Veselje Parižanov po zadetku Kyliana Mbappeja v 3. minuti srečanja na Allianz Areni v Münchnu. Foto: EPA

V Münchnu je šlo za 10. uradni medsebojni obračun Bayerna in PSG-ja v zgodovini, uspešnejši so Parižani, ki so do zdaj dobili šest obračunov, štirikrat so slavili Bavarci. Prvič sta se ekipi pomerili v skupinskem delu Lige prvakov v sezoni 1994/95, ko je obe tekmi dobil PSG (2:0 in 0:1). Pred srednim obračunom smo nazadnje pariško-bavarski obračun spremljali v lanskem finalu Lige prvakov, ki ga je v korist Bayerna z edinim zadetkom na tekmi odločil Kingsley Coman.

Jeza 31-letnega Thomasa Müllerja, ki že od leta 2008 neprestano brani barve münchenskega velikana, potem ko je v 9. minuti zapravil imenitno priložnost za izenačenje. Münchenčani so v prvem polčasu na vrata nasprotnika sprožili 15 strelov – kar 13 več od nasprotnika. Od teh jih je šest zletelo v okvir vrat, dosegli so en zadetek. Parižani so na drugi strani iz dveh strelov obakrat zatresli mrežo. Foto: EPA

Razburljiv začetek in vodstvo Parižanov
Kakšen fantastičen začetek tekme! Že na uvodu so Bavarci po strelu z glavo Erika Maxima Choupo-Motinga, ki je v konici napada zaigral namesto poškodovanega Roberta Lewandowskega, zatresli prečko. Že hip zatem je na drugi strani igrišča zadel Kylian Mbappe. Skozi osrčje obrambe je stekel Neymar in v kazenskem prostoru našel prostega Mbappeja, ki je silovito sprožil in dosegel izjemno pomemben zadetek v gosteh. Ob strelu bi se moral izkušeni vratar Manuel Neuer izkazati precej bolje. Že v 9. minuti je zadišalo po izenačenju, ko se je žoga po poskusu Leona Goretzke odbila do Thomasa Müllerja. Nemški napadalec je bil v sijajnem položaju, a je gostujoči vratar Keylor Navas njegov medel strel zlahka ubranil. Tri minute pozneje in znova vrhunec, tokrat razveljavljen zadetek za Parižane: po Mbappejevi podaji je iz neposredne bližine zadel Julian Draxler, a zadetek zaradi prepovedanega položaja Francoza, ki je stekel na globinsko Neymarjevo podajo, ni obveljal.

26-letni brazilski branilec Marquinhos, ki je član PSG-ja od leta 2013, je izkoristil trenutek nepozornosti bavarske obrambe in v 28. minuti podvojil vodstvo svoje ekipe. To je bil njegov osmi zadetek v Ligi prvakov, drugi v letošnji sezoni. Kapetan pariškega kolektiva je v prvem polčasu igral izjemno. V obrambi je dobro prebiral namere nasprotnika, v napadu je svoje delo več kot očitno opravil z odliko. Nato pa je moral kmalu po svojem zadetku zelenico zaradi poškodbe zapustiti. Zamenjal ga je Ander Herrera. Foto: AP

Obleganje pariških vrat – z napako
Tudi v nadaljevanju polčasa je igra ostala na zelo visoki ravni, akcije so si na obeh straneh sledile kot po tekočem traku. V 19. minuti je Navas z zadnjimi napori preprečil veselje Goretzke po Nemčevem strelu z glavo, minuto zatem je z razdalje sprožil še Benjamin Pavard, a je bil Navas tudi temu poskusu kos. Bayernovo obleganje pariških vrat ni pojenjalo, v 27. minuti je po predložku iz kota ob drugi vratnici prazno mrežo po spodletelem strelu zgrešil še Choupo-Moting. Nov zadetek je nekako 'visel' v zraku, a na žalost bavarskih ljubiteljev nogometa je padel v mrežo varovancev Hansija Flicka. Namreč, v 28. minuti je Neymar z izjemno globinsko podajo presenetil celotno obrambo gostiteljev, žogo dostavil Marquinhosu, ki je rutinirano dobil dvoboj z Neuerjem za 0:2.

Eric Maxim Choupo-Moting je postavil izid ob polčasu (1:2). Foto: EPA

Choupo-Moting le zatresel Navasovo mrežo
Z akcijami prežet dinamičen polčas še zdaleč ni bil končan, gostitelji so po valu napadov v 37. minuti vendarle zadeli. Gostujoča obramba je Pavardu pustila odločno preveč prostora na desni strani. Francoz je pred vrata poslal natančen predložek, ki ga je s skokom ob Danilu z glavo v zadetek pretvoril Choupo-Moting. Do odmora so Bavarci silovito pritiskali na pariška vrata, iskali so izenačujoči zadetek, nekajkrat so v zmedi v kazenskem prostoru PSG-ja nevarno zapretili. Gostje so si na vse kriplje prizadevali ohraniti prednost, to jim je po dveh minutah dodatka glavnega sodnika, Španca Antonia Mateuja Lahoza, tudi uspelo.

