Antonie Griezmann in Kylian Mbappe sta zrežirala zmago svetovnih prvakov. Foto: Reuters

15. julija 2018 so galski petelini z zmago s 4:2 osvojili naslov svetovnih prvakov. Francozi so tudi prvo medsebojno tekmo v Ligi narodov dobili s 4:2 na Stade de Franceu prejšnji mesec.

Griezmann kaznoval veliko napako Vide
7000 gledalcev na dotrajanem objektu v Zagrebu je bilo zelo zaskrbljenih v prvem polčasu. Francozi so bili precej boljši. V 8. minuti je Ferland Mendy ušel po desni strani in podal pred vrata, kjer je Domagoj Vida zelo slabo izbil žogo, poslal jo je naravnost do Antoina Griezmanna, ki jo je z desetih metrov z levico zabil pod prečko. Po četrt ure je imel Kylian Mbappe veliko priložnost za povišanje vodstva, vendar je streljal malce mimo vrat.

Vlašič mojstrsko izenačil
Hrvati so precej bolje zaigrali v drugi polovici prvega polčasa, na začetku nadaljevanja pa so še bolj pritisnili. V 65. minuti je Luka Modrić z desne strani podal v kazenski prostor, kjer je Josip Brekalo podaljšal do Nikole Vlašića. Vezist moskovskega CSKA-ja si je žogo zaustavil z levico in jo takoj z desnico poslal v malo mrežico. Hugo Lloris je obstal na golovi črti.

Napadalec Liverpoola Diogo Jota je dosegel dva gola in podajo na stadionu Joseja Alvalade v Lizboni. Foto: Reuters

Mbappe unovčil odlično podajo Digneja
Selektor Francije Didier Deschamps je nato v igro poslal še Paula Pogbaja, potem ko je že vstopil junak finala Lige prvakov v Lizboni Kingsley Coman. V 79. minuti je prav Pogba z dolgo diagonalno podajo na levi strani zaposlil Lucasa Digneja, ki je z volejem poslal žogo pred vrata, kjer je Mbappe ušel branilcem Hrvaške in z drsečim štartom poslal žogo mimo Dominika Livakovića v mrežo. V zadnjih minutah so Hrvati skušali priti do izenačenja, najbližje je bil napadalec Hoffenheima Andrej Kramarić, a je njegov strel v 90. minuti zaustavil Lloris.

Diogo Jota z dvema goloma in podajo zrežiral zmago Portugalske
Na drugi današnji tekmi v skupini 3 je Portugalska v Lizboni v odsotnosti zvezdnika Cristiana Ronalda, ki je okužen z novim koronavirusom in se je že vrnil v Italijo, odpravila Švedsko s 3:0. Za Portugalce je dva gola dosegel Diogo Jota, enega pa Bernardo Silva. V tej skupini vodita Francija in Portugalska, ki sta zbrali po deset točk, Hrvaška jih ima tri, Švedska pa je brez njih.

Christian Eriksen je zanesljivo ukanil Jordana Pickforda. Foto: Reuters

Grobi Maguire izključen že po pol ure
Anglija je doživela šele tretji poraz na domači zelenici na zadnjih 50 tekmah. Glavni krivec je bil Harry Maguire, ki je v 5. minuti spotaknil Yussufa Poulsena, nato pa v 32. minuti še Kasperja Dolberga, ko si je katastrofalno zaustavil žogo. Branilec Manchester Uniteda je na začetku letošnje sezone v zelo slabo formi in tudi tokrat je na Wembleyju šel iz ene neumnosti v drugo. Jesus Gil Manzano mu bi lahko za grob štart pokazal kar neposredni rdeči karton, drugi rumeni je bil premila kazen.

Eriksen natančen z bele točke
Tri minute zatem je Kyle Walker na tla potisnil Kasperja Dolberga, ki pa je res hitro padel. Gil Manzano je pokazal na belo točko in Christian Eriksen je žogo po sredini gola zabil pod prečko.

V drugem polčasu je imel najlepšo priložnost za izenačenje Mason Mount, vendar je njegov strel z glavo odbil Kasper Schmeichel. Po koncu tekme je Reece James prejel rdeči karton, ker je ugovarjal španskemu sodniku.

Najboljši evropski nogometaš leta Robert Lewandowski je Poljsko popeljal na prvo mesto v skupini 1. Foto: Reuters

Lewandowski blestel v Vroclavu
V skupini 1 je Poljska vse dvome o zmagi nad BiH-om v Vroclavu razrešila v končnici prvega polčasa, ko sta med 40. in 45. minuto zadela Robert Lewandowski in Karol Linetty. Na začetku drugega polčasa je prvi zvezdnik poljske zasedbe Lewandowski dosegel še svoj drugi gol na tekmi za končnih 3:0, nato pa zapustil igrišče.

Nizozemci do točke v Bergamu
V Bergamu sta se Italija in Nizozemska razšli z neodločenim izidom 1:1. Oba gola sta padla v prvem polčasu. Za azzurre je zadel Lorenzo Pellegrini po četrt ure igre. Odlično je z desne strani podal Nicolo Barella. V gneči pred vrati je v 25. minuti izenačil Donny van de Beek, ki je zabil žogo pod prečko.