Lionel Messi je postal prvi nogometaš, ki je v eni izmed petih najmočnejših evropskih lig dosegel okroglih 400 prvenstvenih golov. Foto: Reuters

Vodilna Barcelona je gostila Eibar ter pričakovano in rutinirano slavila s 3:0, a kljub dvema goloma je Luis Suarez mesto osrednjega junaka večera prepustil genialnemu Argentincu. Težko pričakovani trenutek se je zgodil v 53. minuti, ko mu je prav Suarez na robu 16-metrskega prostora nesebično odložil žogo, Lionel Messi se je s hitrim pospeškom znebil branilca Eibarja in z diagonalnim strelom z levico zadel za 2:0. 400. gol v La Ligi, prvi igralec s takšnim okroglim mejnikom v najmočnejših evropskih nogometnih ligah.

400 golov na 435 tekmah La Lige
Kar 326 golov golov je Messi dosegel s svojo zlato levico, 59 z desno nogo, 14-krat je bil natančen z glavo, še en gol pa je uradno dosegel z drugimi deli telesa – roko proti Espanyolu 9. junija 2007, kar pa so sodniki spregledali. Za vse to je Messi potreboval 435 nastopov v španskem prvenstvu. Rekordna ostaja sezona 2011/12, ko je sezono končal s kar 50 zadetki. V letošnji sezoni 2018/19 je zdaj pri 17 golih in 10 podajah, s čimer je točkovno vsaj 10 golov in podaj pred najbližjimi zasledovalci. Messi je sicer že štiri leta rekorder španske lige, potem ko je prestavil prejšnji mejnik najboljšega strelca v Španiji Telma Zarre z 253 zadetki, toliko zadetkov je Messi dosegel že do novembra 2014.

Neizmerno veselje Reala po zmagovitem golu Danija Ceballosa v 88. minuti, s čimer so Madridčani napredovali na 4. mesto, kjer imajo 33 točk – kot v nedeljo poražena Sevilla. Foto: Reuters

Ceballos s prostega strela potopil matični klub
Na derbiju 19. kroga je Real Madrid gostoval v Sevilli pri Betisu, kjer sta moštvi poskrbeli za obilo drame. V 13. minuti je po blokirani žogi z razdalje udaril Luka Modrić in uradno najboljši nogometaš leta 2018 je dosegel izreden zadetek, prvega ligaškega v sezoni. V nadaljevanju je Betis izredno pritiskal, a se je preveč zapletal. Najdejavnejši je bil napadalec Sergio Canales, ki je v 67. minuti prejel globinsko žogo Giovanija Lo Celsa in matiral Keylorja Navasa. Sodniki so sprva gol razveljavili, a po ogledu VAR-a priznali izenačujoči zadetek.

Gostitelji so nadaljevali juriš, a bili na koncu kaznovani. Veteran Juaquin je naredil prekršek 20 m od svojih vrat, k žogi pa je pristopil rezervist Dani Ceballos. Otrok Betisa je udaril, živi zid se je razprl, domači vratar Pau Lopez pa stopil v napačno smer in žoga je končala v mreži. 1:2 za Real Madrid, ki je zmago dosegel z edinima streloma v okvir vrat!

Antoine Griezmann se je kljub zmagovitemu golu po tekmi posul s pepelom in prevzel krivdo za premalo tekočo igro Atletov ter predvsem za obupne zadnje podaje in zaključke. Foto: EPA

Oblak preprečil šok Levanteja
Jan Oblak
je z obrambo v 70. minuti poskrbel, da je v La Ligi ostal devetič nepremagan, Atletico pa slavil deseto zmago. 26-letni Škofjeločan je potreboval samo dve obrambi, a 20 minut pred koncem je bil izvrstno postavljen ob prodoru gostujočega kapetana Joseja Moralesa, ki mu je v idealnem položaju popolnoma zaprl prostor. Oblak je z devetimi nedotaknjenimi mrežami v 19 krogih utrdil vodstvo v tej vratarski kategoriji, kjer mu s po šestimi zaklenjenimi vrati sledita Betisov Pau Lopez in Realov Thibaut Courtois.

Neučinkovitost tokrat ni tepla atletov
Atleti so sicer povsem prevladovali in sprožili kar 19 strelov, a so bili silno nenatančni, samo pet jih je zletelo v okvir, kjer je bil razpoloženi Oier Olazabal. Ob tem jim je VAR razveljavil gol Kokeja v 10. minuti. Odločilni trenutek se je zgodil v 55. minuti, ko je Nikola Vukčević v lastnem kazenskem prostoru igral z roko, za kar so bili gostitelji nagrajeni z najstrožjo kaznijo. Z 11-m je bil suveren Antoine Griezmann, ki je tako dosegel 9. gol v prvenstvu. Na nedeljski opoldanski tekmi je bil sicer prav raztreseni Francoz med glavnimi krivci, da atleti niso znali potrditi zmage z višjo zmago.

Jan Oblak je po obrambi Moralesu takole pogledal Juanfrana, ki ga je preigral kapetan Levanteja. A se je prekaljeni branilec oddolžil malo pozneje, ko je ustavil strel, ki bi ga slovenski vratar težko ukrotil. Foto: EPA

Sevilla izgubila v Baskiji
Nedelja vse skupaj prinaša štiri tekme vodilnih moštev lige. Tretja Sevilla je gostovala v Baskiji pri Athleticu in doživela hladno prho. Inaki Williams je bil s po enim krasnim golom v vsakem polčasu veliki junak domačih, ki so z 2:0 odpravili ambiciozne Andaluzijce.