Jan Oblak je v 68. minuti ob zelo natančnem strelu Elmasa za 2:0 nemočno obležal na tleh. Slovenski kapetan je bil po tekmi odkrit:
Jan Oblak je v 68. minuti ob zelo natančnem strelu Elmasa za 2:0 nemočno obležal na tleh. Slovenski kapetan je bil po tekmi odkrit: "Nismo bili pravi, nismo naredili tistega, kar smo se dogovorili. Žal smo izgubili, ampak več si niti nismo zaslužili." Foto: Reuters
Elmas dobil dvoboj z Oblakom za 2:0

V šesti medsebojni tekmi so Makedonci še četrtič zmagali. Junak večera je bil supertalent Eljif Elmas z dvema enostavnima zadetkoma. Slovenci so bili v napadu nekonkretni, Andraž Šporar neviden. V 95. minuti, ko je bilo že prepozno, je iz enajstmetrovke zadel Josip Iličić. Slovenija je delovala nebogljeno, kot v časih pred Matjažem Kekom. Ni bilo prave iskre v očeh, tudi Iličiću ni uspela poteza več. Po dveh navdušujočih septembrskih zmagah (Poljska, Izrael), ki sta dvignili celoten narod, so Slovenci prizemljeni kot Adria, a licence (beri: možnosti za EP 2020) nikakor niso izgubili, je pa izhodišče nekoliko slabše, saj so Makedonci v medsebojnih dvobojih uspešnejši, Slovenijo pa je na drugem mestu skupine G zamenjala Avstrija (po zaostanku 0:1 je s 3:1 ugnala Izrael), ki v nedeljo prihaja v razprodane Stožice.

Josipa Iličića (na fotografiji je nejevoljen, ker je v 34. minuti zaman zahteval prekršek za 11-metrovko) so Makedonci dobro pazili in se mu ni uspelo razigrati, proti vratom je le v 66. minuti sprožil res nevaren strel. Foto: EPA

Oblak: Več si nismo zaslužili
"Nismo bili pravi, nismo naredili tistega, kar smo se dogovorili. Žal smo izgubili, ampak več si niti nismo zaslužili. Moramo dati glave gor in upati, da bomo v nedeljo naredili kaj več kot danes. Nismo imeli strahu pred tekmo, ampak enostavno bi morali igrati bolj z glavo. V določenih trenutkih smo napadali brezglavo, namesto da bi umirili igro. Dobili smo dva zadetka, ker smo se preveč odprli, kar ni bilo potrebno. Preveč prostora smo jim puščali. Če smo pravi, bomo v nedeljo to pokazali. Nismo odpisani," je za TV SLO povedal Jan Oblak. Selektor Matjaž Kek je dodal: "Enostavno smo bili preslabi. Premalo želje, premalo taktične discipline. Naredili smo preveč napak. Makedonci so zasluženo zmagali. Zdaj nas čaka velik izziv in v polnih Stožicah tekma z Avstrijo, ki je zame najboljša ekipa v skupini."

Slovenci iz Skopja brez točk

Sodnik razveljavil zadetek v prvem polčasu
Kek s prvo postavo ni presenetil, na levi bok je uvrstil Jureta Balkovca. V prvem polčasu je bila slovenska igra še dokaj solidna. V 20. minuti je Josip Iličić po podaji Reneja Krhina prodrl v kazenski prostor, namesto da bi streljal ali podal Šporarju, je s povratno podajo iskal Benjamina Verbiča. V 34. minuti je Iličić dolgo preigraval in v kazenskem prostoru padel ob Ristovskem, zaman je zahteval enajstmetrovko. Tik pred odmorom je Elmas zatresel Oblakovo mrežo, toda zaradi prepovedanega položaja Nikolova gol na ogorčenje dobrih 15 tisoč domačih navijačev ni veljal.

Elmas matiral slovensko obrambo

Elmas dvakrat matiral obrambo
Na začetku drugega polčasa je namesto poškodovanega Krhina na igrišče prišel Denis Popović, v 65. minuti pa je Verbiča zamenjal Miha Zajc. Slovenija je bila takrat že v zaostanku. V 50. minuti so namreč Makedonci izigrali slovensko obrambo, Oblaka je po podaji Pandeva premagal 20-letni Eljif Elmas. V 68. minuti je sledil nov šok v slovenski enajsterici. Ademi je poslal lepo globinsko žogo Elmasu, ki se je iz oči v oči srečal z Janom Oblakom in s strelom od leve Oblakove vratnice povišal na 2:0. Iličić je dvakrat poskusil od daleč, v 66. minuti je imel Stole Dimitrievski veliko dela. Kekove menjave (vstopil je še Berić) niso osvežile slovenske igre, premoč v sodnikovem dodatku (močan strel Balkovca in v zadnjih sekundah unovčena enajstmetrovka Iličića) ni popravila bledega vtisa.

Iličić z bele točke omilil poraz
Eljif Elmas je dosegel oba makedonska zadetka. Ker je bila tekma na stadionu, poimenovanem po pokojnem makedonskem pevcu Tošetu Proeskem, se lahko poigramo z nekaterimi naslovi njegovih pesmi. Predvsem nam pride na misel tista
Eljif Elmas je dosegel oba makedonska zadetka. Ker je bila tekma na stadionu, poimenovanem po pokojnem makedonskem pevcu Tošetu Proeskem, se lahko poigramo z nekaterimi naslovi njegovih pesmi. Predvsem nam pride na misel tista "Žao mi je" (Žal mi je). Za Slovence je namreč uvrstitev na EP 2020 po porazu v Skopju skoraj postala "The Hardest Thing" (Najtežja stvar), a se jim po porazu vendarle ni treba ravno zapreti v "Sobo za tugu" (Sobo za žalost), saj lahko že v nedeljo z zmago nad Avstrijci poskrbijo za "Dan za nas". Foto: Reuters

Kvalifikacije za EP, skupina G, 7. krog:
SEVERNA MAKEDONIJA - SLOVENIJA 2:1 (0:0)
16.500; Elmas 50., 68.; Iličić 95./11-m

Severna Makedonija vs Slovenija( id: 18676961 datum: 11.9.2019)

Sodnik: Danny Makkelie (Nizozemska)

LATVIJA - POLJSKA 0:3 (0:2)
Lewandowski 9., 13., 76.

Latvija vs Poljska( id: 18676960 datum: 11.9.2019)

AVSTRIJA - IZRAEL 3:1 (1:1)
Lazaro 41., Hinteregger 56., Sabitzer 88.; Zahavi 34.

Avstrija vs Izrael( id: 18676962 datum: 11.9.2019)

David Alaba, ki se je poškodoval na tekmi Tottenham - Bayern, ni igral, prav tako bo manjkal v nedeljo v Stožicah.

POLJSKA             7  5 1 1 11:2 16
AVSTRIJA            7  4 1 2 16:7 13
SEVERNA MAKEDONIJA  7  3 2 2 10:9 11
SLOVENIJA           7  3 2 2 13:7 11
IZRAEL              7  2 2 3 12:14 8
LATVIJA             7  0 0 7  1:24 0