Eddie Nketiah, veliki junak Arsenala. Postal je prvi nogometaš Arsenala, ki je v 90. minuti prinesel zmago nad Manchester Unitedom po Thierryju Henryju, ki je to storil leta 2007. Foto: Reuters

Šlo je za 238. medsebojni obračun velikanov angleškega nogometa. Uspešnejši so sicer še vedno rdeči vragi, ki so dobili 101 tekmo, 87 so jih dobili topničarji, 50-krat pa se je derbi končal brez zmagovalca.

Pred nedeljskim obračunom sta se ekipi nazadnje srečali 4. septembra lani, ko so na Old Traffordu s 3:1 slavili gostitelji. Dvakrat je v polno zadel Marcus Rashford, enkrat Antony, za goste je edini zadetek po uri igre dosegel Bukayo Saka.

Tokrat so se po zadnjem sodnikovem žvižgu veselili topničarji, ki so se morali za izjemno pomembno zmago pošteno potruditi. Znašli so se v zaostanku, a še pred odmorom izenačili. V drugem polčasu jim je za kratek čas uspel preobrat, do zmagovitega zadetka pa so se dokopali ob izteku rednega dela srečanja.

Arsenal je tako (s tekmo manj) ohranil pet točk naskoka pred drugouvrščenim Manchester Cityjem, Manchester United ostaja na četrtem mestu. Za topničarji zaostaja za 11 točk.

Nketiah je izenačil izid na 1:1. Foto: Reuters

Nketiah izničil prednost rdečih vragov
Derbi so bolje začeli gostje iz Manchestra, ki so v 18. minuti tudi povedli, pozornost pa je pritegnil zadnje čase izjemni Marcus Rashford, ki je po samostojni akciji, v kateri se je znebil kar nekaj nogometašev nasprotne ekipe – natančneje Thomasa Parteyja in Williama Salibe –, na koncu silovito sprožil z roba kazenskega prostora in žogo poslal v spodnji levi kot gola Aarona Ramsdala. Topničarji so se četrtič v letošnji sezoni znašli v zaostanku, drugič proti rdečim vragom, a vodstvo teh ni trajalo dolgo. V 24. minuti se je namreč po predložku Granita Xhake na oddaljenejši vratnici pred gol prikradel Eddie Nketiah, ki je ušel Aaronu Wanu-Bissaki, in z glavo iz bližine zadel za 1:1. Do odmora je nevarno z roba šestnajsterca v 28. minuti zapretil še Scott McTominay, a je po Ramsdalovi paradi izid ostal nespremenjen.

Marcus Rashford in Lisandro Martinez, strelca obeh zadetkov Manchester Uniteda na Emiratesu v Londonu. Rashford je zadel že svoj deveti zadetek v vseh tekmovanjih po koncu svetovnega prvenstva v Katarju in je eden najbolj vročih napadalcev ta trenutek v Evropi. Martinez pa je postal sedmi Argentinec, ki se je vpisal med strelce za Manchester United. Pred njim je to uspelo Juanu Sebastianu Veronu, Gabrielu Heinzeju, Carlosu Tevezu, Angelu Di Marii, Marcosu Roju in Alejandru Garnachu. Foto: Reuters

Krasen gol Sake za 2:1, Martinez izenačil
Dokaj izenačena igra se je nadaljevala tudi na uvodu drugega polčasa, v 53. minuti pa je za val navdušenja na tribunah Emiratesa poskrbel Bukayo Saka, ki je s krasnim golom poskrbel za preobrat in vodstvo Arsenala z 2:1. Angleški reprezentančni napadalec se je zlahka otresel Christiana Eriksena in s sijajnim diagonalnim strelom z razdalje ugnal nemočnega Davida De Geo. Neubranljivo. 21-letnik je tako mrežo Manchester Uniteda zatresel še na tretji zaporedni tekmi, kar je do danes uspelo le dvema legendama Arsenala: Thierryju Henryju in Fredriku Ljungbergu. A tudi tokrat vodstvo ene ekipe ni trajalo dolgo, že kmalu zatem je izid izenačil Lisandro Martinez. Po predložku iz kota je Ramsdale žogo slabo izbil naravnost do gostujočega branilca, ki jo je z glavo pod prečko pospravil v mrežo. Gabriel Magalhaes je na golovi črti poskusil preprečiti zadetek, a zaman. 2:2.

Izjemni strel Bukaya Sake v 53. minuti tekme. Foto: Reuters

Nketiah veliki junak v 90. minuti
Do konca tekme je bil Arsenal podjetnejši, rdeči vragi so se bolj ali manj le branili, v 66. minuti se je lepa priložnost ponudila Martinu Ødegaardu, štiri minute pozneje je še enkrat z razdalje z diagonalnim strelom zapretil Saka in zatresel desno vratarjevo vratnico. Gostje so pretili le iz protinapadov, ki so bili precej redki in neučinkoviti. V 84. minuti je De Gea preprečil še drugi zadetek Nketiaha, ko je ubranil neoviran strel z desetih metrov, a ob izteku rednega dela srečanja je bil nemočen! V lepo izdelani akciji je iz bližine žogo preusmeril za hrbet De Gee. Veselje domačih navijačev je za trenutek pokvaril ogled posnetka VAR, ki pa je potrdil, da v akciji za zadetek ni bilo prepovedanega položaja. 3:2. Zmagovalec je bil odločen. Gostitelji so do zadnjega žvižga glavnega sodnika Anthonyja Taylorja nadzorovali potek tekme.

Erling Haaland se je trikrat vpisal med strelce na obračunu z Wolverhamptonom. Foto: EPA

Haaland s hat-trickom potopil Wolverhampton
Že pred derbijem v Londonu so nogometaši Manchester Cityja suvereno opravili z Wolverhamptonom, junak tekme pa je bil Erling Haaland, ki je zablestel s hat-trickom. Prvi zadetek je dosegel v končnici prvega polčasa, ko je po predložku v kazenski prostor zadel z glavo, na 2:0 je povišal na uvodu drugega dela, ko je natančno izvedel strel z bele točke. Hat-trick je dopolnil v 54. minuti, ko je po napaki vratarja Joseja Saja zadel s strelom po sredini gola. City je bil sicer izrazito boljši nasprotnik, v 67. minuti je glavni sodnik David Coote zaradi prepovedanega položaja razveljavil zadetek še Rijadu Mahrezu.