Kylian Mbappe je vrhunsko dokončal protinapad v 68. minuti srečanja. Izjemni francoski napadalec je v letošnji Ligi prvakov zabil osem golov, s tem pa je tudi izenačil največji izkupiček francoskih nogometašev v tem tekmovanju. Enako število golov sta v posameznih sezonah Lige prvakov zadela Wissam Ben Yedder in David Trezeguet. Prvi v sezoni 2017/18, drugi v davni sezoni 2001/02. Mbappe se je na tekmi prvič vpisal med strelce že v 149. sekundi obračuna, kar je najhitrejši zadetek, ki ga je Bayern prejel v izločilnih bojih Lige prvakov po marcu 2010, ko je njegovo mrežo po zgolj 63 sekundah igre v dresu Manchester Uniteda zatresel Wayne Rooney. Foto: EPA

Müller izenačil, Mbappe znova povedel
Prevlada Bayerna na zelenici se je nadaljevala tudi v drugem polčasu. Flickovi možje so ves čas pretili obrambi nasprotnika, ki se je na trenutke že panično branila, večkrat jo je z izjemnimi obrambami rešil Navas, v 53. minuti celo dvakrat: najprej po strelu Davida Alabe z roba kazenskega prostora, nato še po nevarnem Pavardovem poskusu iz polvoleja. Po uri igre je bil vendarle nemočen in je moral žogo iz mreže pobrati še drugič. V kazenski prostor je s prostega strela visok predložek poslal Joshua Kimmich, Müller pa je z glavo mojstrsko zatresel malo mrežico za 2:2. Ko je že kazalo, da utegne pariška obramba klecniti pod silovitim pritiskom, je znova iz protinapada 'udaril' Mbappe: ob Jeromu Boatengu je z 11 metrov zabil žogo v krajši kot presenečenega Neuerja.

Navas reševal svojo ekipo
Zaključek tekme je minil v Bayernovem iskanju izenačujočega zadetka. Nogometaši v rdečem so skoraj ves čas oblegali Navasova vrata, v obrambi so morali ostati pazljivi na 'hitre izlete' Mbappeja in Neymarja, a ti so bili precej redki in v veliki meri nenevarni. V 86. minuti je Alaba z diagonalnim strelom za slab meter zgrešil desno Navasovo vratnico, minuto pozneje je Kostaričan preprečil veselje še Müllerju. Pariška obramba je zdržala do konca in z zadnjimi atomi moči dočakala zadnji sodnikov žvižg.

Nogometaši Chelseaja so z odliko opravili svojo nalogo v Sevilli, kjer so se pomerili s Portom. Foto: EPA
Ben Chilwell je potrdil zmago Chelseaja v Sevilli. V sredo se je prvič po marcu 2012 zgodilo, da sta se na posamezni tekmi Lige prvakov med strelce vpisala dva Angleža. Leta 2012 sta mrežo Napolija zatresla Frank Lampard in John Terry, Chelsea pa je tisto sezono tudi postal evropski prvak. Se lahko letos zgodovina ponovi? Foto: EPA

Chelsea v Sevilli boljši od Porta
Svoje delo so z odliko v Sevilli, kjer je Porto 'gostil' Chelsea, opravili tudi Londončani. Portugalce so premagali z 2:0. Pot do zmage so si tlakovali z odlično obrambo – Chelseajeva zadnja linija je druga najboljša v tekmovanju –, s katero so imeli v prvem delu vse niti v svojih nogah. Portugalci so imeli terensko premoč, a njihovi poskusi so bili daleč od uspeha. Zato pa je bil v prvem delu uspešen Mason Mount, ki je po Jorginhevi obrambi 'iz prve' premagal vratarja Agustina Marchesina. S tem je postal najmlajši Chelseajev strelec v izločilnih bojih Lige prvakov, star je 22 let in 87 dni. Podobna zgodba je potekala tudi v drugem polčasu. Portugalci so napadali, Chelsea se je branil, nato pa v zaključku tekme vodstvo podvojil in si pripravil sijajno izhodišče za povratni obračun na Stamford Bridgeu. Z leve strani je v kazenski prostor prodrl Ben Chilwell, preigral Marchesina in žogo potisnil v prazno mrežo. 0:2.