Posledično sta se Liverpool in Ajax z 12 točkami iz štirih zmag že uvrstila v izločilne boje letošnje Lige prvakov, pri čemer so rdeči tudi že osvojili skupino B. V osmino finala sta se sicer v torek kot prva že uvrstila Bayern München in Juventus.

Vodstvo iz prvega strela v Oblakova vrata

Liverpool je matiral obrambo Atletica in Jana Oblaka že v prvem resnem napadu na tekmi. V 13. minuti je po desni prodrl Trent Alexander-Arnold, ki je po kombinaciji s kapetanom Jordanom Hendersonom poslal pred vrata natančen predložek, ki ga je s strelom z glavo v vodstvo spremenil od gostov pozabljeni Diogo Jota. Kapetan Slovenije je bil nemočen in redsi so že drugič v 15 dneh prišli do hitrega vodstva proti Madridčanom.

Sadio Mané je dosegel že 21. gol v Ligi prvakov za Liverpool, kolikor jih je za rdeče v karieri prispeval tudi legendarni Steven Gerrard. Foto: Reuters

Mané podvojil vodstvo in še zakuhal izključitev

Déjà vu in 2:0 za Liverpool. V 21. minuti je Portugalec Jota šel po sredini in oddal žogo Alexander-Arnoldu, ki je s kirurško natančno hitro podajo v osrčju kazenskega prostora našel drugega napadalca rdečih – Sadio Mané je samo podstavil nogo in Oblak je klonil še drugič.

Španci so se skušali vrniti, a brez pravega zaključka. Sočasno je potekala prava živčna vojna med Manéjem in branilcem Felipejem. Ko je kazalo, da bo prej izključen Malijec, si je nedopusten in pregrob prekršek v 37. minuti privoščil Brazilec, ki ga je nizozemski sodnik Danny Makkelie hitro izključil. Ob igralcu več se je juriš Liverpoola še stopnjeval, a je Oblak ubranil dva nevarna strela Mohameda Salaha in Jote.

Jan Oblak je četrtič branil proti Liverpoolu, drugič na Anfieldu. Spomladi 2020, tik pred prekinitvijo zaradi izbruha pandemije, je na povratni tekmi osmine finala skupaj z Atleticom po rednih 90 minutah izgubljal z 0:1, a v podaljšku so Madridčani zmagali s 3:2 in skupnih 4:2 za napredovanje. Pred 15 dnevi se je dramatično soočenje na Wandi Metropolitano razpletlo z zmago Liverpoola s 3:2, čeprav so Angleži zapravili vodstvo z 2:0. Foto: EPA

Sploh prva domača "skupinska" zmaga nad Španci

Drugi polčas je prinesel najprej dva z VAR-om razveljavljena gola, na obeh straneh zaradi prepovedanega položaja. Najprej v 48. minuti je brez drugega zadetka ostal Jota, v 57. minuti pa je Luis Suarez brez gola upanja za Atletico. Do konca so Angleži zapravljali protinapade, Španci pa so bolj branili minimalni poraz, kot se z igralcem manj spustili v napadalni lov na točko.

Liverpool je z domačim uspehom nad Atleticom uspešno izzval neugodno tradicijo. Neverjetno, a resnično, na Anfieldu v okviru skupinskega dela Lige prvakov redsi še nikoli niso premagali španskega kluba! Na prejšnjih sedmih domačih tekmah v skupinah LP-ja so iztržili štiri remije in doživeli tri poraze. S sredno zmago je četa Jürgena Kloppa niz neporaženosti podaljšala že na 25 tekem (od tega 18 zmag).

Ajax v zadnjih 20 minutah s tremi goli utišal Dortmund

Zasedba Erika ten Haga znova navdušuje nogometno Evropo. Tri leta po pravljici ima Ajax novo izredno zasedbo, ki kljubuje najbogatejšim klubom. Foto: AP

Ne popušča niti Ajax, ki se je pri Borussi Dortmund sicer znašel v zaostanku, potem ko je s sporne 11-m zadel Marco Reus. A Nemci so že predtem zašli v težave, ko je bil izključen branilec Mats Hummels. V drugem polčasu so Nizozemci le izkoristili številčno premoč in popolnoma zavladali v Dortmundu, a do preobrata so prišli šele v zadnjih 20 minutah.

