Uradna tovarniška ekipa Ducati Lenovo Team je postala najboljša zasedba v MotoGP-ju v sezoni 2021. Foto: AP

Dirko so sicer prekinili in predčasno končali dva kroga pred koncem, ko je padel domači dirkač Miguel Oliveira (KTM). Obveljali so izidi, zapisani po 23. krogu od skupno predvidenih 25. Pet krogov pred koncem je v pesku končal tudi novopečeni svetovni prvak Francoz Fabio Quartararo (Yamaha), ki si je premierni naslov v elitnem motociklističnem razredu zagotovil na zadnji dirki v Misanu. Za Francoza je bila to sploh prva ničla v sezoni, Bagnaia pa je dosegel tretjo zmago letos.

Francesco Bagnaia, svetovni prvak v razredu Moto2 za sezono 2018, je prvo zmago v MotoGP-ju slavil na VN Aragona v Alcanizu, takoj zatem pa je bil najhitrejši še na VN San Marina v Imoli. Foto: AP

Najboljša ekipa leta – Ducati

Ducati si je z dvema uvrstitvama na stopničke v Portimau zagotovil konstruktorski naslov za sezono 2021. V seštevku SP-ja je tako Quartararo ostal pri 267 točkah, drugi Bagnaia pa jih ima zdaj 227.

"Opravili smo izjemno delo, izjemen vikend, mogoče celo moj najboljši v MotoGP-ju. Izredno sem zadovoljen, presrečen sem. Prestrašila me je rdeča zastava, toda na srečo so vsi v redu, tako da sem zadovoljen tudi zaradi tega. Osvojili smo konstruktorski naslov, kar je za nas izredno pomembno," je po tretji zmagi kariere v MotoGP-ju povedal 24-letni Torinčan. Skupno tretji je s 195 točkami Joan Mir.

3. S. GARCIA     ŠPA/gasgas        168

Acosta je s tem postal tudi novi svetovni prvak v najšibkejšem motociklističnem razredu. Premierni naslov svetovnega prvaka je osvojil pri vsega 17 letih starosti.

Drugo in tretje mesto na dirki sta šli v Italijo, Andrea Migno (Honda), startal je s 16. mesta, se je uvrstil pred rojakom Niccolom Antonellijem (KTM).

Acosta, ki je štartal šele s 14. mesta, je ugnal prvega izzivalca za naslov, Italijana Dennisa Foggio (Honda), in postal drugi najmlajši svetovni prvak po Italijanu Lorisu Capirossiju (1990). Foggia se je namreč v zadnjem krogu znašel na tleh, potem ko ga je zadel Južnoafričan Darryn Binder (Honda).

Acosta je slavil zmago v seštevku z 259 točkami, Foggia je drugi z 213 točkami, Španec Sergio Garcia (GasGas), ki je prav tako padel, je tretji s seštevkom 168 točk.

Avstralec tik pred naslovom v Moto2

V Portimau na jugu Portugalske se je kot zadnja odpeljala dirka v razredu Moto2, kjer je slavil Avstralec Remy Gardner pred Špancem Raulom Fernandezom. Posledično je prvi skorajda že postal novi svetovni prvak, saj pred zadnjo dirko sezone vodi za 23 točk, torej ga Španec lahko prehiti le v primeru zmage in sočasnega Gardnerjevega odstopa.