22. julij 2020 ob 22.44 po krajevnem času, 23.44 po slovenskem: kapetan Liverpoola Jordan Henderson dvigne angleško krono, prvo v klubski zgodovini po letu 1990. Foto: Reuters

Za varovance Jürgena Kloppa, ki so si po fantastični sezoni že pred časom zagotovili naslov prvaka – sploh prvega za rdeče po letu 1990 –, je bil derbi bolj revijalnega pomena, precej pomembnejši je bil izkupiček točk ekipi Franka Lamparda, ki se še vedno bori za Ligo prvakov.

Modri s Stamford Bridgea so imeli lepo priložnost, da si že krog pred koncem prvenstva zagotovijo nastope v najelitnejšem evropskem nogometnem tekmovanju za naslednjo sezono, za to pa so potrebovali vsaj točko v mestu Beatlov, kar bi pomenilo, da jih Leicester City ne more več ujeti. A na koncu se jim ni izšlo.

Liverpool in Chelsea sta sicer igrala 186. medsebojni obračun v vseh tekmovanjih. Precej uspešnejši so rdeči, ki so slast zmage okusili 81-krat, 64-krat so se veselili Londončani, 41-krat pa so se tekme končale brez zmagovalca.

Mladi Trent Alexander-Arnold je vrhunsko izvedel prosti strel in zadel za 2:0. Foto: Reuters

Rdeči so se Kepe lotili s tremi 'bombami'
Gostitelji so za slovo od Anfielda odigrali najboljši polčas v letošnji sezoni. Čeprav so za odtenek bolje derbi začeli Londončani, so bili rdeči tisti, ki so začeli vršiti večji pritisk, ta pa se jim je obrestoval v 23. minuti, ko se je na sredini igrišča do žoge dokopal Naby Keita, krenil proti golu in jo s silovitim strelom zabil v gol. Vratar Kepa Arrizabalaga ni imel niti najmanjših možnosti. Kakor tudi ne ob natančno izvedenem prostem strelu Trenta Alexandra-Arnolda 15 minut pozneje. 21-letni angleški bočni branilec je zavrtinčil žogo in jo poslal v desni zgornji kot. V 43. minuti so rdeči povedli že s 3:0. Odbito žogo po predložku iz kota je s sedmih metrov pod prečko poslal Georginio Wijnaldum.

Po tretjem golu je pritisk rdečih nekoliko pojenjal, kar so Londončani izkoristili globoko v sodnikovem dodatku prvega polčasa, ko je Alissonov odbitek po strelu Williana iz neposredne bližine v mrežo nabil Olivier Giroud. 3:1.

Takole je Roberto Firmino, ki v Premier ligi zadetke za Liverpool dosega predvsem v gosteh, z glavo premagal Kepo Arrizabalago za 4:1. Foto: Reuters

Zadetki kar deževali
Festival zadetkov se je nadaljeval tudi v drugem polčasu. V deseti minuti nadaljevanja je Alexander-Arnold z desne strani pred vrata poslal natančen predložek, z glavo ga je v zadetek spremenil Roberto Firmino. Chelsea je po dobri uri igre vendarle znova zadel, rezervista Christian Pulisic in Tammy Abraham sta lepo izigrala domačo obrambo, 22-letni angleški napadalec je rutinirano ugnal vtekajočega Alissona. 4:2. Še tretjič je moral Brazilec po žogo v svojo mrežo v 73. minuti, ko ga je po samostojnem vložku ugnal Pulisic. Ko je že kazalo, da se utegnejo Londončani vrniti, pa je v njihovi mreži odjeknila 'petarda': rezervist Alex Oxlade-Chamberlain je po podaji Andyja Robertsona z leve strani neovirano sprožil z dobrih desetih metrov za končnih 5:3.

30-letnega čakanja konec 22. julija ob 23.44
Po koncu tekme se je začelo nestrpno čakanje na slavnostni dogodek: dvig premierligaške lovorike oziroma angleške krone, ki je Liverpoolčani niso osvojili vse od leta 1990. 30-letnega čakanja je bilo vendarle konec, ob 23.44 je lovoriko visoko vznak dvignil kapetan Jordan Henderson in rajanje do jutranjih ur se je lahko začelo. Aktualni evropski prvaki so v sezoni 2019/20 osvojili še evropski superpokal in naslov svetovnega klubskega prvaka.