Sadio Mane je bil junak srečanja na Anfieldu. Senegalec, ki v letošnji sezoni ni pretirano blestel, je bil strelec obeh zadetkov svoje ekipe. Foto: Reuters
Mohamed Salah je proti Crystal Palaceu zapravil kopico priložnosti, zaradi česar je tudi ostal brez naziva najboljšega strelca Premier lige v sezoni 2020/21. Foto: Reuters

Največji zmagovalec dneva je Liverpool, ki si je z zmago nad Crystal Palaceom (2:0) zagotovil končno 3. mesto na prvenstveni lestvici, potem ko si je Chelsea na Villa Parku privoščil velik spodrsljaj.

Varovanci Thomasa Tuchla, finalisti letošnje Lige prvakov, so klonili pred Aston Villo z 2:1, a poraz zanje ni bil usoden, saj je na King Power stadionu Leicester City izgubil obračun s Tottenhamom (2:4).

Sezono sta pri vrhu torej končala kluba iz Manchestra. Prvak je postal City, podprvak United, tretji je Liverpool, Chelsea je četrti, Leicester City peti, West Ham United pa šesti. Zadnje štiri klube na lestvici ločijo pičle štiri točke.

Mane junak dneva na Anfieldu
Liverpool je usodo držal povsem v svojih rokah. Za zanesljivo uvrstitev v Ligo prvakov je moral premagati Crystal Palace, to je varovancem Jürgena Kloppa po zaslugi Sadia Maneja tudi uspelo. Senegalski napadalec, ki letos ni našel prave forme, je v 36. minuti izkoristil podajo Roberta Firminha in iz bližine žogo zbezal v mrežo za 1:0. Drugič se je med strelce vpisal v 74. minuti. Akcijo za zadetek je lepo vodil Mohamed Salah, Egipčan se je izkazal tudi s podajo, povsem prostega Maneja je lepo zaposlil, ta pa je hladnokrvno zadel za 2:0. Do konca tekme so imeli gostitelji vse vajeti igre v svojih nogah, tekmecu niso dovolili kakršnih koli možnosti, po zadnjem sodnikovem žvižgu se je slavje pred gledalci na tribunah lahko začelo.

Chelsea je dolgo hodil po robu uvrstitve v Ligo prvakov, a na koncu mu je klub porazu na Villa Parku vendarle uspel preboj med evropsko elito za prihodnjo sezono. Zdaj varovance Thomasa Tuchla v Portu čaka tekma sezone – finale Lige prvakov proti novopečenemu angleškemu prvaku Manchester Cityju, ki se je v zadnjem krogu znesel nad Evertonom (5:0). Foto: Reuters

Aston Villa za konec ugnala Chelsea
Chelsea, ki je zadnji krog Premier lige pričakal na 3. mestu, je po porazu na Villa Parku proti Aston Villi (2:1) padel na četrto mesto. Poraz bi bil lahko še bolj boleč, če modrim ne bi znatno pomagali mestni tekmeci, nogometaši Tottenhama, ki so v gosteh odpravili Leicester City. Poraz Londončanov se je na Villa Parku začel ob koncu prvega polčasa, ko je gostitelje v vodstvo popeljal nekdanji igralec Bertrand Traore. Ta je po Targettovem predložku iz kota žogo sicer slabo zadel, a odskočila prek vratarja Edouarda Mendyja in se od prečke odbila v gol. Ob posredovanju se je Chelseajev vratar poškodoval, tako da ga je na začetku drugega polčasa zamenjal Kepa Arrizabalaga. Ni minilo dolgo, ko je moral tudi sam po žogo v mrežo. V 52. minuti ga je namreč z bele točke premagal Anwar El Ghazi, potem ko je prekršek za najstrožjo kazen nad Traorejem storil Jorginho.

Londončani zaman iskali izenačenje
Po slabi uri igre je (pozneje razveljavljen) zadetek iz prepovedanega položaja dosegel Timo Werner, zaostanek je v 70. minuti vendarle prepolovil Ben Chilwell, ki je z volejem na drugi vratnici žogo spravil čez golovo črto, preden jo je vratar Emiliano Martinez izbil v igralno polje. Chelsea je iskal izenačujoči zadetek, za nameček je v izdihljajih tekme ostal še brez izključenega Cesarja Azpilicuete, a je ostalo pri zmagi Aston Ville z 2:1. Ta je v primerjavi s prejšnjo sezono, v kateri se je komaj izognila izpadu v Championship, izdatno napredovala in leto končala na 11. mestu.

Tudi dva gola Jamieja Vardyja nista bila dovolj - Leicester City bo v prihodnji sezoni igral v Evropski ligi. Foto: Reuters
Harry Kane je s 23 zadetki najboljši strelec v letošnji sezoni Premier lige. Gol manj je na drugem mestu zadel Salah (Liverpool), 18 jih je na tretjem mestu dosegel Bruno Fernandes (Manchester United), po 17 pa Patrick Bamford (Leeds United) in Heung-Min Son (Tottenham). Foto: Reuters

Tottenham porazil lisice
Chelsea bi bil v velikih škripcih, če ne bi Leicester zapravil izjemne priložnosti za končno 4. mesto in uvrstitve v Ligo prvakov. Lisice so dvakrat na tekmi vodile – obakrat je bil z bele točke natančen najboljši strelec ekipe Jamie Vardy –, vendar obakrat prednost tudi izpustile iz rok. Najprej je zadetek, s katerim je osvojil naziv najboljšega strelca Premier lige v letošnji sezoni, v 41. minuti dosegel Harry Kane, ki je izkoristil slabo posredovanje domače obrambe v kazenskem prostoru (1:1). Za 2:2 je po Vardyjevi enajstmetrovki v 76. minuti z avtogolom poskrbel domači vratar Kasper Schmeichel. Danec je Sonov predložek iz kota nespretno boksnil v lastno mrežo. Nato je na sceno stopil Gareth Bale in odločil srečanje. V končnici je za 2:3 zadel s strelom po sredini, končni izid je postavil globoko v sodnikovem dodatku (96. minuta), ko je v mrežo pospravil lasten odbitek.