Mohamed Salah, najbrž najboljši nogometaš na svetu, je v prvem polčasu dvakrat zatresel mrežo Manchester Uniteda, že v uvodu nadaljevanja je dosegel hat-trick. Foto: AP
Liverpoolčani so se poigravali z rdečimi vragi na Old Traffordu. Foto: AP

Streznitev po velikem preobratu v Ligi prvakov, ko je rdečim vragom uspelo ugnati Atalanto s 3:2, je sledila zelo hitro. In boleče. Varovanci Oleja Gunnarja Solskjaerja so bili popolnoma nemočni na obračunu z večnimi tekmeci iz mesta Beatlov.

Ti so že do odmora napolnili mrežo gostiteljev, ki nikakor niso našli recepta za hitro in kombinatorno igro nasprotnika, za nameček so si tudi v obrambi privoščili kopico napak.

Šlo je sicer za 236. medsebojni obračun najuspešnejših angleških klubov v zgodovini. Uspešnejši so še vedno rdeči vragi, ki so slavili 89-krat, 79-krat so bili boljši Liverpoolčani, medtem ko se je 68 tekem končalo brez zmagovalca.

Naby Keita je že v 4. minuti načel mrežo rdečih vragov. Foto: EPA
Nogometaši Manchester Uniteda so se lahko ob Liverpoolovem šovu v prvem polčasu le spogledovali. Prvič v zgodovini Premier lige se je namreč zgodilo, da bi ekipa z Old Trafforda domačo zelenico ob polčasu zapustila z zaostankom štirih zadetkov. V napadu so Solskjaerjevi varovanci vse stavili na Cristiana Ronalda in Rashforda, ki so ju Liverpoolovi branilci ustavili, v obrambi pa preprosto niso bili dorasli hitri, kombinatorni igri nasprotnika ter dvema zelo razigranima nogometašema – Nabyju Keitaju in Mohamedu Salahu. Foto: AP

Liverpool hitro utišal Old Trafford
Rdeči vragi so derbi začeli katastrofalno. Resda so imeli v 4. minuti lepo priložnost za vodilni zadetek, potem ko je z lepo podajo zablestel Mason Greenwood, a je Bruno Fernandes neovirano žogo z desnico poslal krepko čez gol. Kazen je sledila že takoj zatem, ko je Liverpool izkoristil slabo postavitev domače obrambe. Mohamed Salah se je po podaji z leve strani izmuznil zanki prepovedanega položaja in žogo 'podaljšal' do Nabyja Keitaja, ki je neovirano stekel proti golu in hladnokrvno matiral Davida De Geo za 0:1. Vodstvo so varovanci Jürgena Kloppa podvojili slabih deset minut pozneje, ko sta si veliko napako v obrambi privoščila Luke Shaw in Harry Maguire. Do žoge se je po kratki Keitajevi podaji dokopal Trent Alexander-Arnold, ki je z desne strani pred vrata poslal oster predložek, Diogo Jota je podstavil nogo in zadel prazno mrežo. 0:2.

Paul Pogba, ki je na zelenico stopil na začetku drugega polčasa, je bil izključen v 61. minuti zaradi grobega naleta na Nabyja Keitaja, ki tekme ni mogel nadaljevati. V nabiranju kartonov so rdeči vragi sicer blesteli, ob Pogbajevem rdečem so zbrali še šest rumenih. Liverpoolčani kartona niso prejeli. Po izključitvi francoskega nogometaša se je igra povsem umirila. Liverpool je treniral podajanje, z usodo so se sprijaznili tudi domači, ki z izjemo strela rezervista Edinsona Cavanija v izdihljajih tekme (po strelu Urugvajca z dveh metrov se je stresla prečka) niso pokazali praktično ničesar. Nad tekmo so obupali tudi navijači: tisti, ki so ostali, so le nemo čakali na zadnji sodnikov žvižg. Foto: AP

Salah zadel še desetič zapored
Agonija navijačev na Old Traffordu ni pojenjala niti v nadaljevanju, Liverpool je relativno mirno držal posest nad žogo, v 38. minuti je lepo pletel mrežo okrog kazenskega prostora nasprotnika, nenadoma je sprožil Salah, a je domača obramba strel blokirala. Žoga se je odbila na desno stran, kjer je obramba popolnoma pozabila na Keitaja. Ta je hitro podal pred vrata, kjer se je Salah spretno znebil Shawa in rutinirano zadel za 0:3. Egipčan, ki je trenutno v zares izjemni formi, je zadel še na deseti tekmi zapored. Postal je tudi prvi nogometaš v zgodovini, ki je na gostovanju na Old Traffordu v različnih tekmovanjih zadel tretjič zapored.

Tik pred odmorom Egipčan znova v polno
V zaključku polčasa je Cristiano Ronaldo izgubil živce in po žvižgu glavnega sodnika Anthonyja Taylorja brcnil v žogo, ki jo je na tleh držal rezervist Curtis Jones, ki je na zelenici zamenjal poškodovanega Jamesa Milnerja. Gostje so ga hitro obkolili, prišlo je do prerivanja, Taylor mu je za nešportno potezo pokazal rumeni karton. Ko je že kazalo, da se bosta ekipi na odmor namenili z rezultatom 0:3, je v polno še drugič na tekmi zadel Salah. Po hitri akciji in kratki podaji Jote je z levico zadel ob bližnji vratnici za 0:4. Zagotovo daleč najslabši polčas Manchester Uniteda v zgodovini Premier lige, prvič so na Old Traffordu na odmor odšli z zaostankom štirih zadetkov, kar so z glasnimi žvižgi na tribunah pospremili tudi nezadovoljni navijači, vajeni silnih uspehov iz časov Alexa Fergusona.

Mohamed Salah je postal najboljši afriški strelec v zgodovini Premier lige. Do danes je zadel 106 golov, dva več od Didierja Drogbaja in šest več od soigralca Sadia Maneja. Foto: EPA

'Petarda' odjeknila v 50. minuti
Ob odmoru so se gostitelji zbrali, na zelenico so stopili z novimi navodili stratega Oleja Gunnarja Solskjaerja, a že takoj zatem je sledila hladna prha: Jordan Henderson je s krasno podajo zaposlil Salaha, ta je stekel proti golu in mojstrsko ukanil De Geo, dosegel hat-trick in 'prižgal petardo'. 0:5. Cristiano Ronaldo je sicer kmalu zatem zatresel mrežo Alissona Beckerja, a je bil zadetek po ogledu posnetka VAR razveljavljen. Po uri igre so gostitelji ostali še brez izključenega Paula Pogbaja, ki je z grobim štartom pokosil Keitaja. Francoski vezist je na zelenici preživel vsega 15 minut, potem ko je pred začetkom drugega polčasa zamenjal Greenwooda. Keita tekme ni mogel več nadaljevati, na nosilih so ga odnesli z zelenice, zamenjal ga je Alex Oxlade-Chamberlain. Po petem zadetku in Pogbajevi izključitvi je raven igre nekoliko padla. Liverpool je zanesljivo držal posest nad žogo, gostje so si mirno podajali po igrišču in le še čakali na zadnji sodnikov žvižg. Vroče je bilo ob strelu Alexandra-Arnolda, ki je ogrel dlani domačega vratarja, na drugi strani pa je Cavani iz bližine zatresel prečko. Ostalo je pri visoki zmagi Liverpoola in prvem porazu Uniteda s 5:0 po letu 1955, ko so rdeči vragi izgubili mestni derbi s Cityjem.