Najprej je izenačil Duško Tadić v 72. minuti. Sledil je zmagoviti gol Sebastiena Hallerja v 83. minuti, v sodnikovem podaljšku pa je Davy Klaassen še potrdil četrto zaporedno zmago Ajaxa, ki je najprijetnejše presenečenje letošnje Lige prvakov. Na drugi tekmi je Sporting iz Lizbone povozil Bešiktaš in slavil s 4:0.

Leipzig v sodnikovem dodatku do točke s PSG-jem

Nekdanji slovenski reprezentant Kevin Kampl je tekmo svojega Leipziga proti Parisu spremljal na klopi za rezervne igralce, nemško-francoski obračun pa se je končal z 2:2. Za goste, ki so igrali brez Lionela Messija, je oba gola dosegel Nizozemec Georginio Wijnaldum v 21. in 39. minuti, domači pa so povedli v osmi minuti, ko je zadel Francoz Christopher Nkunku, izenačujoči gol pa je v tretji minuti sodnikovega podaljša z 11-metrovke dosegel Madžar Dominik Szoboszlai.

Na veliko sceno je v sredo stopil tudi nekdanji slovenski reprezentančni vratar Samir Handanović, njegov Inter iz Milana je v Moldaviji premagal Šerif iz Tiraspola s 3:1 in napredoval na drugo mesto v skupini D.

Hladna portugalska prha za Milančane

Luis Diaz je poskrbel za hitro vodstvo Porta v Milanu, domači klub pa je v resni nevarnosti, da bo že dva kroga pred koncem skupinskega dela ostal brez možnosti za napredovanje. Foto: AP

Tekma na San Siru se je za Milan začela katastrofalno. Porto je povedel že v 6. minuti, ko je Marko Grujić s pritiskom na 30 metrih ukradel žogo Ismaëlu Bennacerju, po prodoru pa z nesebično podajo na krilu zaposlil Luisa Diaza, ki je popeljal goste v vodstvo.

Avtogol prinesel Milanu prvo točko

Portugalci so bili nato skoraj eno uro boljši tekmec, a je Milan izenačil. V 61. minuti je prosti udarec izvedel Bennacer, po odboju od živega zidu in nekaj odbijanja je žogo v lastni gol preusmeril Mbemba.

Do konca se izid ni več spremenil in Milančani ostajajo v velikih škripcih. S prvo točko so sicer rdeče-črni še ohranili možnosti za napredovanje iz skupine, a usoda je zdaj popolnoma v rokah preostalih dveh klubov v skupini B: Liverpoola in madridskega Atletica.

Tisoči gol Reala v Evropskem pokalu/Ligi prvakov

Druga zgodnja tekma se je začela v Madridu, kjer je gostoval Šahtar. Real Madrid je po večji napaki ukrajinske obrambe povedel v 14. minuti prek prvega strelca Karima Benzemaja. A po spodbudnem začetku tekme so se gostitelji zadovoljili z navideznim nadzorom nad igro, kar je Šahtar izkoristil za preproste in hitre poskuse, to jim je v 39. minuti prineslo izenačenje prek Fernanda.

Francoz Karim Benzema je v 14. minuti dosegel jubilejni tisoči gol Reala Madrida v elitnem evropskem klubskem tekmovanju. Foto: AP

Branilec Matvienko je poslal predložek v kazenski prostor, kjer je Alan Patrick spustil žogo do rojaka, ki je ukrajinskim rudarjem le prinesel prvi gol v letošnji Ligi prvakov. Zatem je iz podobne akcije še enkrat udaril Fernando, a je Thibaut Courtois preprečil vodstvo gostov.

Po dobri uri je Real Madrid znova vodil. Brazilska akcija Juniorja Viniciusa in Casemira, ki sta izigrala Ukrajince, na koncu pa je bil prejemnik podaje Benzema, ki je zatresel še drugič na tekmi. Hat-trick Francoza je visel v zraku, a nato je napadalec začutil bolečine v nogi in zaprosil za menjavo. Šahtar je imel še nekaj resnih poskusov za izenačenje, a na koncu so Madridčani s Courtoisem na čelu ostali zbrani in dosegli tretjo zmago v skupini.