Erling Haaland je po Lionelu Messiju (marca 2012; Barcelona – Bayer Leverkusen 7:1) in Luizu Adrianu (oktobra 2014; Bate Borisov – Šahtar Doneck 0:7) šele tretji nogometaš, ki je v Ligi prvakov na eni tekmi dosegel pet golov. V tej sezoni je skupaj zbral že 39 zadetkov, s čimer je izboljšal rekordni klubski dosežek Tommyja Johnsona iz sezone 1928/29. V Premier ligi je dosegel štiri hat-tricke. Foto: Reuters

V dežju in snegu na stadionu Etihad v Manchestru je bil potnik v četrtfinale znan že po prvem polčasu, saj so gostitelji vodili s 3:0.

Povedli so v 22. minuti, ko je Erling Haaland zadel z 11-metrovke. Slovenski sodnik Slavko Vinčić je na belo piko pokazal po posredovanju VAR-a in ogledu videoposnetka, ko je po strelu iz kota žoga v kazenskem prostoru oplazila roko Benjamina Henrichsa.

Kevin Kampl (levo ob Haalandu) je prvo tekmo pred tremi tedni v Leipzigu, ki se je končala z 1:1, spremljal s klopi. Tokrat je bil na zelenici od prve do zadnje minute. Foto: Reuters

Na nov zadetek v mreži Leipziga ni bilo treba čakati dolgo. Že dve minuti pozneje oziroma 19 sekund po nadaljevanju igre s sredine je namreč Haaland povišal vodstvo. Najprej je z 20 metrov streljal Kevin De Bruyne in stresel prečko, norveški napadalec pa je bil najhitreje pri odbiti žogi in jo iz bližine z glavo pospravil za hrbet vratarja Janisa Blaswicha.

Precej slabe volje je bilo pri Leipzigu v 34. minuti po posredovanju vratarja domačih Edersona zunaj kazenskega prostora, ko Vinčić ni dosodil prekrška nad Konradom Laimerjem, je pa rumeni karton zaradi ugovarjanja pokazal Timu Wernerju.

22-letni Haaland se je v sodnikovem dodatku prvega polčasa med strelce vpisal še enkrat in dosegel hat-trick. Po podaji Jacka Grealisha iz kota je z glavo streljal Ruben Dias, a žoga ni prečkala golove črte, po kateri se je kotalila. Z nje jo je poskušal izbiti Amadou Haidara, vendar je proti njej stekel tudi Haaland in potrdil tretji gol gostiteljev.

Haaland in Slavko Vinčić po koncu tekme. Foto: Reuters

Haaland po dobri uri ob aplavzu zapustil zelenico

V 49. minuti je četrti zadetek po preigravanju s strelom po tleh z roba kazenskega prostora prispeval Ilkay Gündogan, štiri minute pozneje pa je še četrtič mrežo zatresel Haaland. Po novem kotu je bil uspešen v drugem poskusu, potem ko je Blaswich njegov strel z glavo iz bližine najprej ubranil, ni pa mogel takoj zatem ustaviti žoge po strelu Norvežana z levico.

V 57. minuti je obramba Leipziga znova zaspala po podaji iz kota. Blaswich je tudi tokrat najprej odbil žogo, a je bil Haaland pred vrati še enkrat na pravem mestu in z desnico povišal na 6:0. V Ligi prvakov je do zdaj na 25 tekmah v statistiko vpisal že 33 golov. Šest minut pozneje je ob aplavzu domačih navijačev zapustil zelenico, zamenjal ga je Julian Alvarez.

Končni izid je za izenačenje najvišje Cityjeve zmage v evropskih pokalih v 92. minuti s slabih 20 metrov z lepim zavitim strelom ob vratnici postavil Kevin De Bruyne. S 7:0 je pred štirimi leti na Etihadu prav tako v osmini finala klonil še en nemški klub Schalke.

Varovanci Pepa Guardiole, ki 12 let čaka na vnovičen dvig pokala v Ligi prvakov, bodo tudi v četrtfinalu nevarni za vsakega tekmeca. Lani so obstali v polfinalu proti Realu, predlani pa so v finalu z 1:0 izgubili proti Chelseaju.

Portu podaljšek v 95. minuti preprečili vratnica in prečka

Na dvoboju med Portom in Interjem na Portugalskem ni bilo zadetkov, kar pomeni, da so med najboljših osem prvič po 12 letih napredovali črno-modri, ki so na prvem srečanju na San Siru z golom Romeluja Lukakuja zmagali z 1:0. Varovanci Simoneja Inzaghija so ob koncu tekme v Portu trepetali, a ostalo je pri 0:0.

Gostitelji so si že v prvem polčasu pripravili nekaj priložnosti, resno pa so zapretili tudi v zadnjem delu srečanja, ko so morali več tvegati. Po nizkem in nevarnem strelu Marka Grujića z roba kazenskega prostora v 76. minuti se je izkazal Interjev vratar Andre Onana.

V peti minuti 7-minutnega sodnikovega dodatka je sledila dramatična končnica: najprej je nevarno streljal Ivan Marcano, a je Denzel Dumfries žogo izbil pred golovo črto, potem pa jo je Onana po strelu Mehdija Taremija z glavo s sijajno obrambo odbil v vratnico. V nadaljevanju akcije je Grujić z glavo poslal žogo še v prečko in gostje, ki se jih je dotaknil tudi poljub sreče, so si lahko oddahnili.