 11 podaj; Antetokounmpo 27 (8/22 iz igre) in 18 skokov, Middleton 22, Lopez 19, Brogdon 18.

HOUSTON ‒ ORLANDO 103:98
Harden 40 (14/27 iz igre, 4/12 za tri), 11 skokov in 6 podaj, Gordon 16, Faried (10 skokov) in Paul po 12; Gordon 23 in 10 skokov, Vučević 19 in 17 skokov, Fournier 18.

MINNESOTA ‒ UTAH 111:125
Wiggins 35 (13/23 iz igre), Towns 22, Bayless 19 (4/6 za tri); Mitchell 29 (10/22 iz igre), Rubio 18, Gobert 17 (7/8 iz igre).

SAN ANTONIO ‒ WASHINGTON 132:119
Aldridge 30 (12/21 iz igre) in 9 skokov, Bertans 21 (5/8 za tri), White in Forbes po 16; Beal in Satoransky po 21, Ariza 20.

NEW YORK ‒ MIAMI 97:106
Hardaway 22, Burke 16; Ellington 19, Wade 15, Whiteside (16 skokov) in J. Johnson po 13.

LA LAKERS ‒ PHOENIX 116:102
Caldwell Pope in Zubac (16 skokov) po 24, Ingram 22 (9/11 iz igre), Stephenson 17 (3/5 za tri); Booker 21, Oubre 17, Bridges 16.