Interjevi navijači so po razveljavljenem zadetku Estebana Cambiassa izgubili živce. Takole sta dogajanje na sredi igrišča opazovala Marco Materazzi in Rui Costa. Foto: AP

Milan je na povratnem srečanju, ki ga je na skupnem stadionu igral kot gostujoča ekipa, branil lepo prednost s prve tekme (2:0). Zadela sta Jaap Stam in Andrej Ševčenko.

Vratar Nelson Dida je takole obležal na zelenici, ko ga je v 73. minuti obračuna v desno ramo zadela bakla. Tekme zaradi bolečin in opeklin prve stopnje ni mogel nadaljevati, med vratnicama ga je simbolično zamenjal Christian Abbiati, saj je bil povratni četrtfinalni obračun po prekinitvi zaradi nadaljevanja izgredov dokončno odpovedan. Foto: AP

Prav ukrajinski napadalec je po pol ure igre s fantastičnim diagonalnim strelom z roba kazenskega prostora žogo mimo nemočnega vratarja Francesca Tolda poslal v malo mrežico in utišal glasne domače navijače.

Bakla zadela vratarja Dido
Gostiteljem je kazalo slabo, a žarek upanja je posijal v 71. minuti, ko je po predložku iz kota iz neposredne bližine z glavo zadel Esteban Cambiasso. Glavni sodnik Markus Merk je povsem regularen zadetek razveljavil, s čimer je le še razpihal tlečo žerjavico nemira na tribunah za Milanovim golom. Ugovarjanje igralcev v črno-modri opravi ni kaj prida pomagalo, ostalo je pri minimalnem vodstvu "rossonerov", zaradi česar so na zelenico začele deževati plastenke, vžigalniki in pirotehnični izdelki. Eden izmed njih je zadel Milanovega vratarja Dido, ki je predtem odstranjeval predmete z zelenice in želel nadaljevati tekmo. S pomočjo rojaka Cafuja se je zavlekel v varno zavetje, kjer so mu oskrbeli opekline prve stopnje, medtem ko so poskušali Interjevi nogometaši pomiriti svoje navijače.

Esteban Cambiasso se ni mogel pomiriti po razveljavljenem zadetku, ki ga je dosegel v 71. minuti. Foto: AP

Nadaljevanje tekme brez uspeha
Brez uspeha. Ker se strasti niso pomirile, je Merk prekinil obračun in igralce napotil v slačilnico. Čez čas so se vrnili, a hitro je postalo jasno, da tekme ne bo mogoče nadaljevati. Po manj kot minuti od ponovnega začetka jo je nemški sodnik dokončno odpovedal. "Sodnik se je odločil pravilno. Presenečen sem bil, ko je želel tekmo nadaljevati, vendar to je moral storiti, saj so gledalci plačali vstopnice," je pozneje dejal kapetan rdeče-črnih Paolo Maldini. "Bilo je dvesto, tristo huliganov, ki so sodelovali pri metanju bakel na igrišče. Vse smo videli s pomočjo videonadzora. To so bili običajni vročekrvneži z Interjeve tribune," je povedal vodja mestne policije Paolo Scarpi. Milanu so dosodili zmago s 3:0, s skupnim izidom 5:0 se je uvrstil v nadaljnje tekmovanje, ki ga je končal s porazom v carigrajskem finalu proti Liverpoolu.

Ancelotti presenečen nad izgredi
"To, kar se je zgodilo, ne bo samo diskreditiralo Interja, temveč celotno mesto. Odziv Interjevih navijačev je bil povsem nepričakovan. Bil sem zelo presenečen, saj česa takšnega še nisem doživel še na nobenem milanskem derbiju do zdaj," je po tekmi na novinarski konferenci povedal Milanov trener Carlo Ancelotti. Poudaril je: "Zdaj se moramo osredotočiti le na nogomet, da se bodo lahko ljudje pomirili po tej sramotni zgodbi."

Glavni sodnik Markus Merk je s pomočnikoma želel izpeljati tekmo do konca, a zaman. Foto: AP

Res mi je žal, ker smo izpadli. Storili smo vse, kar smo lahko. Današnja tekma je bila zelo uravnotežena, a Milan je zadel iz prve priložnosti, ki se mu je ponudila. Tudi Dida je skoraj nepremagljiv. Žal mi je, da se je tekma končala na takšen način. Svojim igralcem nimam česa očitati, prav tako nimam navijačem kaj povedati.

Roberto Mancini, trener Interja, 12. april 2005

Najvišja kazen do tedaj
Le nekaj dni po tekmi je Inter doletela kazen: naslednje štiri evropske tekme je moral odigrati pred praznimi tribunami, odšteti je moral tudi 300 tisoč švicarskih frankov oziroma 193 tisoč evrov. Vodja za stike z javnostjo pri Evropski nogometni zvezi (Uefa) William Gaillard je poudaril, da je to najvišja kazen v zgodovini evropskega nogometa. "Igranje štirih tekem pred praznimi tribunami pomeni, da bo Inter izgubil približno osem milijonov evrov," je pojasnil. Številni pa so bili prepričani, da je bila kazen prenizka glede na to, da so navijaški izgredi prekinili že drugo evropsko tekmo v zadnjih štirih letih. Predtem so zaradi težav z navijači prekinili obračun Pokala Uefe leta 2001 proti Deportivu Alavesu, ko so privrženci milanskega kolektiva na zelenico zmetali sedeže in druge predmete. Klub je bil kaznovan s prepovedjo igranja na svojem stadionu za dve domači evropski tekmi, obenem je moral odšteti še dobrih 30 tisoč evrov.

Inter ostal v Evropi, Fiorentina ni imela te sreče
Inter je imel navsezadnje srečo, da ga niso izključili iz evropskih tekmovanj, kar bi privedlo do velikega finančnega primanjkljaja v klubskem proračunu. Nobene ekipe do tedaj še niso izločili iz Lige prvakov, je pa res, da so v sezoni 1998/99 iz Pokala Uefa izločili Fiorentino, potem ko je na obračunu s Grasshopperjem v Zürichu eden izmed navijačev vijoličastih z baklo zadel četrtega sodnika, Belgijca Philippeja Flamenta. Tekmo so prekinili in odpovedali po zgolj enem odigranem polčasu ob izidu 2:1 za italijanskega prvoligaša. Zmago 3:0 so dodelili švicarski ekipi, ki je s skupnim izidom 3:2 napredovala v naslednji krog tekmovanja.

Postavi Interja in Milana 12. aprila 2005

Inter Milan: Toldo, Cordoba, J. Zanetti, Favalli, Materazzi, C. Zanetti (46./Cruz), Van der Meyde, Veron, Gonzalez (46./Mihajlović), Cambiasso, Adriano (50./Martins).
Rezervna klop: Carini, Ze Maria, Karagounis, Vieri.

AC Milan: Dida (73./Abbiati), Cafu, Maldini, Nesta, Stam, Seedorf, Pirlo, Ambrosini, Ševčenko, Crespo (68./Rui Costa), Kaka.
Rezervna klop: Kaladze, Pancaro, Serginho, Brocchi, Tomasson.