Real iz Madrida je v zadnjih osmih letih osvojil kar pet naslovov evropskega prvaka (2014, 2016–18 in 2022). Foto: Reuters
Vinicius Junior je v 59. minuti dosegel edini zadetek na tekmi. Foto: Reuters

Nogometaši Reala so osvojili svoj 14. naslov v Ligi prvakov, tako so še povečali prednost pred zasledovalci po osvojenih lovorikah v najmočnejšem evropskem klubskem tekmovanju. Na drugem mestu je Milan s sedmimi zmagami. Liverpool, ki so mu stavnice pripisovale vlogo favorita pred tekmo, ostaja s šestimi naslovi na tretjem mestu.

Kluba sta se v finalu najelitnejšega evropskega nogometnega tekmovanja v preteklosti pomerila še dvakrat. Leta 1981 je bil prav v Parizu z 1:0 boljši Liverpool, pred štirimi leti je bil kraljevi klub v Kijevu boljši s 3:1.

Real Madrid, ki je že pred časom osvojil naslov državnega prvaka, je imel na poti do finala precej težko pot. Najprej je moral izločiti Paris Saint-Germain (3:2), sledil je še napet obračun proti Chelseaju, ki ga je dobil po podaljšku (5:4), podaljšek je bil potreben tudi v polfinalu za zmago nad Manchester Cityjem (6:5). Tudi na finalni tekmi proti Liverpoolu so se namučili - čeprav je imel Liverpool več priložnosti, je Real edini proslavljal zadetek.

Razočarani Mohamed Salah. Foto: Reuters
Gola Karima Benzemaja po pregledu VAR-a niso priznali. Foto: Reuters

Liverpool napadal, a gola se je veselil Real
Po bledih uvodnih petnajstih minutah si je Liverpool priigral prvo resno priložnost. Trent Alexander-Arnold je v 16. minuti preigraval in podal Mohamedu Salahu, ki je streljal od blizu, njegov strel pa je Thibaut Courtois ubranil.

Takoj zatem je poskusil s strelom še Luis Diaz, a mu je Dani Carvajal blokiral strel. Do žoge je prišel Thiago Alcantara, ki je streljal od daleč, na mestu je bil znova Courtois.

Vratar Reala je imel veliko dela, v 17. minuti je ubranil poskus Salaha, v 21. minuti je s 15 m streljal Sadio Mane, izjemnemu Courtoisu pa je bila v pomoč tudi vratnica.

Real Madrid se je pritiska Liverpoola otresel, v 25. minuti je Vinicius Junior v polpriložnosti poslal predložek, a je bil Alisson hitrejši od Karima Benzemaja, tako da ni mogel resneje zapretiti.

Thibaut Courtois je bil izjemno razpoložen v vratih Reala, zbral je devet obramb. Foto: Reuters

V 34. minuti je Salah po predložku Alexandra-Arnolda z desne strani meril z glavo, a naravnost v Courtoisa.

Predsednik Uefe Aleksander Čeferin pozdravlja trenerja Liverpoola Jürgena Kloppa. Foto: Reuters

V 43. minuti je Benzema sprejel dolgo podajo, okleval je s strelom in izgubil žogo. Ta se je znova odbila do napadalca Reala, tokrat je streljal in zatresel mrežo Liverpoola. Stranski sodnik je dvignil zastavico zaradi prepovedanega položaja, po pregledu VAR-a pa gola niso priznali.

Liverpool je bil v prvem polčasu nevarnejši, imel je številne priložnosti.

Vinicius Junior v polno za zmago
Tudi drugi polčas je Liverpool začel siloviteje, nanizal je nekaj priložnosti, v 54. minuti je Alexander-Arnold tako poslal nevaren predložek pred vrata Reala, Courtois je žogo izbil.

Pet minut pozneje je sledil protinapad Reala, Valverde je znotraj kazenskega prostora poslal odlično podajo Viniciusu Juniorju, ki se je prikradel za hrbet Alexandru-Arnoldu in žogo zlahka potisnil v mrežo (0:1).

Salah je v 64. minuti nevarno streljal, še naprej pa je bil razpoložen Courtois. Vratar Reala je dvoboj s Salahom dobil tudi v 69. minuti. Liverpool je vse stavil v napad, v 80. minuti pa je akcijo, ki jo je začel Salah, zaključil pa jo je Diogo Jota s strelom od blizu, znova zaustavil Courtois. V 83. minuti je Salah po predložku Fabinha streljal s šestih metrov, a je znova izvrstno posredoval Belgijec v vratih španskega kluba.

Carlo Ancelotti je že šestič zmagovalec Lige prvakov, najprej je dvakrat slavil kot igralec Milana (1989, 1990), nato je isti klub dvakrat kot trener popeljal do naslova (2003, 2007), zdaj pa je to dvakrat storil še z Realom (2014, 2022). Foto: Reuters
Tekma se je začela z zamudo zaradi varnostnih razlogov. Foto: Reuters

Tekma se je začela z zamudo
Tekma se je zaradi varnostnih razlogov začela s 36-minutno zamudo. Kot je poročal britanski BBC, je bil začetek tekme zamaknjen zaradi poznega prihoda navijačev Liverpoola na stadion.

Na družbenih omrežjih so se pojavili posnetki manjših neredov, ko je skupina navijačev začela teči proti vhodom na tribune. Po poročilih o tem, da so policisti oziroma varnostniki pred stadionom uporabili tudi solzivec, pa se je ob 21.36 tekma le začela.