Prvo ime tekme med Fenerbahčejem in Realom je bil 29-letni ameriški center/krilo Ekpe Udoh, ki je dosegel 18 točk. Dodal jim je še 12 skokov in osem podaj za statistični indeks 36. V eni od akcij ga je poskušal ustaviti tudi slovenski košarkarski biser Luka Dončić, ki pa se v 17 minutah ni vpisal med strelce. Foto: EPA
Sergio Llull
Sergio Llull je bil z 28 točkami prvi strelec tekme, a to je bila zanj kaj slaba tolažba. Foto: Reuters
Vassilis Spanoulis
Legenda Olympiacosa Vassilis Spanoulis je bil do zadnje četrtine skorajda "neviden", nato pa je od 33. minute naprej dosegel deset od svojih 14 točk. Spanoulis je prispeval tudi trojko za vodstvo s 74:73. 34-letni branilec je bil z Olympiacosom že dvakrat prvak Evrolige (2012, 2013). Foto: EPA
Georgios Printezis
Georgios Printezis prodira mimo Viktorja Hrjape in Miloša Teodosića. Tudi Printezis je bil s 14 točkami eden od junakov zmage Olympiacosa. Foto: EPA
Dončić in Real nista bila kos Fenerbahčeju
V finalu Evrolige Fenerbahče in Olympiacos

dvorane Sinan Erdem ni dobro znašel, njegov Real pa je ostal brez finala Evrolige. Fenerbahče je bil boljši s 84:75.

V nedeljskem finalu bo Fenerbahče igral z Olympiacosom, ki je v prvem petkovem polfinalu z 82:78 ugnal moskovski CSKA. Slovenski ljubitelji košarka so na večerni tekmi morda preveč pričakovali od najstnika Luke Dončića, ki pa se ni vpisal med strelce. Bil je v prvi peterki, skupaj igral 17 minut, zgrešil pa vseh šest metov iz igre.

V 14. minuti že +13
Fenerbahče je odlično odprl tekmo. Povedel je z 9:2, po trojki Bobbyja Dixona v 7. minuti pa s 17:7. Prva četrtina se je končala z 21:13. Nikola Kalinić je v 14. minuti s trojko povišal na +13 (26:13), kar je bila najvišja prednost dotlej.

Delni izid 11:0
Trener Reala Pablo Laso je vzel minuto odmora. Pri nerazpoloženih Madridčanih sta vse točke do takrat dosegla Sergio Llull (11) in Gustavo Ayon (2). Lekcija Lasa je pomagala, saj so njegovi varovanci v naslednjih dveh minutah naredili delni izid 11:0 (trojke so zadeli Llull, Thompkins in Anthony Randolph) za 26:24. A končnica polčasa je spet pripadla "Fenerju". Bogdan Bogdanović je s trojko v 20. minuti poskrbel za 42:32, ob odmoru je bilo 44:34.

Obradovićevi varovanci niso popuščali
Zasedba Želja Obradovića tudi po odmoru ni popuščala. Po petih zaporednih točkah Kostasa Sloukasa v 26. minuti je povedla z 52:37, po treh četrtinah je vodila s 63:50. Ko je Luigi Datome v 33. minuti zadel trojko za +16 (68:52), je že zadišalo po finalu. A Real je nato naredil delni niz 8:0 (68:60), tako da je Obradović vzel minuto odmora. Ta je pomagala, saj so njegovi varovanci izpeljali nekaj uspešnih akcij. Po atraktivnem zabijanju igralca tekme Ekpeja Udoha pa je semafor tri minute pred koncem kazal +13 (77:64). Laso je vzel minuto odmora, ki pa ni prinesla preobrata.

Po 9:9 so se "Moskovčani" odlepili
V prvi tekmi dneva med branilcem naslova CSKA-jem in Olympiacosom sta bili moštvi poravnani do 9:9, nato pa je CSKA naredil delni izid 9:1. Miloš Teodosić, ki ni začel tekme, je v tem nizu dal pet točk. Moskovčani so tudi v drugi četrtini nadaljevali odlično. Razpoloženi Teodosić je z dvema zaporednima trojkama in zadetim prostim metom poskrbel za +12 (37:25) v 19. minuti.

CSKA povedel s 40:27
Teodosić (skupaj 15 točk) je 40 sekund pred koncem zadel še eno trojko za 40:27, a se je Olympiacos izjemno vrnil. Po trojkah Vangelisa Mantzarisa in Dimitriosa Agravanisa v zadnjih sekundi prvega polčasa je semafor od odmoru kazal "le" 40:33.

Mantzaris in Agravanis Olympiacos "vrnila v igro"
CSKA se je ob koncu tretje četrtine, v 28. minuti, odlepil na 60:49, a je Olympiacos spet pokazal trdoživost. Po dveh zaporednih trojkah Mantzarisa in eni Agravanisa, le sekundo pred iztekom četrtine, je semafor kazal 64:60. Agravanis je nato z zadetima prostima metoma na začetku zadnjega dela Grke približal le na -2 (64:62).

Spanoulis zadeval, ko je bilo najtežje
V 36. minuti pa je Vassilis Spanoulis, ki pred tem ni bil razpoložen, s prodorom izenačil na 69:69. Isti igralec je manj kot dve minuti pred koncem s trojko preko Viktorja Hrjape poskrbel za vodstvo Olympiaciosa (74:73). Po minuti odmora je Nando De Colo zapravil napad, na drugi strani pa je Khem Birch (podaja Spanoulisa) zabil za 76:73. Teodosić je s trojko izenačil, a je 40 sekund pred sireno s trojko vrnil Erick Green (79:76). Teodosić je nato zadel en prosti met (77:79). Olympiacos je zapravil napad, Teodosić je stekel v protinapad in šest sekund pred koncem zgrešil trojko. Žogo je ujel Spanoulis, nad njim je bila narejena osebna napaka. Branilec Olympiacosa je zadel en prosti met. Vse upe Moskovčanov je sekundo pred koncem s prostih metov zatrl Green.

EVROLIGA - ZAKLJUČNI TURNIR, Carigrad
CSKA Moskva - OLYMPIACOS
78:82 (18:12, 22:21, 24:27, 14:22)
Teodosić 23, De Colo 16, Jackson 12, Hines 8, Augustine, Higgins 6, Hrjapa 3, Kurbanov in Voroncevič 2; Printezis, Papanikolau in Spanoulis po 14, Mantzaris 12, Agravanis in Green 8, Milutinov 5, Birch 4, Papapetrou 3.

Prosti meti: 28/34; 18/23
Met za dve: 16/38; 11/35
Met za tri: 6/16; 14/33
Skoki: 32; 40

FENERBAHČE - Real Madrid
84:75 (21:13, 23:21, 19:16, 21:25)
Udoh 18, 12 skokov in osem podaj, Bogdanović 14, Kalinić in Vesely 12, Dixon in Sloukas po 9, Datome 8, Nunnally 2; Llull 28, Carroll 21, Dončić 0 (met 0/6), 2 skoka in 3 podaje v 17 minutah, Thompkins 8, Randolph 7, Hunter 6, Taylor 3, Ayon 2.

Prosti meti: 19/21; 16/19
Met za dve: 22/37; 13/31
Met za tri: 7/19; 11/26
Skoki: 33; 21

Finale (20.00) in tekma za tretje mesto (17.00) bosta v nedeljo.